obrazy na ścianie
02
paź

Design z ubiegłego wieku

Marzy Ci się wystrój z designem z ubiegłego wieku i chcesz nieco zaszaleć? Retro wnętrza są w takim razie zdecydowanie dla Ciebie. Królują tu żywe kolory, ciekawe wzory, stylowe meble i zwariowane dodatki. Trzymając się pewnych zasad i aranżując przestrzeń w adekwatny do trendu sposób, możesz stworzyć piękne wnętrze. Miniona epoka jest wciąż modna i chętnie do niej wracamy, łącząc stare z nowym.

Styl retro – jaki jest?

To pomysł na aranżację nawiązującą do trendów z XX wieku, nazywany również stylem midcentury. Nie można jednak go mylić z nurtem prowansalskim czy shabby chic. Wnętrze urządzone z wyczuciem zachwyci połączeniem nowoczesności ze stylizowanymi na stare meblami i dodatkami. W trendzie nie brak fantazyjnych wzorów i form, a także ciekawych elementów wystroju. Styl retro jest radosny, pozwala wyrazić siebie i na pewno zaskoczy swoją nietuzinkowością.

skórzane kanapy w salonie

Charakterystyka stylu

We wnętrzu minionej epoki królowały odważne kolory i fantazyjne wzory na zasłonach czy tapetach, często w postaci roślin. Współcześnie w aranżacji stylizowanej na lata 50., 60. i 70. nie brakuje elementów geometrycznych i stonowanych motywów na tapetach czy zasłonach. Wzory pojawią się także na dywanach, poduszkach oraz grafikach wieszanych na ścianach i stawianych na podłodze. Wystrój w duchu XX wieku posiada mniej krzykliwe kolory, nie tak zwariowane, jak dawniej i jest w nich więcej spokoju. W retro pomieszczeniu popularne są też elementy chromowane, materiały syntetyczne np. plastikowe figurki czy naczynia z ciekawymi wzorami i malunkami. Dla stylu charakterystyczne będą wysokiej jakości, w interesującym kształcie meble:

  • z drewna (wolnostojące komody, stoły, krzesła),
  • tworzywa sztucznego np. plastiku (fotele wiszące, krzesła).
ciemny salon w stylu retro

Meble z duszą

Meble z XX wieku mają swoją duszę, powinny przyciągać uwagę i stanowić najważniejszą ozdobę we wnętrzu. Niekoniecznie muszą być stare, mogą być stylizowane na takie, ale przede wszystkim nienudne, niech oddają atmosferę z dawnych lat. Każdy pojedynczy egzemplarz powinien być wysokiej jakości, wykonany z:

  • drewna,
  • skóry,
  • mosiądzu,
  • szkła,
  • plastiku.

W salonie idealnie sprawdzą się kanapy na drewnianych lub chromowanych nóżkach, tzw. “patyczakach”, pokryte skórą lub tkaniną w odpowiednich kolorach. W przypadku foteli w trend wpasują się odświeżone “chierki”, “liski” lub trudno dostępny model RM58. Kuchnia czy jadalnia niech posiada nowoczesny stół zestawiony z krzesłami z epoki, np. gięte modele z Radomska, drewniane patyczaki lub tapicerowane krzesła Aga, Skoczek czy Bumerang. Zastosowanie znajdą też egzemplarze wykonane ze sklejki, takie jak “muszelka”. Krzesła wyglądają jeszcze ciekawej, gdy są w różnych kolorach – tapicerowane lub pomalowane. Całości dopełni kredens, w którym można wyszczególnić bibeloty czy dekoracje.

Istota dodatków w stylu retro

Dodatki retro to przedmioty z różnych stylów, nie są jednak przypadkowe, a dokładnie przemyślane. Współcześnie można pozwolić sobie na szaleństwo z ilością ozdób, jednocześnie zachowując umiar. Do dekoracji zaliczymy metalowe stojaki na kwiaty, porcelanę oraz szkło z lat 60. i 70., a także gazetniki (stojaki na gazety). Ściany ozdóbmy talerzami z porcelitu z ciekawymi wzorami. Niech zabraknie też grafik, plakatów, jak również lamp metalowych, plastikowych czy z abażurami, wzorowanych na epoce PRL-u. Na podłodze doskonale odnajdzie się dywan w fantazyjne wzory. W przypadku wspomnianego kredensu, najlepiej, jeśli znajdą się na nim porcelanowe figurki, szkło użytkowe, porcelitowe wazony czy talerze z geometrycznymi wzorami.

stara tapeta, dawne retro w domu

Kolorystyka wnętrz

Kolory, które pojawią się we wnętrzu, nie będą tak krzykliwe jak dawniej, a bardziej stonowane, takie jak zieleń w odcieniu awokado, musztardowa żółć, a także czerń, czekoladowy brąz oraz czerwień i pomarańcz. Popularnymi barwami są również fiolet, róż, turkus i złoto, zwłaszcza wśród dodatków. Częstym połączeniem w stylu retro jest biel z czernią, np. w łazience czy czerwień z miętą, inspirowana amerykańskimi kuchniami i barami. Połącz stare z nowym, stosując charakterystyczne i zwariowane rozwiązania w stylu retro i ciesz się wnętrzem z duszą minionej epoki.

Odkryj wyjątkowy styl retro

Odkryj urok przeszłości w swoim wnętrzu. Nasz doświadczony projektant wnętrz specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji wnętrz w stylu retro. Przynosimy stylowe elementy z przeszłości, tworząc unikalne, nostalgiczne przestrzenie. Zalety mieszkania w stylu retro to wyjątkowy urok, charakter i oryginalność. Skorzystaj z naszych usług, aby przenieść się w czasie i uczynić swoje wnętrza niepowtarzalnymi. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jak wprowadzić styl retro do wnętrza?

Do wnętrza styl retro należy wprowadzić z wyczuciem, łącząc nowoczesność ze stylizowanymi na stare meblami i dodatkami. Trzymając się pewnych zasad, adekwatnych to trendu, będziemy w stanie stworzyć niepowtarzalną przestrzeń. Nie zabraknie tu fantazyjnych wzorów i form oraz ciekawych elementów wystroju. 

Czym charakteryzuje się styl retro?

Współcześnie styl retro charakteryzuje się geometrycznymi elementami i stonowanymi wzorami na tapetach czy zasłonach. W wystroju popularne są materiały syntetyczne, np. plastikowe figurki. Charakterystyczne są meble wykonane z drewna czy tworzywa sztucznego.   

Jakie meble wybrać do wnętrza w stylu retro?

Meble powinny mieć swoją duszę i przyciągać uwagę. Niekoniecznie muszą być stare, mogą być stylizowane na takie. Powinny być wykonane z drewna, skóry, mosiądzu, szkła lub plastiku. W salonie sprawdzą się kanapy na drewnianych lub chromowanych nóżkach, a w kuchni czy jadalni nowoczesny stół zestawiony z krzesłami z epoki. Całość dopełni kredens jako miejsce do trzymania różnych bibelotów. 

Jakie kolory pasują do wystroju w stylu retro?

Do współczesnego wystroju w stylu retro pasują kolory nie tak krzykliwe jak dawniej, a bardziej stonowane. Będą to zieleń w odcieniu awokado, musztardowa żółć, czerń, czekoladowy brąz czy energetyczna pomarańcza lub czerwień. Popularnymi barwami, zwłaszcza wśród dodatków, jest też fiolet, róż, turkus i złoto.