dekoracyjna, wisząca lampa
03
sty

Nowoczesne oświetlenie dziecięcego pokoju powinno odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom naszych pociech, przy tym być funkcjonalne i przede wszystkim bezpieczne. Warto przemyśleć zakup każdej oprawy, tak aby stworzyć dla dzieci optymalne warunki do rozwoju, wypoczynku, zabawy oraz zbudować stylowe wnętrze.  

Podczas aranżacji pokoju dla starszych dzieci możemy skłaniać się do bardziej odważnych rozwiązań podczas meblowania oraz oświetlania pokoju. Odpowiednie światło szczególnie w pokoju ucznia jest niezbędne podczas odrabiania lekcji, czytania czy nauki. Jak więc wybrać odpowiednie oświetlenie do pokoju dziecka?  

Bezpieczne oświetlenie w dziecięcym pokoju

Warto wspomnieć o kwestiach technicznych związanych z bezpieczeństwem dotyczącym nie tylko oświetlenia, ale również prądu. Jest to bardzo ważne, a często pomijane.  

Należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie gniazdek oraz kontaktów w pokoju dziecięcym jak i w całym domu czy mieszkaniu. Małe palce zmieszczą się do każdej dziurki, a kable są doskonałą zabawką dla dzieci. 

Dobrze jest postawić na trwałe i stabilne konstrukcje oraz materiały. Zamiast szklanych elementów lepiej wybrać te z tworzyw naturalnych. Bezpieczniejszym rozwiązaniem w pokoju dziecka będzie zastosowanie lamp sufitowych czy ściennych, a unikanie tych podłogowych. Nowoczesne oświetlenie ma możliwość regulacji natężenia światła.  

Dobrym wyborem będą żarówki LED, które są zdrowsze dla naszych oczu. Nie męczą wzroku, nie migają oraz nie nagrzewają się. Przyda się to głównie w przypadku lampek biurkowych, do których dziecko ma stały dostęp. Dzięki zastosowaniu żarówek LED zminimalizujemy chociażby ryzyko poparzenia.  

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do pokoju dziecka? 

lampka na biurku dziecka

Aranżacja pokoju dziecinnego różni się od tej w pozostałych wnętrzach naszego mieszkania czy domu. Tu oprócz estetyki i wystroju ważna jest funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Warto do tego dołączyć dbałość o rozwój naszej pociechy oraz dopasowanie do jego aktywności.  

Barwy światła  

Ciepła barwa światła dedykowana jest do zasypiania oraz relaksu. Jest przyjemniejsza dla naszych oczu niż ta zimna. Światło o zimnej barwie pobudza do działania. Sprawdzi się więc w kąciku do zabaw bądź przy biurku.  

Lampy wiszące oraz te sufitowe, które służą jako główne oświetlenie wnętrza mogą mieć żarówki o barwie neutralnej przypominającej światło dzienne. W pokoju dziecka powinno znajdować się więcej niż jedno źródło światła. Możemy wykorzystać lampy sufitowe, ścienne, wiszące, które możemy dopasować do naszych potrzeb. Ważnym elementem w pokoju dziecka jest lampka nocna najlepiej z wbudowanym ściemniaczem, bez nagrzewającego się klosza.  

Stawiając na nowoczesne oświetlenie unikniesz tego problemu. Przytłumione światło przyda się każdego wieczora. Odpowiednia barwa światła w pokoju dziecinnym za dnia jak i wieczorami jest bardzo ważna. Dzieci są bardzo czułe na barwę światła, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę.  

Jaką lampkę wybrać do nauki, a jaką do zabawy? 

Idealnym miejscem do nauki jest odpowiednio dobrane do potrzeb dziecka biurko, krzesło, regał bądź półka z książkami, wyposażenie, akcesoria i oczywiście lampka. Jeśli nasza pociecha jest praworęczna, lampka powinna znajdować się po prawej stronie, jeśli zaś jest leworęczne, po lewej. Dobrze, aby w miarę możliwości biurko ustawić przy oknie. Żarówka powinna być odpowiedniej mocy i posiadać białą barwę światła. Nie będzie raziła w oczy i pomoże w koncentracji. Warto zwrócić uwagę na lampy biurkowe, które mają możliwość regulacji i zmiany kierunku światła. Pozwoli nam to na dostosowanie strumienia światła do naszych potrzeb. Jest to funkcja, która będzie przydatna również podczas zabawy. Dzięki możliwości regulacji wiszącej na środku pokoju lampy, nie ograniczymy naszej pociechy podczas zabawy. 

Jaką lampę wybrać do pokoju starszego dziecka? 

Im dziecko starsze, tym bardziej odpowiedzialne. Urządzając wnętrze dla starszych dzieci można pokusić się o odważniejsze rozwiązania zarówno podczas meblowania jak i oświetlania pokoju. Aby pokój dziecka był bardziej urozmaicony, możesz postawić na lampki w młodzieżowym stylu bądź takie, które będą zabawne. Szczególną uwagę można zwrócić na ozdobne żarówki z napisami lub lampki w kształcie zwierząt. Taka dekoracja sprawdzi się również jako prezent. 

