nowoczesny, minimalistyczny salon
01
wrz

Salon w stylu japandi – harmonia minimalizmu i naturalności

W dzisiejszych czasach projektowanie wnętrz staje się prawdziwą sztuką, a style ewoluują, tworząc nowe inspiracje dla osób pragnących stworzyć unikalne przestrzenie. Jednym z najnowszych i najbardziej fascynujących trendów jest japandi – harmonijne połączenie stylu skandynawskiego z japońskim. Salon jest sercem każdego domu – to miejsce, w którym spędzamy czas relaksując się, wychodząc naprzeciw gościom i czerpiąc przyjemność z atmosfery wnętrza. W poniższym artykule zgłębimy główne założenia stylu japandi oraz wskazówki, jak stworzyć salon w duchu tej harmonijnej estetyki.

Hybryda dwóch światów

Styl japandi to zaskakujące połączenie dwóch kultur – skandynawskiego minimalizmu i japońskiego ducha. To fuzja, która wydaje się naturalna, gdyż te dwa style mają wiele wspólnego. Minimalizm, rezygnacja z nadmiaru, naturalność – to filozofia, którą obie kultury wyznają. W aranżacji mieszkań w stylu japandi architekci łączą w idealny sposób minimalizm skandynawski z głęboką filozofią japońską, tworząc przestrzenie pełne spokoju, prostoty i autentyczności.

kwiaty w rattanowej donicy

Filozofia japandi – hygge i wabi – sabi

Styl japandi łączy w sobie dwie silne filozofie: hygge i wabi-sabi. Hygge, znane z kultury skandynawskiej, to koncepcja tworzenia przytulnych wnętrz, które stanowią azyl spokoju i komfortu. Współgra to z japońskim wabi-sabi, który głosi, że piękno tkwi w niedoskonałości i ceni naturalne materiały oraz ręczne wykonanie. Te dwa filozoficzne nurty idealnie współgrają, tworząc przestrzenie, w których można celebrować piękno prostych rzeczy i autentyczności. W stylu japandi kluczową rolę odgrywa umiejętność dostrzegania piękna w prostocie oraz szacunku dla rzeczy z przeszłości. Projektanci zachęcają do zatrzymywania starych mebli i dodatków, nadając im nowe życie poprzez przemyślane umiejscowienie i wykorzystanie. Zdaje się, że ten styl towarzyszy przemianie naszego podejścia do rzeczywistości – warto docenić piękno niedoskonałości, co znajduje odzwierciedlenie w japońskiej filozofii wabi-sabi.

 

jasny pokój w stylu japandi

Główne założenia stylu japandi

1. Porządek i minimalizm – japandi zachęca do ograniczania ilości przedmiotów, skupiając się na tym, co istotne. Starannie wybierane dekoracje oraz funkcjonalne meble są kluczowe dla osiągnięcia minimalistycznego porządku.

2. Jakość nad ilość – w stylu japandi warto inwestować w solidne meble z naturalnych materiałów, takie jak drewno i bambus. Wysoka jakość oraz precyzja wykonania są znakiem rozpoznawczym tej estetyki.

3. Naturalne materiały – styl japandi kładzie nacisk na wykorzystywanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, trzcina, bambus, marmur i len. To one nadają wnętrzu ciepło i autentyczność.

4. Neutralne barwy – paleta barw japandi skupia się na stonowanych odcieniach, takich jak biel, beż, szarość i ciemny brąz. Minimalizm w kolorystyce sprzyja harmonii przestrzeni.

5. Naturalne światło – ważnym elementem stylu japandi jest wykorzystanie naturalnego światła. Unikanie ciemnych zasłon na rzecz jasnych tkanin i rolet pozwala na swobodne wprowadzenie światła do wnętrza.

Elegancja naturalności

Japandi to również oddanie hołdu autentycznym materiałom i wysokiej jakości wykonaniu. Wybierając meble, warto stawiać na solidne, wielofunkcyjne elementy, które przemyślanej kompozycji wnętrza dodadzą przejrzystości. Minimalizm w meblach nie oznacza jednak braku stylu – wręcz przeciwnie, projekty w stylu japandi emanują elegancją i jakością.

