sofa z miękkimi poduszkami
22
gru

Przebywanie w stałym hałasie jest dużym problemem, który w negatywny sposób wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Zwiększa poziom stresu, osłabia koncentrację i sprawia, że jesteśmy po prostu zmęczeni. Po całym dniu w biegu chcemy już tylko wrócić do spokojnego, cichego domu, w którym wypoczniemy i nabierzemy sił do dalszego działania. Ale co zrobić, jeśli nasz azyl również nie pozwala nam na wyciszenie? Sposobów na poprawę komfortu akustycznego w domu jest wiele. 

Kłopotliwy hałas 

Na hałasy dobiegające z zewnątrz szczególnie narzekają mieszkańcy bloków i domów wielorodzinnych. Poza dźwiękami docierającymi do mieszkania, np. z położonej nieopodal ulicy, często muszą się oni mierzyć z głośnymi rozmowami i innymi hałasami, generowanymi przez sąsiadów. Z kolei właściciele domów jednorodzinnych, poza dźwiękami z zewnątrz, narzekają np. na uciążliwy pogłos, szczególnie dający się we znaki w większych, otwartych pomieszczeniach.  

sufit podwieszany

Ze względu na jego źródło, wyróżniamy następujące rodzaje hałasu: 

  • Zewnętrzny powietrzny – wszystkie dźwięki powstające na zewnątrz i rozchodzące się w powietrzu. 
  • Wewnętrzny bytowy – powstaje w wyniku drgań przy użytkowaniu np. stropu. 
  • Instalacyjny – pochodzi z instalacji technicznych budynku. 
  • Pogłosowy – ma związek z akustyką poszczególnych pomieszczeń.  

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, należy chronić m.in. pomieszczenia mieszkalne przed wymienionymi wyżej formami hałasu. W zależności od tego, czy mówimy o domu jedno, czy wielorodzinnym oraz tego, czy jest to budynek użytkowany, czy dopiero planowany, mamy różne możliwości poprawy komfortu akustycznego w nim.  

tapicerowane panele ścienne

Na etapie planowania 

Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego i dysponujemy odpowiednio dużą działką, najprostszym rozwiązaniem jest jak najdalsze odsunięcie budynku od ulicy. Dodatkową izolację akustyczną może stanowić zabudowane ogrodzenie, żywopłot i zieleń wokół domu. Co do samego projektu domu, warto pomyśleć o nieco nieregularnej bryle, która przez swoje wnęki i wypusty będzie lepiej rozpraszać dźwięki. Układ pomieszczeń wewnątrz dobrze jest podzielić na strefę cichą, przeznaczoną do wypoczynku i głośną, w której obok siebie znajdą się np. pralnia, garaż i kotłownia.  

Na kolejnym etapie należy zadbać o wybór dobrej jakości materiałów, które jak najlepiej spełnią nasze wymagania oraz o dokładne wykonanie robót. Każde niedociągnięcie i każda szczelina będzie zmniejszała izolacyjność akustyczną.  

W przypadku bloków i domów wielorodzinnych, gdzie nie mamy całkowitego wpływu na usytuowanie budynku i układ pomieszczeń w mieszkaniu, zwróćmy uwagę na odpowiednie materiały wykończeniowe. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, które z powodzeniem ograniczą przenikanie dźwięków z zewnątrz oraz wyciszą te wydobywające się z naszego mieszkania.  

Cichy sufit 

Dobrym rozwiązaniem wyciszającym pomieszczenie, jest wykonany z płyt karton-gips sufit podwieszany, w którym przestrzeń pomiędzy płytami a właściwym sufitem wypełniamy materiałem izolującym. Wybierając do tego celu wełnę mineralną, zyskamy nie tylko bardzo dobrą izolację akustyczną (z i na zewnątrz), ale również cieplną.  

Aby nie tracić zbyt wiele z wysokości pomieszczenia, możemy wybrać płyty dźwiękochłonne. W zależności od indywidualnych potrzeb takie płyty montowane są tylko nad strefami, w których efekt wyciszający jest najbardziej pożądany lub na całej powierzchni sufitu. Przykładowo, chcemy poprawić komfort rozmów w kąciku kawowym w salonie. W tym celu możemy zamontować nad nim swego rodzaju wyspę dźwiękochłonną.  

