02
paź

Jaka jest kuchnia nowoczesna?

Współczesne trendy dekoratorskie pozwalają na swobodne eksperymentowanie z klimatem aranżacji, łączenie różnorodnych materiałów oraz, co najważniejsze, stawiają na personalizację wnętrz i ich funkcjonalność. Nowoczesna kuchnia również wpisuje się w ten klucz – jest zgrabnym połączeniem estetyki z praktycznością. To miejsce, gdzie każdy detal ma swoje znaczenie i gdzie praktyczne rozwiązania spełniają najwyższe wymagania. Każda przestrzeń jest wykorzystana w sposób przemyślany i intuicyjny, zapewniając domownikom swobodę ruchu i łatwość w korzystaniu z każdego elementu. Przy aranżowaniu kuchni warto inspirować się różnymi stylami. Wybór odpowiednich rozwiązań zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb mieszkańców domu czy mieszkania. Niezwykle ważnym aspektem jest również dokładne zaplanowanie przestrzeni i umiejscowienie mebli, sprzętów, akcesoriów w taki sposób, aby stworzyć spójną i praktyczną całość.

Dwa najpopularniejsze sposoby urządzenia kuchni nowoczesnej to:

  • minimalizm – wszystkie akcesoria skrzętnie schowane w półkach i szafkach,
  • profesjonalizm – wersja dla miłośników gotowania: wyeksponowane sprzęty AGD, szerokie blaty, łatwy dostęp do akcesoriów.
nowoczesna kuchnia połączona z salonem

Otwarta kuchnia – łączenie przestrzeni

W dzisiejszych czasach rosnącą popularnością cieszy się rozwiązanie otwartej kuchni. To połączenie części kuchennej z salonem lub jadalnią pozwala na stworzenie harmonijnej i funkcjonalnej przestrzeni, która nie tylko sprzyja zacieśnianiu rodzinnych więzi, ale także daje poczucie przestronności, zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań. W kuchniach tego typu szczególnie poleca się jasne i subtelne odcienie, które optycznie powiększają metraż, a także sprawiają, że wnętrze nabiera elegancji i lekkości. Taki projekt polepsza komunikację między strefami oraz daje dużą elastyczność – raz służy za miejsce pracy, raz za obszar do gotowania, a innym razem stanowi centrum spotkań rodzinnych. Niestety otwarta kuchnia wiąże się również z pewnymi wadami. Znikające ściany oznaczają brak barier dźwiękoszczelnych, co może skutkować słyszalnością odgłosów gotowania w innych pomieszczeniach. Ponadto aromaty mogą przedostawać się do reszty mieszkania, co może być uciążliwe, zwłaszcza w przypadku intensywnych i trudnych do usunięcia zapachów. Otwarta kuchnia wpływa także negatywnie na trwałość mebli poprzez osadzanie się pary i tłuszczu.

Wydzielenie stref

Właściwe rozmieszczenie sprzętów AGD, w tym lodówki, zlewu i kuchenki, to podstawa efektywnego działania w kuchni. W tym celu warto, z zachowaniem idei tzw. trójkąta roboczego, który idealnie odzwierciedla sekwencję czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków, podzielić pomieszczenie na strefy:

  • zapasów,
  • zmywania,
  • gotowania.

W nowoczesnej kuchni należy dobrze przemyśleć odległość między poszczególnymi elementami. W przypadku lodówki i zlewu powinna mieć od 120 do 210 cm, natomiast między lodówką a kuchenką – od 120 do 270 cm, z kolei między zlewem a kuchenką może wynosić 90 cm lub od 120 do 210 cm. Ważne, aby zachować odpowiednią kolejność sprzętów AGD, co pozwoli na sprawną i wydajną pracę. Planując otwartą kuchnię, należy wziąć pod uwagę sposób akcentowania poszczególnych stref w mieszkaniu. Jednym z popularnych rozwiązań w przestronnych aranżacjach jest umieszczenie wyspy kuchennej, która wprowadza więcej funkcjonalności oraz może służyć jako stół. Ten element prezentuje się nowocześnie i efektownie, a jednocześnie wyznacza granicę między przestrzenią kuchenną a częścią wypoczynku. Umożliwia łatwy dostęp do strefy roboczej z każdej strony, co sprzyja integracji domowników. Dodatkowo może stać się ozdobą wnętrza, gdyż łatwo ją wyróżnić przy pomocy stylowych okładzin lub nietuzinkowych kolorów.

Kolorystyka dopasowana do rozmiaru

Jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas projektowania wnętrza jest kolorystyka. Jeśli posiadasz niewielką kuchnię, warto zdecydować się na jasne kolory. Taki zabieg pozwoli na optyczne powiększenie pomieszczenia i stworzenie wrażenia większej przestrzeni. Natomiast w większych kuchniach można pozwolić sobie na więcej i wybrać bardziej zdecydowane barwy. Choć warto pamiętać przy tym, że poczucie przestronności w stylu nowoczesnym jest na wagę złota. Biel to oczywiście klasyczny kolor, który idealnie pasuje do nowoczesnej kuchni. Jednak nie powinno się go traktować jako jedynego wyjścia. Współczesne aranżacje pokazują, że można zdecydować się na wiele innych odcieni. Od klasycznych barw, takich jak szarość i czerń, poprzez pudrowy róż, granat, czekoladowy brąz, taupe, wiśnię, brodo, aż po intensywną zieleń czy fiolet. Najlepiej jednak nie zapominać o umiarze – zbyt intensywne kolory mogą szybko się znudzić i przestać podobać. Warto podkreślić, że w nowoczesnych kuchniach bardzo często wykorzystuje się barwy ziemi, takie jak naturalne beże, odcienie kawy z mlekiem, biel off-white, khaki, oliwka czy różne brązy. Są one neutralne, więc łatwo łączą się z innymi kolorami i motywami.

wyspa kuchenna w nowoczesnej aranżacji

Praktyczne materiały

Najczęściej wykorzystywane materiały w nowoczesnych kuchniach to:

  • drewno,
  • kamień,
  • beton,
  • cegła.