Projektowanie salonu w stylu japandi

Styl japandi w aranżacji salonu opiera się na kilku istotnych zasadach. Pierwsza to uporządkowanie przestrzeni poprzez pozbycie się zbędnych elementów i ukrycie ich w pojemnikach, co tworzy harmonijne otoczenie. Następnie, meble wysokiej jakości, szczególnie wielofunkcyjne, tworzą klarowne kompozycje charakterystyczne dla stylu japandi. Ograniczona ilość dekoracji pozwala na docenienie ich piękna i minimalistycznej estetyki. Stawianie na naturalne materiały, takie jak drewno czy bambus oraz neutralną paletę barw tworzy autentyczną atmosferę. Wykorzystanie naturalnego światła i niskich mebli pomaga stworzyć wrażenie przestronności.

Założenie  Opis
Uporządkowanie przestrzeni Przemyślane pozbycie się zbędnych przedmiotów oraz ukrycie niepotrzebnych elementów w pojemnikach, tworzy to harmonijną i spokojną przestrzeń. 
Meble wysokiej jakości Wybór mebli z dbałością o jakość wykonania i funkcjonalność. Meble wielofunkcyjne i przejrzyste kompozycje są charakterystyczne dla stylu japandi. 
Ograniczona ilość dekoracji Wybór dekoracji z umiarem, pozostawiając tylko kluczowe elementy. Mniejsza ilość dodatków pozwala na docenienie ich piękna i minimalistyczną estetykę. 
Naturalne materiały Stawianie na meble i dodatki z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus czy len, tworzących autentyczną atmosferę stylu japandi. 
Neutralna paleta barw Ograniczenie do stonowanych odcieni, unikając krzykliwych kolorów, aby stworzyć spójność i harmonię w salonie. Postawienie na naturalne barwy. 
Naturalne światło i przestrzeń Wykorzystanie naturalnego światła poprzez jasne rolety i oświetlenie w stylu japandi. Niskie meble pomagają stworzyć wrażenie większej przestrzeni. 
drewniane deski na suficie

Odkryj styl japandi w aranżacji salonu

Styl japandi, łączący filozofie hygge i wabi-sabi, oferuje wyjątkową harmonię i minimalistyczną estetykę w aranżacji wnętrz. Projektowanie salonu w tym stylu wymaga wybierania starannie dobranych mebli, naturalnych materiałów oraz ograniczania ilości dekoracji. Harmonia, spokój i autentyczność to wartości, które odzwierciedla japandi, tworząc przestrzenie, w których można cieszyć się pięknem prostoty. Dla tych, którzy szukają połączenia komfortu i estetyki, styl japandi może okazać się inspirującą opcją projektowania wnętrz. Projektanci z firmy FengshuiHome pomogą Ci stworzyć nie tylko salon, ale całe mieszkanie oddając ducha stylu japandi.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Co to jest styl japandi i jakie kultury go inspirują?

Styl japandi to harmonijne połączenie skandynawskiego minimalizmu z japońskim duchem. Inspirują go kultury skandynawska i japońska.

Jakie filozofie wpływają na styl japandi?

Styl japandi łączy filozofie hygge (z kultury skandynawskiej) oraz wabi-sabi (z kultury japońskiej), promujące przytulność, prostotę i piękno niedoskonałości.

Jakie są główne założenia aranżacji wnętrz w stylu japandi?

Główne założenia to porządek i minimalizm, inwestowanie w jakość mebli z naturalnych materiałów, wykorzystywanie naturalnych materiałów i neutralnej palety barw, oraz korzystanie z naturalnego światła. 

Jakie cechy wyróżniają meble i dekoracje w stylu japandi?

Meble w stylu japandi charakteryzują się wysoką jakością wykonania, funkcjonalnością oraz elegancją. Dekoracje są wybierane umiarkowanie, pozostawiając miejsce na docenianie ich piękna i minimalistyczną estetykę.