jasne meble z drewnianymi blatami
01
wrz

Kuchnia w duchu japandi – harmonia prostoty i przytulności 

Kuchnia w stylu japandi to fascynujące połączenie japońskiej prostoty, minimalizmu oraz skandynawskiego ciepła i przytulności. Ta unikalna kompozycja wnętrza wymaga przemyślanego podejścia i zastosowania kilku kluczowych wyznaczników, aby osiągnąć harmonię między stylem a funkcjonalnością. W tym artykule dowiesz się, jak urządzić swoją kuchnię w stylu japandi, korzystając z pięciu niezbędnych wskaźników, które uczynią ją wyjątkową.

Kuchnia w stylu japandi – 5 wyznaczników dla wyjątkowej przestrzeni

Poznajmy pięć kluczowych elementów stylu japandi, które pomogą Ci stworzyć wnętrze o wyjątkowej atmosferze: 

  1. Minimalizm z akcentem funkcjonalności.
  2. Ciepło i przytulność.
  3. Wykorzystanie naturalnych materiałów.
  4. Harmonia i prostota.
  5. Funkcjonalność na pierwszym miejscu
drewniane łyżki w ceramicznym słoju

Minimalizm i oszczędność form

Pierwszym kluczowym elementem stylu japandi jest minimalizm. W kuchni, gdzie często gromadzi się wiele przedmiotów, osiągnięcie minimalistycznego wyglądu może być wyzwaniem. Postaw na zamknięte szafki, aby schować talerze, sztućce, kubki i inne elementy kuchenne. Ważne jest, aby pozbyć się nadmiaru i zostawić tylko te przedmioty, które są niezbędne do codziennego użytku. Zabudowanie sprzętów AGD, takich jak lodówka i zmywarka, oraz umiejętne wkomponowanie pozostałych urządzeń pomoże zachować spójność i czystość przestrzeni.

Ciepło i przytulność

Styl japandi czerpie inspirację z obu światów – japońskiej prostoty oraz skandynawskiej przytulności. Aby dodać ciepła do minimalistycznego wystroju, wybierz matowe wykończenia i ciepłe kolory. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem, możesz wprowadzić elementy typowe dla stylu skandynawskiego, takie jak delikatne wykończenia, beżowa kolorystyka czy finezyjne dodatki. To połączenie stworzy harmonijną i przyjemną atmosferę.

rośliny w ceramicznych donicach

Naturalne materiały i rośliny 

Styl japandi kocha naturalne materiały. Wprowadź do swojej kuchni różnorodne tekstylia, takie jak narzuty, obrusy i poduszki, które dodadzą przytulności. Rośliny doniczkowe, zwłaszcza proste i zielone, świetnie pasują do tego stylu. Zamiokulasy czy palmy nadadzą kuchni świeżości i życia. Możesz także użyć grafik i rycin przedstawiających rośliny, aby w subtelny sposób wprowadzić naturę do wnętrza. Wnętrza japandi charakteryzują się obecnością surowych, nieobrobionych lub stylizowanych materiałów, takich jak kamień, beton i surowe drewno. Wzajemne zestawienie różnorodnych faktur tworzy interesujące kontrasty. Oprócz chropowatych powierzchni, marmur, granit i ich imitacje znalazły miejsce w tym stylu, doskonale komponując się z popularnymi blatami drewnianymi. Talerzyki z kamionki nie tylko ozdobią kuchnię, ale także stoły w jadalni. Przestrzeń kuchenna stanie się wspaniałym połączeniem estetyki japońskiej i skandynawskiej.

Harmonia i prostota

W stylu japandi, zachowanie harmonii i prostoty zajmuje centralne miejsce. Wyważone proporcje, spójność elementów oraz minimalistyczny charakter wnętrza stanowią kluczowe założenia. Ten styl nie toleruje przesadnych zdobień ani przeładowania przestrzeni. Wszystko musi ze sobą współgrać, tworząc spokojną i zrównoważoną aurę. Elementy dekoracyjne są celowo wybierane, by dodać wnętrzu głębokości i wyrazistości, nie jednak przesłaniając głównego przekazu harmonii. Dzięki temu stylowi wnętrza w stylu japandi emanują równowagą i spokojem, tworząc przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi i skupieniu, a zarazem prezentuje piękno minimalistycznego piękna w pełnej okazałości.

kuchnia w stylu japońskim

Wygoda i funkcjonalność 

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest funkcjonalność. Kuchnia w stylu japandi ma być przede wszystkim wygodna i ergonomiczna. Wszystko powinno być na swoim miejscu, aby zapewnić użytkownikowi komfort korzystania z przestrzeni. Brak chaosu i dobrze zaplanowane rozmieszczenie sprzętów pozwolą skupić się na przyjemności gotowania i spędzaniu czasu w kuchni.