Różne formy lamp dla dzieci 

Oświetlenie w dziecięcym pokoju może przybierać różne formy, w zależności od wieku dziecka, upodobań oraz przestrzeni, która może wymuszać rezygnację bądź zastosowanie konkretnych rozwiązań.  

Warto kompleksowo zaplanować od razu cały system oświetleniowy, wykorzystujący różne oprawy. Pozwoli to na stworzenie w pełni bezpiecznych warunków do nauki, zabawy oraz odpoczynku.  

Podobnie jak w przypadku innych wnętrz w domu, do pokoju dziecięcego stosuje się urozmaicone oprawy, które spełniają rolę oświetlenia: 

  • głównego, które zapewnia komfort podczas zabawy oraz przemieszczania się,  
  • zadaniowego, pozwalają na naukę oraz zabawę, która wymaga bardziej przyjaznego oświetlenia, 
  • dekoracyjnego, które nada wnętrzu klimatu.  

Oświetlenie główne 

Oprawy głównie sprawdzą się w każdym z pomieszczeń w domu, również w pokoju dziecka. W zależności od jego wieku mogą przyjmować róże formy. Najczęściej wybierane są praktyczne rozwiązania jak np. lampy sufitowe, energooszczędne plafony LED. Innym rozwiązaniem są okazałe wiszące lampy, rozbudowane żyrandole, które mogą przybierać różne kształty, które nadadzą wnętrzu stylu i charakteru.  

Jeżeli chcemy wprowadzić do pokoju dziecka bardziej rozproszone oraz równomierne oświetlenie główne, należy zamontować większą ilość małych opraw w postaci np. lamp wpustowych.  

Zdarza się, że zamiast nowoczesnych żyrandoli czy opraw sufitowych wybiera się lampy boczne. Zapewniają one wystarczającą ilość światła, przy czym nie oślepiają oczu dziecka. Jest to niezwykle istotne w pokoju najmniejszych dzieci.  

Lampy zadaniowe 

Oprócz lamp głównych w pokoju dziecka szczególnie w wieku szkolnym i przedszkolnym obecne są również lampki na biurko. Dzięki nim możemy odrabiać lekcje, uczyć się czy bawić.  

Najlepiej sprawdzą się modele z regulowanym kątem świecenia oraz ramieniem. Dzięki temu w łatwy sposób dopasujemy warunki oświetleniowe do aktualnych potrzeb.  

Równie przydatne jest wykorzystanie w pokoju dziecinnym lampek nocnych. Często zostawiamy je włączone na noc. Ich delikatne światło rozprasza ciemność i pozwala maluchom na spokojny sen. Tego typu oprawy dają wystarczająco światła do wieczornego czytania. Lampy te mogą być zdobione bajkowymi motywami bądź wielobarwnymi wzorami, które wpisują się w całościowy wystrój wnętrza.  

Czy warto w pokoju dziecka zastosować taśmy LED? 

Takie lampy LED mogą okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Pozwolą one na podkreślenie ciekawych elementów aranżacji. Mogą być również ozdobą ścian czy podłóg. Dzięki nim możemy również wydzielać konkretne strefy funkcjonalne. Dodatkowo, mogą podświetlać łóżko, co może być niezwykle pomocne w swobodnym przemieszczaniu się w pokoju po nocy nie włączając głównego oświetlenia.  

Tego typu rozwiązania pozwalają na regulowania natężenia oraz barwy światła. Pełnią one zarówno praktyczne jak i estetyczne funkcje, przy tym nadają się do pokoju dziecka niezależnie od jego płci.  

Parametry źródeł światła 

Trzeba zwracać uwagę na parametry źródeł światła. Dobrze jest wybierać produkty, które emitują światło zbliżone do naturalnego. Poprawia ono komfort widzenia nie przemęcza przy tym naszego wzroku.  

Lampy dla dzieci, które znajdą się na biurku powinny mieć żarówki o zimnym, białym świetle. Poprawią one koncentrację. W miejscu przeznaczonym do wypoczynku warto użyć ciepłego światła, które idealnie sprawdza się w przypadku lampek nocnych.  

Bezpieczeństwo i komfort 

Urządzają pokój dla dziecka zaleca się wybór opraw od renomowanych producentów, które spełniają normy jakości. Czym powinny się wyróżniać? 

Nie mogą mieć ostrych krawędzi ani drobnych elementów. Należy starać wybierać takie oprawy, przy których produkcji nie użyto toksycznych materiałów jak np. kleje czy farby. Optymalnym rozwiązaniem będą modele, które współpracują z energooszczędnymi źródłami światła LED. Zużywają one mniej energii elektrycznej oraz będą nam służyły dłużej niż te klasyczne rozwiązania. Dodatkowym plusem jest to, że nie nagrzewają się tak jak standardowe żarówki, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo oparzenia po dotknięciu takiej lampy.  

Oświetlenie jest istotnym elementem aranżacji wnętrz. Projektanci FengshuiHome zadbają o idealne doświetlenie pomieszczeń w Twoim domu. Skontaktuj się z nami już dziś. Razem stworzymy projekt idealny.