pokój dziecka w duchu Montessori
27
gru

Od kilku lat popularny jest trend na pedagogikę Marii Montessori. Wielu rodziców decyduje się na urządzenie w ten sposób pokoju dziecięcego. O co dokładniej chodzi? Przede wszystkim o uważność oraz podążanie za dzieckiem. Pokazanie alternatywy na wszechobecny plastik. Zasady pedagogiki Montessori mogą okazać się bardzo pomocne, dzięki nim bez problemu urządzimy pokój dla dziecka. 

Wszystko pod ręką 

Decydując się na aranżację pokoju dziecka w duchu Montesorri, warto pamiętać o kilku zasadach. Przestrzeń powinna zapewniać dziecku dostęp do wszystkich przedmiotów, które znajdują się w pokoju. Powinniśmy zrezygnować np. z wysokich półek czy regałów, zamieniając je na takie, z których dziecko może swobodnie korzystać.  

Duże znaczenie ma również tematycznie uporządkowanie. Istotne jest to przy zachowaniu porządku, a dzieci uczą się odkładania zabawek na swoje miejsce. Dobrym sposobem jest wymiana co jakiś czas zabawek na inne, pozostawiając na widoku tylko kilka z nich, dzięki temu nie znudzą się tak łatwo.   

Założenia Marii Montessori, z których korzystamy najczęściej:

sypialnia dziewczynki z podziałem na strefy
 • wnętrze powinno wspierać samodzielność dziecka, 
 • jasna przestrzeń, 
 • meble dostosowane do umiejętności dziecka, 
 • naturalne materiały, 
 • funkcjonalne meble, 
 • wnętrze, które rośnie wraz z dzieckiem, 
 • dostęp do światła dziennego, 
 • podział na strefy. 

Można korzystać z każdego z nich, a można tylko z kilku. Panuje tu pełna dowolność.  

Wybór pokoju dla dziecka 

Jeżeli zastanawiamy się, które z pomieszczeń będzie najbardziej odpowiednie na pokój dla dziecka, dobrze jest wybrać ten najbardziej słoneczny. Dobrze, aby po powrocie ze szkoły czy przedszkola dzieci mogły jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. Warto zwrócić uwagę na to, gdzie ustawimy stolik bądź biurko. Powinniśmy ustawić je tak, aby dziecko nie zasłaniało sobie światła ręką. Inaczej ustawione będzie biurko dziecka praworęcznego, a inaczej leworęcznego.  

Jeżeli macie do wyboru kilka pomieszczeń i zastanawiacie się, który pokój będzie najlepszy to polecamy wybrać ten najbardziej słoneczny. Dlaczego to jest ważne? Kiedy dzieci wracają do domu po przedszkolu lub szkole – najlepiej jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. Warto też zwrócić uwagę, gdzie jest miejsce na stolik/biurko.  

Na jaki kolor pomalować ściany? 

Możemy zapytać dziecko, jaki kolor najbardziej lubi, jednak dzieci często zmieniają zdanie i ulubiony zielony szybko może zastąpić np. niebieski. Dobrze jest więc wybrać neutralne kolory.  

Fajnym rozwiązaniem będzie tapeta położona na jednej ze ścian. Dzięki temu ocieplimy wnętrze. A co, jeśli nasz maluch chce mieć na ścianie ulubione postaci z bajek? Można wtedy przyklejać plakaty czy inne ozdoby z ulubieńcami za pomocą specjalnej taśmy lub zawiesić je na haczykach. Nie będzie wówczas problemu, jeśli naszemu dziecku znudzi się dany bohater.  

Jasne barwy na ścianach są idealnym tłem dla barwnych dodatków. Dodatkowo odbijają światło, dzięki czemu w pokoju nie tylko jest jaśniej, ale również wydaje się on optycznie większy. Dobrym wyborem będzie zastosowanie farby ceramicznej, którą łatwo można umyć.  

