drewniane meble kuchenne
29
maj

Kuchnia sercem domu 

Kuchnia jest sercem każdego domu, szczególnie w przypadku tej francuskiej, gdzie gotowanie uważane jest za sztukę i ważny element kultury. Francuzi kładą duży nacisk na jakość składników i staranność w ich przyrządzeniu, dlatego też projektowanie tego pomieszczenia jest tak ważne dla tej kultury.

Poza funkcjonalnością we francuskich kuchniach istotne są dodatki dekoracyjne, takie jak ozdobne szkło, ceramika i metal. Te elementy nadadzą pomieszczeniu charakteru i osobistego stylu. 

beżowe ściany w kuchni

Specyfika francuskich kuchni 

Francuskie kuchnie często są połączone z jadalnią lub salonem, co pozwala wygodne przemieszczanie się między pomieszczeniami. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób, które lubią przygotowywać jedzenie i jednocześnie móc swobodnie zająć się rodziną i gośćmi.

Oprócz funkcjonalności i wystroju francuskie kuchnie skupiają się na zbalansowanym gotowaniu, dlatego często są wyposażane w sprzęt do recyklingu i kompostowania, co pomaga w ochronie środowiska i promuje zrównoważony styl życia. 

Meble kuchenne w stylu francuskim 

W kuchni w stylu francuskim ważne jest, aby unikać mebli, które są zbyt nowoczesne lub minimalistyczne. Powinny być ozdobne i pełne detali, takich jak rzeźbienia, frezy i ozdobne uchwyty. Należy unikać mebli bez ozdób lub z prostymi liniami, ponieważ nie będą one pasować do tradycyjnego charakteru tego stylu. Modele mebli kuchennych, których należy unikać to przede wszystkim tych wykonanych z plastiku, metalu lub innych sztucznych materiałów. Te będą wyglądać zbyt nowocześnie i nie będą wpisywać się w ten klasyczny charakter pomieszczenia.

Powinno unikać się mebli w kolorze białym lub innych jasnych odcieniach. Francuskie kuchnie często mają ciemniejsze barwy, takie jak czerń, brąz lub kolor drewna. Jasne kolory będą wyglądać zbyt nowocześnie psując nastrój pomieszczenia. Nie zapomnij o tym, aby Twoje wyposażenie uwzględniało charakterystyczne zdobienia dla tego stylu! 

Najważniejsze zasady

Aby uzyskać tradycyjny i elegancki charakter kuchni:

 • tradycyjnych materiałów – francuska kuchnia powinna być wykończona tradycyjnymi materiałami, takimi jak drewno, marmur i kamień,
 • ciemne kolory – francuskie kuchnie często mają ciemne kolory, takie jak czerń, brąz lub kolor drewna,
 • ozdobne detale – meble kuchenne powinny być ozdobne i pełne detali, takich jak zdobienia, frezy i ozdobne uchwyty,
 • minimalizm – unikaj mebli z prostymi liniami i bez ozdób, ponieważ nie będą pasować do tradycyjnego francuskiego stylu,
 • nie stosuj nowoczesnych materiałów – unikaj mebli wykonanych z plastiku, metalu lub innych sztucznych materiałów,
 • nie używaj jasnych kolorów – unikaj jasnych kolorów, takich jak biały, ponieważ będą wyglądać zbyt nowocześnie w francuskiej kuchni.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że francuski styl może być interpretowany na wiele różnych sposobów, więc nie ma jednej „właściwej” wersji. Kluczowe jest, aby zachować harmonię i spójność w aranżacji oraz tradycyjne elementy francuskiej estetyki.

kuchnia w stylu glamour

Dekoracje w stylu francuskim 

Dekoracje to kolejny ważny element aranżacji kuchni. Oto kilka naszych pomysłów na ich wykorzystanie: 

 • ceramiczne figurki,  
 • świeczniki i świece zapachowe w stylu francuskim, takie jak te wykonane z miedzi lub brązu, dodadzą ciepła i atmosfery, 
 • ozdobne, ręcznie tkane serwetki i obrusy, nadadzą elegancji i szyku, 
 • zastawa stołowa i sztućce w kolorze srebra lub złota, podkreślą tradycyjny styl francuski, 
 • rośliny doniczkowe, takie jak draceny i fikusy dodadzą naturalności do pomieszczenia. 

