plafon na suficie
08
wrz

Zwiększenie przestrzeni 

Optyczne powiększenie salonu może uczynić naszą przestrzeń bardziej komfortową i przestronną. Istnieje wiele technik, od sufitu i ścian po podłogę, oświetlenie, lustra, aż po meble i utrzymanie porządku, które pozwalają osiągnąć ten efekt.

Kluczowa kolorystyka

Przy optycznym powiększaniu salonu powinniśmy zacząć od aranżacji sufitu i ścian. To one stanowią fundament każdego wnętrza. Jasne barwy to klucz do optycznego powiększenia, ciemne kolory, skupiają uwagę i ograniczają przestrzeń. Odcienie bieli i beżu są idealne dla ścian, natomiast sufit powinien być kilka odcieni jaśniejszy niż ściany. Jeśli sufit jest niski, tapeta w pionowe paski będzie doskonałym wyborem.

ażurowa ścianka działowa

Podłoga ma znaczenie

Często pomijamy znaczenie podłogi, a jest to istotna część aranżacji. Wybór kierunku ułożenia paneli ma wpływ na poczucie przestrzeni:

  • pionowe panele sprawdzą się w krótkich pomieszczeniach,
  • poziome panele nadadzą wrażenie przestrzeni w wąskich pokojach,
  • skośne panele są idealne do bardzo małych pomieszczeń.

Kolor podłogi powinien być jasny, a ułożenie zgodne z kierunkiem padania światła.

Różnorodność źródeł światła

Odpowiednie oświetlenie to klucz do optycznego powiększenia salonu. Wybierając różne źródła światła rozproszone w różnych miejscach, zapewniamy równomierne oświetlenie każdego zakamarka. Ważne jest skierowanie światła ku górze, aby wyeliminować niepotrzebne cienie. W małych pomieszczeniach lepiej unikać dużych żyrandoli, które ograniczają przestrzeń. Warto również maksymalnie wykorzystać naturalne światło, nie zasłaniając okien ciężkimi zasłonami, dbając o swobodny dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia. Dzięki temu wnętrze wyda się jaśniejsze i bardziej przestronne.

duże lustro w salonie

Iluzja przestrzeni

Lustra mają zdolność odbijania otoczenia, co sprawia, że są idealnym narzędziem do optycznego powiększania salonu. Również odbijają światło przedmioty o lustrzanej bądź szklanej powierzchni, sprawiając wrażenie większej przestrzeni. Warto wybrać lustra pionowe do niskich pomieszczeń i lustra poziome do wąskich salonów.

Prostota i minimalizm

Wnętrza utrzymane w minimalistycznym stylu optycznie wydają się większe. Ograniczmy ilość mebli i dekoracji, dbając o to, żeby pasowały kolorystycznie do reszty wnętrza. Minimalistyczne meble w jasnych kolorach będą lepszym wyborem niż wzorzyste sofy i fotele. Meble wielofunkcyjne również pomogą zaoszczędzić przestrzeń. Wybierając meble, warto także postawić na modele z wysokimi nóżkami, które odsłonią podłogę.

fotel na jasnej podłodze

Otwarty salon

Otwarcie salonu na resztę pomieszczeń może sprawić, że cała przestrzeń wyda się większa. Szerokie wejście pozwala na swobodny przepływ światła i powietrza między pomieszczeniami. Ażurowe panele lub meble dodają lekkości i przestrzeni salonowi. Ażurowe dodatki mogą pełnić funkcję dekoracyjną i praktyczną, na przykład jako zastępcze drzwi lub ekran oddzielający różne części pomieszczenia.

Przestrzeń, komfort i styl

Optyczne powiększenie salonu nie wymaga dużego nakładu pracy ani kosztów. Kilka prostych zabiegów, takich jak wybór odpowiednich kolorów, oświetlenie, lustra czy ażurowe meble, może znacząco poprawić wrażenia wizualne. Dbając o porządek i minimalizm, stworzymy przytulną i przestronną przestrzeń do relaksu i spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi. Nasz doświadczony projektant wnętrz z firmy FengshuiHome zapewni profesjonalne wsparcie w aranżacji wnętrz. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań projektowych salon stanie się komfortowy i stylowy. Pracujemy z klientami w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie kolory są idealne do ścian i sufitu, aby optycznie powiększyć salon?

Idealne kolory to odcienie bieli i beżu dla ścian, natomiast sufit powinien być kilka odcieni jaśniejszy niż ściany.

Jakie kierunki ułożenia paneli podłogowych pomagają stworzyć wrażenie przestrzeni?

Pionowe panele sprawdzają się w krótkich pomieszczeniach, poziome nadadzą wrażenie przestrzeni w wąskich pokojach, a skośne panele są idealne do bardzo małych pomieszczeń.

Jakie techniki oświetleniowe pomagają optycznie powiększyć salon?

Różnorodność źródeł światła, rozproszone w różnych miejscach, zapewnia równomierne oświetlenie. Ważne jest, aby światło było skierowane ku górze, eliminując cienie.

Jakie elementy dekoracyjne można wykorzystać do stworzenia iluzji większej przestrzeni w salonie?

Lustra są idealnym narzędziem do optycznego powiększania salonu, ponieważ odbijają światło i przedmioty, tworząc wrażenie większej przestrzeni. Warto postawić na lustra pionowe do niskich pomieszczeń i lustra poziome do wąskich salonów.