Podział na strefy  

Dzięki podziałom przestrzeni na strefy dzieciom łatwiej odnaleźć się w przestrzeni oraz zachować porządek.  

Na jakie strefy warto podzielić pokój? 

 • strefa odpoczynku,  
 • strefa pracy, 
 • strefa wyciszenia, 
 • strefa ubierania się. 

Jak zaaranżować strefę odpoczynku?

Warto od razu kupić pełnowymiarowy materac bądź łózko. Bardzo często jest tak, że kładziemy się razem z dzieckiem, czytamy mu książki i usypiamy. Większe łóżko sprawi, że nam też będzie wygodniej, a meble dłużej posłużą. Dobrym rozwiązaniem są łóżka z szufladami. Możemy w nich chować np. pościel.  

Wybór prostego łóżka to inwestycja na lata. Nawet wtedy, gdy dziecko dorośnie i zmieni mu się gust. Nad łóżkiem dobrze jest zamontować kinkiet, który dobrze oświetli nam książkę podczas wieczornego czytania. Nad łóżkiem dobrze prezentowała się będzie półka z książkami, która zapewni nam łatwy dostęp.  

Jak urządzić strefę pracy/zabawy? 

Dobrze, aby tę strefę zaplanować w miejscu blisko okna. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do światła dziennego, przy którym pracuje się najlepiej.  

Co może znaleźć się w takiej strefie? 

 • stolik, 
 • krzesło, 
 • lampka, 
 • szafka na zabawki, 
 • przestrzeń do zabawy na podłodze. 

Co ze strefą wyciszenia? 

Jeżeli nasze wnętrze jest na tyle małe, że nie mamy miejsca na dodatkową strefę, wystarczy łóżko – tam dziecko może się położyć, poczytać książkę. Kiedy mamy dodatkową przestrzeń, możemy np. obok niskiego regału na książki położyć wygodną pufę. Może tam również stać np. głośnik, z którego będziemy puszczać audiobooki.  

Jak urządzić strefę ubierania? 

Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać porządek w szafie niż w komodzie. Dodatkowo jest ona bardzo pojemna i bez problemu dzieci z niej korzystają. Dobrym rozwiązaniem będą również półki z wieszakami. Można na nich powiesić np. czapkę, plecak czy kurtkę. Warto pamiętać, aby meble były przymocowane do ściany. Pomieszczenie będzie wtedy bardziej bezpieczne.  

Co z ozdobami? 

Dobrze jest wybierać takie ozdoby czy dekoracje, które nie zakłócą koncentracji dziecka. Wybierajmy te w stonowanych kolorach. Fajnym rozwiązaniem są plakaty, które bardzo łatwo zmienić, a dzięki nim dodamy wnętrzu charakteru.  

Na pierwszy rzut oka pokój może wydawać się zbyt pusty. Lepiej jest mieć mniej rzeczy niż więcej. Im jest ich więcej tym trudniej jest się skoncentrować i utrzymać porządek.  

Zabawki edukacyjne

Przedmioty, które znajdują się w pokoju w duchu Montesorri nazywane są pomocami. Służą one nie tylko do zabawy, ale również do nauki. Rolą rodzica czy opiekuna jest taki dobór pomocy, który zaspokoi potrzeby poznawcze dziecka. Stawia się głównie na naturalne materiały takie jak np. drewno. Metoda pracy z dzieckiem według Marii Montessori ma nauczyć dzieci samodzielności. Rozwiązania zastosowane w pokoju mogą przenieść się również na cały dom. Można np. zainstalować w łazience dodatkową, niżej zawieszoną umywalkę bądź obniżyć wysokość włączników światła, aby dziecko miało do nich swobodny dostęp.  

Jeśli zainteresowała Cię metoda urządzania wnętrz w duchu Montessori, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci zaaranżować przestrzeń tak, aby była jak najbardziej przyjazna i rozwojowa dla dzieci.