jasne światło w przedpokoju
03
sty

Oświetlenie przedpokoju jest bardzo istotne w aranżacji. Zwłaszcza, gdy jest on mały, ciasny i nie posiada okien. Światło może całkowicie zmienić to wnętrze. Jak zatem dobrze oświetlić przedpokój i jakie triki możemy stosować przy operowaniu światłem w holu? 

W przedpokoju w bloku najczęściej nie mamy dostępu do światła dziennego. Należy zatem zadbać o punkty świetlne, dzięki którym wnętrze będzie odpowiednio doświetlone. Lampy umieszczone w przedpokoju nie muszą pełnić jedynie ich podstawowej funkcji. Mogą one również stanowić dekorację. Za pomocą światła można także w łatwy sposób poprawić proporcje pomieszczenia. Jeśli masz oryginalną szafkę na buty czy ciekawy wieszak, odpowiednio rozmieszczone oświetlenie podkreśli te elementy aranżacji.  

Lampy sufitowe 

Przy wyborze lamp sufitowych do przedpokoju znaczenie ma jego kształt. Ważna jest długość lamp, jakie w nim umieścimy. Zbyt długie po prostu będą przeszkadzać, zbyt krótkie natomiast nieodpowiednio oświetlą wnętrze. Dobrym wyborem, który będzie zarówno praktyczny jak i efektowny będą niewielkie lampy sufitowe bądź halogeny w zestawieniu po kilka obok siebie. Należy pamiętać, że w przypadku długiego przedpokoju powinniśmy wykorzystać co najmniej dwie, a nawet i trzy takie lampy.  

dekoracyjna lampa sufitowa

W niewielkim przedpokoju nie powinniśmy montować dużych, masywnych żyrandoli. Jeżeli nasz przedpokój jest w kształcie kwadratu i do tego nie jest zbyt duży, wystarczająca będzie jedna, centralnie umieszczona lampa. W przypadku, kiedy jest on długi oraz wąski warto umieścić na całej długości sufitu 2-3 lampy. Dzięki temu nasz przedpokój będzie nie tylko równomiernie oświetlony, ale również optycznie się powiększy.  

Zdarza się tak, że przedpokój wymaga dodatkowego źródła świtała najlepiej o małym natężeniu. Przyda się to w przypadku, kiedy potrzebujemy w nocy skorzystać z łazienki i nie chcemy zapalać mocnego światła. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowaniu małej lampki. 

 Jak oświetlić niewielki przedpokój? 

W niewielkim przedpokoju oprócz wcześniej wspomnianych lamp sufitowych warto zdecydować się także na niszowe oświetlenie. Sprawdzą się więc oprawy montowane bezpośrednio w ścianie. Nie zajmą wiele miejsca, a zamontowane w rogu przedpokoju dodatkowo spowodują, że będzie wydawał się optycznie wyższy. Trikiem, aby optycznie powiększyć przestrzeń jest również duże lustro.  

Lustro  

Bardzo często w przedpokoju znajduje się duże lustro. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy dobrze się w nim przejrzeć. Odpowiednie oświetlenie daje możliwość dokładnego obejrzenia się w nim. Nie wystarczająca może okazać się górna lampa. Dlatego przy lustrze warto zamontować kinkiety. Będą one również dodatkowym elementem dekoracyjnym. Ciekawym pomysłem będzie zamontowanie za lustrem paska LED-owego. Im większe lustro tym lepiej. Sprawdzi się również niewielkie lustro, które przy okazji odrobinę doświetli przedpokój.  

Przydatne wskazówki jak możemy poprawić proporcje pomieszczenia 

  • Odpowiednie rozmieszczenie lamp może np. doświetlać ważne miejsca jakimi są np. wejścia do innych pomieszczeń. Dodatkowo, poprawi to proporcje wnętrza bądź stanie się jego ozdobą. Przy pomocy światła w wąskim i długim korytarzu można podzielić go na odcinki i nadać mu bardziej wyrazistego charakteru. Wystarczy jedynie rozmieścić punktowe źródła światła w równych odległościach na ścianach bądź suficie.  
  • Wady naszego przedpokoju możemy zmienić w zalety np. poprzez podkreślenie jego kształtu odpowiednią lampą. Dobrym sposobem będzie wykorzystanie długiej lampy podsufitowej. Wtedy wymiaru przedpokoju mogą okazać się atrakcyjne.  
  • Poprzez skierowanie światła punktowego na sufit pomieszczenie wyda się wyższe. Jeżeli chcesz optycznie obniżyć przestrzeń, skieruj światła z lamp na podłogę.  

Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem widocznym po wejściu do domu czy mieszkania, więc należy odpowiednio zadbać o jego aranżację. Specjaliści FengshuiHome z powodzeniem stworzą reprezentacyjne wnętrze, pełne światła.