Kuchnia japandi – przestrzeń spotkań i odkryć kulinarnych

W kuchni, gdzie styl japoński współgra z przytulnością skandynawską, istotne są akcesoria nie tylko podczas gotowania, ale także podczas wspólnych posiłków. Wpływ japoński inspiruje do eksploracji smaków, spokojnych eksperymentów kulinarnych i rozmów z bliskimi. Ceremonia picia herbaty ma duże znaczenie w kulturze japońskiej, oczyszczając umysł poprzez skupienie i powściągliwość. W aranżacji japandi dominuje drewno i bambus, więc akcesoria do kuchni powinny pochodzić z tych surowców – tace, miseczki i organizery. Jeśli marzysz o jasnej kuchni w duchu japandi, wybierz akcesoria nawiązujące do tego trendu. Kilka drobiazgów w stylu japandi oraz przestrzeganie jego zasad stworzy wyjątkową kuchnię, która zachwyci funkcjonalnością i wyglądem.

Tworzenie wyjątkowego charakteru wnętrza kuchennego 

Przez zastosowanie minimalizmu oraz naturalnych materiałów, każda kuchnia nabiera wyjątkowego charakteru. Projektanci z FengshuiHome tworzą unikalne wnętrza, w tym przypadku łącząc styl japońskiego minimalizmu i skandynawskiego ciepła w jedną harmonijną przestrzeń kuchenną. Tworzą harmonijne i funkcjonalne przestrzenie. Dzięki ich umiejętnościom, twoja kuchnia staje się azylem spokoju i estetyki, oddając hołd filozofii Dalekiego Wschodu. To nie tylko projektowanie wnętrz, to osiągnięcie unikalnej równowagi między dwoma różnymi światami, które tworzy piękno i komfort, przemyślanie tworząc przestrzeń, w której każdy element ma swoje miejsce i znaczenie.

FAQ – najpopularniejsze pytania

W jaki sposób można osiągnąć minimalistyczny wygląd kuchni w stylu japandi?

Aby osiągnąć minimalistyczny wygląd kuchni w stylu japandi, zaleca się stosowanie zamkniętych szafek do przechowywania talerzy, sztućców i innych elementów kuchennych. Ważne jest pozbycie się nadmiaru i zachowanie tylko niezbędnych przedmiotów.

Jakie są charakterystyczne cechy wykończeń i kolorów stosowanych w stylu japandi, aby dodać ciepła do minimalistycznego wystroju?

W stylu japandi, aby dodać ciepła do minimalistycznego wystroju, można wybierać matowe wykończenia oraz ciepłe kolory. Elementy typowe dla stylu skandynawskiego, takie jak delikatne wykończenia, beżowa kolorystyka czy finezyjne dodatki.

Jakie są elementy natury, które można wprowadzić do kuchni w stylu japandi?

Do kuchni w stylu japandi można wprowadzić różnorodne tekstylia, takie jak narzuty, obrusy i poduszki, które dodadzą przytulności. Rośliny doniczkowe, zwłaszcza proste i zielone, także świetnie pasują do tego stylu.  Oprócz tego, surowe, nieobrobione lub stylizowane materiały, takie jak kamień, beton i surowe drewno, tworzą charakterystyczny wygląd stylu japandi.

Jakie jest znaczenie harmonii i prostoty w stylu japandi?

W stylu japandi, zachowanie harmonii i prostoty jest centralne. Wnętrze powinno cechować się wyważonymi proporcjami, spójnością elementów oraz minimalistycznym charakterem. Przesadne zdobienia i przeładowanie przestrzeni nie są tolerowane.