Są one trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości, a także estetycznie się prezentują. Niezwykle popularnym rozwiązaniem w aranżacji tego pomieszczenia są praktyczne płytki drewnopodobne – zarówno te jasne, charakterystyczne dla nurtu scandi, jak i ciemne, wyraziste, które spotykamy w klasycznych kompozycjach. Warto też zwrócić uwagę na nieregularny rysunek orzecha czy dębu, które pięknie prezentują się na podłodze i większych powierzchniach. Drewno świetnie komponuje się z grafitami i szarościami. Można również dodać kilka neutralnych barwnych akcentów w postaci czerni lub beżu, co pozwoli na stworzenie jeszcze bardziej interesującej aranżacji. Dla tych, którzy nie przepadają za ciemnymi tonacjami doskonałym rozwiązaniem jest biała kuchnia z drewnianymi elementami. Biel doskonale eksponuje nieregularny rysunek naturalnego surowca, tworząc jednocześnie jasny i przestronny wystrój. Oprócz drewna można zdecydować się na płytki kamienne lub kafle imitujące beton. Dzięki nim stworzysz surową, ale klimatyczną aranżację, która z pewnością przyciągnie uwagę. Ważne jednak, aby wybierać produkty o odpowiednich parametrach – odporne na wilgoć i ścieranie, nisko nasiąkliwe, a w przypadku posadzki – antypoślizgowe.

Funkcjonalne meble

Szukając idealnych mebli, zwróć uwagę na gładkie, jednolite fronty bez uchwytów. Taki wybór nie tylko wpisuje się w estetykę nowoczesną, ale też pozwala na zachowanie harmonii w całym pomieszczeniu. Dodatkowo, aby aranżacja sprawiała wrażenie spójnej i uporządkowanej, warto postawić na matowe przeszklenia, które wprowadzą lekkość i ożywią przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem są szafki zabudowane pod sufit, co optycznie powiększa pomieszczenie i zapewnia więcej miejsca do przechowywania. W takim wypadku, aby urozmaicić stylizację warto sięgnąć po dwa różne kolory. Na przykład, górną część zabudowy wybrać w kolorze bieli, a dolną w czerni. Możliwe jest też zrezygnowanie z górnego rzędu szafek i zastąpienie go półkami lub dekoracjami, które dodadzą przestrzeni indywidualnego charakteru. Dodatkową wygodę do kuchni wprowadzą systemy cargo, które umożliwiają bezproblemowy dostęp do produktów, a także różnego rodzaju organizery i półki obrotowe, ułatwiające porządkowanie zawartości szafek i szuflad.

kuchnia z kamiennymi lub drewnianymi płytkami

Dopełnienie stylizacji – dodatki

Dobór akcesoriów zależy w dużej mierze od wybranej stylistyki, jednakże istnieją pewne uniwersalne rozwiązania, które będą pasować do większości aranżacji. Wśród nich znajdują się stylizowane sprzęty AGD oraz oryginalne plakaty. Ważne są także użyteczne elementy, takie jak kuchenne słoiki, pojemniki czy misy na owoce, które nie tylko ułatwią organizację przestrzeni, ale również dodadzą uroku. Warto zainwestować w wysokiej jakości zastawę, która pełnić będzie zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Nowoczesna kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, pozwalająca na wygodne wykonywanie codziennych obowiązków. Chcemy, aby było to miejsce, gdzie można miło spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

Wnętrza pełne pasji

Aranżację wnętrza należy dostosować do stylu życia i preferencji domowników, aby każdy czuł się komfortowo. W jej stworzeniu może pomóc Ci zespół profesjonalistów z FengshuiHome. Realizujemy projekty na terenie Warszawy i okolic, a także online w całej Polsce. Zadzwoń i omów z nami szczegóły współpracy. Urządzamy domy i mieszkania dopasowane do Ciebie. 

FAQ – najpopularniejsze pytania:

1. Jak urządzić kuchnię nowoczesną?

Nowoczesna kuchnia to połączenie estetyki z funkcjonalnością. Przy jej urządzaniu warto zastosować rozwiązania, takie jak: otwarta przestrzeń połączona z salonem, wyspa kuchenna, funkcjonalna zabudowa meblowa, systemy typu cargo, organizery czy podział na strefy robocze. Zwykle stawia się na naturalne, trwałe materiały oraz jasną kolorystykę.

2. Jakie dodatki wybrać do kuchni nowoczesnej?

W nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu nie powinno się przesadzać z dodatkami, jednak kilka oryginalnych akcesoriów może podkreślić charakter kuchni. Będą tu pasować stylizowane sprzęty AGD, klimatyczne plakaty, kuchenne słoiki i pojemniki czy misy na owoce.