fioletowa ściana w salonie
03
kwi

Jak zestawiać wyraziste kolory?

Nasycone fiolety można łączyć zarówno z ciepłymi, jak i chłodnymi kolorami, jednak efekt końcowy będzie zależał przede wszystkim od odcienia oraz charakteru całej aranżacji. Nie ulega przy tym wątpliwości, że głęboka śliwka, elegancka lawenda lub pastelowy lila może okazać się oryginalnym i nietuzinkowym wyborem do urządzenia modnego salonu, romantycznej sypialni czy uroczego pokoju dla dziewczynki. 

Niezbyt częsty, ale oryginalny wyjątkowy w aranżacjach kolor fioletowy należy stylowo wyeksponować. Do tego celu niezbędne będzie oczywiście odpowiednie oświetlenie, ale także poprawne zestawienie dominującej barwy z pozostałymi elementami wyposażenia. Z poniższej tabeli dowiesz się, jakie kombinacje są najelepsze, a których należy unikać.

OdcieńZ czym łączyćZ czym nie łączyć
Ciemny fioletGłęboki, nasycony odcień będzie doskonale kontrastował się z klasyczną bielą, szarością lub srebrem, a także złotem i miętową zielenią. Źle wypadnie w połączeniu z czerwienią, pomarańczem i innymi, jaskrawymi kolorami, a także z nadmierną ilością wzorów i deseni.
Śliwkowy fioletOdcień lekko wpadający w magentowy róż warto zestawić z bielą, pastelami lub jasnym brązem i złotem. Dobrze sprawdzi się również połączenie tego koloru z naturalnym drewnem. Nie pasuje do jaskrawych i bardzo ciemnych odcieni. Łącząc go z czernią należy zachować umiar. 
Lawendowy i lilaChłodne odcienie świetnie pasują do bieli i ecru, koloru miętowego, pasteli orazi szarości. Wyrazistym akcentem w takiej kompozycji może być pomarańczowy, brązowy lub granatowy detal. Nie prezentuje się dobrze w połączeniu z bardzo ciemnymi lub intensywnymi kolorami: czernią, czerwienią i złotem.

Pragnąc stworzyć w mieszkaniu niepowtarzalną atmosferę i wyjątkową aranżację z fioletem w roli głównej, należy zrezygnować z kolorów podobnych do niego. Nie sprawdzą się więc granaty, borda i ciemne róże. Wiele zależy jednak od odcienia, który zastosujemy, gdyż zazwyczaj zdominuje on stylistykę wnętrza. Meble, wykończenia i dodatki powinny być więc harmonijnie skomponowane, tworząc spójną pod względem estetycznym przestrzeń.

Elegancki ciemny fiolet

sypialnia w stylu prowansalskim

Niepoprawny dobór kolorów może spowodować, że aranżacja stanie się zbyt monochromatyczna i pozbawiona kontrastu, co równocześnie odbierze jej dynamikę i wyjątkowość. Dlatego zwłaszcza w przypadku głębokich odcieni fioletowego najlepiej postawić na możliwie najjaśniejsze kolory dopełniające: biały, kremowy lub szary.

Jeśli więc zdecydujemy się na fioletową ścianę w salonie, warto będzie dobrać do niej jasne meble i dodatki, które nie przytłoczą wnętrza. Jako dekoracje sprawdzą się akcesoria w kolorze srebra, złota lub chłodnego beżu. Mocny fiolet wprowadza do wnętrz wyrafinowanie i elegancję, a zatem w połączeniu z neutralnym tłem stworzy ekskluzywną, nowoczesną przestrzeń.

Tak zestawione głębokie fiolety najlepiej sprawdzą się w aranżacji minimalistycznych lub glamour. Z powodzeniem można więc urządzić salon z wyrazistym akcentem w tym kolorze i prostymi formami mebli, jak również ekskluzywną łazienkę z ciemnymi, połyskliwymi płytkami i luksusowym wyposażeniem.

Pastelowe odcienie lila

Lawendowy odcień fioletu to kolor subtelny i chłodny, który świetnie pasuje do wystroju romantycznych i rustykalnych wnętrz. Lila jest jednym z najmodniejszych kolorów ostatnich sezonów i z powodzeniem znajduje zastosowanie w wielu pomieszczeniach, zarówno w kuchni, sypialni, salonie czy pokoju dziecięcym. Delikatność pastelowych odcieni wprowadza do wnętrza więcej światła i relaksującą atmosferę.