Kolorystyka kuchni w stylu francuskim 

Kolory ścian w kuchni w stylu francuskim powinny być stonowane i subtelne, aby podkreślić elegancki i tradycyjny charakter pomieszczenia. Oto kilka popularnych opcji: 

 • beże i szarości – są subtelne i eleganckie, a także doskonale komponują się z innymi kolorami. Mogą być użyte jako główny kolor ścian lub jako tło dla innych elementów dekoracyjnych,
 • zielenie – odcienie, takie jak oliwka lub mentol, symbolizują świeżość i naturalność. Są również doskonałym wyborem, jeśli chcemy uzyskać bardziej subtelniejszy efekt niż czysta biel,
 • błękity – odcienie, takie jak lazurowy lub jasny błękit, wprowadzają spokój i harmonię do pomieszczenia. Są również doskonałym wyborem, jeśli chce się uzyskać bardziej odważny efekt niż ten w tradycyjnych beżach i szarościach, 
 • czerwienie i pomarańcze – dodają ciepła i energii do pomieszczenia. Powinno się ich jednak używać z umiarem, aby nie pomniejszyć optycznie wnętrza. 

Pamiętaj, że wybór koloru ścian jest indywidualną decyzją, która powinna być dostosowana do preferencji i gustu właściciela. Ważne, aby barwy współgrały z pozostałymi elementami wystroju i dodawały charakteru i elegancji do pomieszczenia. 

Elegancka, biała kuchnia

Elegancja ukryta w tradycji

Jak widać francuska kuchnia jest pełna tradycji, elegancji i funkcjonalności. Ta stylistyka jest oparta na subtelnych i stonowanych kolorach, takich jak beże, szarości, zielenie i błękity, a także na dekoracjach z motywami ziemi w postaci roślin i zdobień. Meble kuchenne powinny być solidne i trwałe, z wykończeniem w kolorze drewna, a dodatkowe akcenty, takie jak świeże kwiaty i ceramika, nadadzą pomieszczeniu dodatkowej elegancji i klasy. Kolory ścian powinny być stonowane i subtelne, aby podkreślić charakter pomieszczenia. Aranżacja kuchni z zespołem FengshuiHome w stylu francuskim to gwarancja elegancji i harmonii, która sprawi, że każde gotowanie będzie czystą przyjemnością. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jaki jest niezbędny element aranżacji w kuchni w stylu francuskim?

Niezbędnym elementem aranżacji kuchni w stylu francuskim jest zastosowanie wysokiej jakości, eleganckich mebli o tradycyjnym wyglądzie, takich jak szafki z drewnianymi frontami, ozdobne uchwyty i detale. Równie ważne jest zastosowanie stonowanej, subtelnej kolorystyki, która jest charakterystyczna dla tego stylu. Inne niezbędne elementy to ozdobne dodatki, takie jak świeże kwiaty, ceramika, biała porcelana i tekstylia, które dodają elegancji i klasy pomieszczeniu. 

Jakie kolory są charakterystyczne dla kuchni w stylu francuskim?

Charakterystyczne kolory to stonowane i subtelne odcienie bieli, beżu, szarości, zieleni i błękitu. Dobrym sposobem na włączenie kontrastu w stylu francuskim jest zastosowanie standardowych, mocnych kolorów, takich jak czerwienie, złote odcienie lub odcienie niebieskiego. 

Dlaczego styl francuski warto zastosować w kuchni?

Jednym z ważniejszych powodów, dla których warto uwzględnić styl francuski w aranżacji kuchni, jest to, że jest on funkcjonalny, a przy tym bardzo estetyczny.  Co najważniejsze, kojarzy się z klasą, elegancją i dobrym smakiem, a zastosowanie go w aranżacji kuchni stworzy unikatowe i ponadczasowe piękne, w którym gotowanie stanie się przyjemnością. 

Jakie meble sprawdzą się najlepiej w stylu francuskim?

Styl francuski w kuchni łączy elegancję, klasykę i funkcjonalność. Meble kuchenne mogą być nowe, a nawet odnowione. Ważne jest, aby były wykonane z naturalnych materiałów, ponieważ takie najbardziej pasują do tego stylu. Najlepiej unikać mebli wykonanych z plastiku, metalu i innych sztucznych materiałów, ponieważ zaburzą klasyczny charakter wnętrza.