Izolujemy ściany 

Panele dźwiękochłonne instalujemy również na ścianach, w miejscach generujących szczególny pogłos i tam, gdzie zależy nam na niezakłóconej jakości rozmów. Pożądany efekt osiągniemy, montując panele w strefie dziennej, na jednej z dwóch sąsiednich ścian, np. przy sofie, czy w okolicach stołu w jadalni. Aby płyty dźwiękochłonne jak najlepiej spełniały swoją rolę, warto umieścić je mniej więcej na wysokości głów siedzących osób. Właściwości paneli dźwiękochłonnych mogą znacznie poprawić komfort oglądania telewizji. W tym przypadku montujemy je na ścianie naprzeciwko telewizora, zaś ściany boczne powinny jak najbardziej rozpraszać dźwięk.  

Praktycznym i zarazem niezwykle dekoracyjnym rozwiązaniem, wyciszającym i ocieplającym wnętrze, jest montaż na ścianach miękkich paneli. Gama produktów dostępnych na rynku jest niezwykle szeroka i pozwala na stworzenie naprawdę oryginalnych aranżacji. Poza panelami tapicerowanymi możemy zastosować okładziny korkowe, które również będą stanowiły ciekawy element wystroju. 

Pamiętaj o podłodze 

Dźwięki przenikają do mieszkania również przez podłogi. Wybierając materiał wykończeniowy, warto zdecydować się na drewno, które pochłania dźwięk, a jednocześnie jest solidne, eleganckie i ociepla pomieszczenie. Dodatkowo pod spód możemy zamontować maty izolujące akustycznie nasze mieszkanie od tego poniżej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów znacznie zwiększymy codzienny komfort nasz i naszych sąsiadów.  

Okna i drzwi 

Chcąc jak najbardziej odciąć się od hałasów z zewnątrz, zadbajmy o dobrej jakości tłumiącą dźwięki stolarkę okienną i drzwiową. Znaczna część dźwięków dociera do domu właśnie poprzez okna i drzwi. Producenci prześcigają się w udoskonalaniu swoich produktów i ciągłym poprawianiu parametrów, aby zadowolić nawet najbardziej wybrednych klientów. Ma to rzecz jasna swoje odbicie w cenie, ale nie zapominajmy, że to inwestycja na lata.  

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego produktu to dopiero połowa sukcesu. Równie ważny jest solidny, szczelny montaż.  

Magia dodatków 

Dużym problemem ostatnich czasów jest zbyt mała ilość miękkich materiałów w pomieszczeniach. Wiodące style urządzania wnętrz stawiają na minimalizm, niejednokrotnie rezygnując z dywanów, zasłon i innych tekstyliów. To może pogłębiać problem akustyki, szczególnie w modnych dużych, otwartych przestrzeniach, takich jak salony połączone z kuchnią i holem. W takich wnętrzach często spotykamy zimne podłogi pokryte płytkami lub betonem, które dość mocno odbijają dźwięki, potęgując pogłos.   

Komfort akustyczny w domu znacznie poprawi zastosowanie odpowiednich dodatków. Często już samo to zredukuje uciążliwy pogłos, bez konieczności przeprowadzania większych remontów. Wystarczy, że na podłodze położymy miękki dywan, tapicerowane meble ozdobimy pięknymi poduszkami, a w oknach zawiesimy eleganckie zasłony. Szczególnie te z grubych materiałów będą dobrze pochłaniać dźwięki z otoczenia.  

Nie bójmy się też otwartych regałów i biblioteczek. Książki dobrze absorbują dźwięk, a dodatkowo, odpowiednio wyeksponowane, są ponadczasową ozdobą wnętrz w każdym stylu. Pomocne w walce z pogłosem będą również rośliny, które rozpraszając fale dźwiękowe, ułatwią ich pochłanianie przez miękkie elementy wystroju.  

W FengshuiHome doskonale wiemy, jak ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia jest komfort akustyczny w domu. Z pomocą naszych specjalistów stworzysz swoje idealne wnętrze, w którym wypoczniesz z dala od codziennego zgiełku.