Pastelowe lawendy i blade, zimne fiolety doskonale wpisują się w popularne aranżacje, takie jak: 

  • styl prowansalski łączący rustykalny urok z elegancją francuskiego romantyzmu, bazuje na jasnej kolorystyce i naturalnych materiałach, takich jak drewno, ceramika i kamień oraz subtelnych dodatkach, na przykład koronkach;
  • styl skandynawski to minimalizm form w jasnej kolorystyce z dominacją bieli lub szarości oraz drewnianymi wykończeniami;
  • shabby chic to romantyczna estetyka, nadająca wnętrzom urokliwego nastroju, w której często wykorzystuje się koronki, subtelne dekoracje i pastelową kolorystykę;
  • art deco, czyli inspirowane sztuką lat 20. połączenie przepychu z elegancją, gdzie dominują złote i srebrne zdobienia, marmurowe posadzki i luksusowe tkaniny;
  • boho to styl dla zwolenników ekologicznych materiałów i wielbicieli naturalności, gdyż bazuje on na drewnie, bambusie i naturalnych tekstyliach oraz jasnej, stonowanej kolorystyce, nierzadko z kolorowymi tapetami, orientalnym zdobnictwem lub roślinami.

Pomysłowe aranżacje do sypialni i salonu

pastelowe aranżacje

Poszczególne odcienie fioletu znajdą zastosowanie niemal w każdym wnętrzu, jednak należy pamiętać, że staną się głównym wyznacznikiem doboru stylu aranżacji. Odpowiednio skomponowane z meblami wypoczynkowymi w salonie, wygodnym łóżkiem w sypialni czy wyposażeniem jasnej kuchni, stworzą bez wątpienia unikalną i niepowtarzalną kompozycję.

Sypialnia w odcieniach fioletu będzie doskonałym pomysłem na stworzenie romantycznej, kobiecej atmosfery. Sprawdzi się tu zarówno ciemny, bardziej zmysłowy odcień, jak i pastelowe lila i lawendy. Ciekawy i stylowy efekt uzyskamy, łącząc jasny fiolet na ścianach z dodatkami w kolorze miedzi lub patynowanego złota. Wystrój sypialni uzupełnią też odpowiednio dobrane pod względem kolorystycznym pościele, poduszki czy narzuty.

Salon z fioletowymi dodatkami to rozwiązanie zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych, zależnie od dobranego odcienia. W jasnym pokoju dziennym możemy więc pomalować jedną ze ścian na głęboki fiolet lub zdecydować się na aranżację w stylu prowansalskim z wykorzystaniem chłodnych pasteli. Z powodzeniem możemy też wybrać główny mebel, taki jak sofa czy fotele w wyrazistym kolorze, który zestawimy z białym lub kremowym wyposażeniem.

Lawendowy pokój dla dziewczynki

Do pokoju dziecięcego najlepsze będę jasne i delikatne odcienie fioletu. W sypialni dziewczynki warto zestawić je z pudrowym różem, dodatkami w kolorze magenta lub ciepłymi brązami i beżem. Świetnie sprawdzą się też białe meble i akcenty w kolorze srebrnym lub złotym. 

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się pomalowanie ściany w subtelne wzory lub zastosowanie fioletowej tapety. Całość kompozycji doskonale uzupełniają motywy kwiatowe, dekoracyjne lampy oraz puszyste poduszki i dywany.

nowoczesny salon

Doradzimy i zaprojektujemy

Aranżowanie wnętrz z użyciem wyrazistych odcieni fioletu może przysparzać pewnych problemów, gdyż wymaga dobrego wyczucia estetyki i poprawnego łączenia kolorów, kształtów i faktur. Fachowe doradztwo i pomoc przy wyborze najlepszych rozwiązań oferują projektanci z FengshuiHome, którzy dodatkowo stworzą kompleksową wizualizację dowolnego wnętrza. Pozostajemy do Państwa dyspozycji stacjonarnie w Warszawie i online w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie kolory pasują do fioletu?

Z ciemnymi i pastelowymi fioletami dobrze komponują się odcienie srebra, złota, bieli i szarości. Takie połączenia wprowadzają do wnętrz elegancję i oryginalność.

Jakie odcienie fioletu pasują do sypialni?

W romantycznej sypialni lepiej sprawdzą się pastelowe odcienie, takie jak lawendowy i lila. Bardziej zmysłowego charakteru nada wnętrzu ciemny, głęboki fiolet o nasyconym odcieniu.

Z jakimi kolorami nie łączyć fioletu?

Nieestetycznie wyglądają połączenia wszystkich odcieni fioletowego z mocną, nasyconą żółcią i pomarańczem. Są to kolory zbyt intensywne i kontrastujące, które w zestawieniu z fioletem stworzą wrażenie chaosu w pomieszczeniu.

Do jakich aranżacji pasuje fioletowa ściana?

Ściana pomalowana na oryginalny, nasycony odcień fioletu może sprawdzić się w wielu aranżacjach. Ciemniejsze kolory warto wybrać do wystroju nowoczesnego lub glamour, a pastelowe do wnętrz prowansalskich, skandynawskich i boho.