wnętrze w stylu eklektycznym
29
gru

Styl eklektyczny w aranżacji wnętrz zyskuje na popularności. Pozwala na łączenie elementów pozornie nie pasujących do siebie. Styl ten jest niezwykle bogaty w możliwości różnych zestawień. Jeśli posiadasz meble oraz dekoracje, które są kompletnie z różnych stylów, świetnie się składa! Dzięki nim możesz stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Czym wyróżniają się wnętrza eklektyczne? Jak urządzić je ze smakiem? Poniżej kilka wskazówek jak wprowadzić eklektyzm do wnętrz.    

Historia stylu eklektycznego

Co to jest styl eklektyczny? Pierwsze co przychodzi nam na myśl to dowolne mieszanie ze sobą elementów zarówno różnych stylów jak i barw. Choć styl ten cechuje swoboda oraz dowolność, to wszystkie użyte elementy powinno coś ze sobą łączyć, powinny tworzyć spójną całość. Pojęcie stylu eklektycznego znane było już w starożytności. Wtedy oznaczał połączenie różnych nurtów w filozofii. Jeśli chodzi o aranżacje wnętrz to termin eklektyzm istnieje od XIX wieku. Początkowo styl eklektyczny faktycznie był z definicji połączeniem różnorakich stylów, jednak w XX wieku uległo to zmianie. Nowoczesna odmiana stylu eklektycznego to doskonała przestrzeń do eksperymentowania. Możesz postawić na aranżację wnętrza bardzo minimalistyczną, ale nie musisz. Nawet jeśli motywem przewodnim będzie styl nowoczesny, śmiało w pomieszczeniu mogą znaleźć się dodatki w innych stylach jak np. boho czy barokowym.    

Czym wyróżnia się styl eklektyczny w aranżacjach wnętrz?

industrialna lampa w klasycznym salonie

Najbardziej charakterystyczne dla eklektyzmu jest łączenie ze sobą różnych stylów. Często są to kompletnie nie pasujące do siebie elementy, które tworzą jednak spójną całość. Nie ma tu miejsca na przypadki – każdy z elementów, dodatków, mebli czy materiałów musi być przemyślany. W aranżacji wnętrza warto obrać jakiś motyw przewodni, dzięki któremu unikniemy wrażenia przypadkowości oraz chaosu. Tę zasadę należy zastosować zarówno w przypadku mebli jak i kolorów.    

Od czego zacząć aranżację mieszkania w stylu eklektycznym?

Zanim zaczniemy urządzanie mieszkania w stylu eklektycznym warto postawić posiadane meble oraz dodatki w jednym miejscu. Dobrze jest też przejrzeć aukcje internetowe bądź wybrać się na pchli targ w celu znalezienia perełek. Jeśli mamy już zgromadzone wszystkie potrzebne nam przedmioty, czy realnie, czy też wirtualnie, możemy zacząć działać i dopasowywać ze sobą poszczególne elementy. Tutaj mamy duże pole do popisu, warto eksperymentować łącząc ze sobą przedmioty pochodzące z różnych epok. Im bardziej od siebie odległe, tym ciekawiej mogą się razem prezentować.  

Styl eklektyczny nie ma ustalonych reguł dotyczących kompozycji. Jedyna zasada, której warto jest się trzymać to harmonizowanie skał. Chodzi o to, żeby przy masywnym stole nie stały zbyt lekkie krzesła albo ogromny wazon nie stał na małej, modernistycznej komodzie. Poza tym liczy się nasza inwencja twórcza oraz wyczucie. Warto czerpać inspiracje z magazynów wnętrzarskich, stron internetowych, a w razie potrzeby poprosić o pomoc fachowca.  

Jakie kolory wybierać do eklektycznych wnętrz.  

Styl eklektyczny sprzeciwia się wszelkim schematom oraz standardom. Nie ma ustalonych barw przewodnich. Warto jednak zadbać by kolory wykorzystane we wnętrzach były ze sobą spójne. Dzięki temu we wnętrzu nie będzie wrażenia chaosu. Wybierając dodatkowe kolory powinno się postawić na barwy pokrewne dla tych dominujących. Dobrze sprawdzą się ciemniejsze bądź jaśniejsze odcienie. Najważniejsza zasada – kolory muszą do siebie pasować.    

Jak zaaranżować ściany w eklektycznym mieszkaniu?

Mieszkanie w stylu eklektycznym w bloku może wydawać się trudne do urządzenia. Wynika to z ograniczonej powierzchni. Styl ten sprawdzi się również w małym mieszkaniu. Aranżując małe mieszkanie warto postawić na minimalizm, lekkie meble oraz jasne barwy. Poza tym mamy pełną dowolność w aranżacji, która jest charakterystyczna właśnie dla stylu eklektycznego.   

Jakie materiały i wzory wybrać? 

Tutaj podobnie jak w przypadku barw. Materiały warto jest dobierać z rozwagą i konsekwencją. Dobrzej jest również wybrać element dominujący. Ciepłe drewno połączone z metalem czy surową cegłą? Dlaczego nie!  

Możesz używać każdego wzoru, wszystko dozwolone. Świetnie sprawdzi się dywan w azteckie wzory czy np. płytki na ścianach w kolorowe, geometryczne desenie. Możesz wykorzystać wszystko, pod warunkiem, że wzory będą do siebie pasować.    

Kto dobrze odnajdzie się w eklektycznym wnętrzu?

Wnętrza w stylu eklektycznym posiadają wiele zalet, a co za tym idzie mają też wielu zwolenników. Mieszkanie czy wnętrze urządzone w tym stylu nie uchodzą za nudne – wręcz przeciwnie! Sporo się w nim dzieje, ale jeśli odpowiednio wykorzystamy elementy wyposażenia nie będzie w tym chaosu.  

Styl eklektyczny będzie doskonałym wyborem dla osób, które kochają eksperymentować. Żaden inny styl nie daje tylu różnych możliwości co eklektyczny. W takich wnętrzach dobrze będą się czuły również osoby, które nie lubią monotonii, schematów, za to są osobami lubiącymi częste zmiany.    

Jakie dodatki wybrać?

Jak już wiemy styl eklektyczny odchodzi od wszelkich schematów. Nie ma uniwersalnego przepisu jak urządzić wnętrze w tym stylu ani jak uzupełnić je dodatkami. Wnętrza eklektyczne lubią nieoczywiste połączenia oraz wyraźne akcenty. Warto jest wykorzystać na przykład drewniane półki czy regały na ścianach, które świetnie będą współgrały z ciemno szarymi ścianami. Jako dodatek do klasycznego bądź nowoczesnego stoły możemy wykorzystać fabryczną lampę, która sprawdzi się również we wnętrzu w stylu industrialnym. Do wnętrza pasować będzie kolorowy, wzorzysty dywan kupiony na pchlim targu czy w sklepie z antykami. Takie dodatki nadadzą wnętrzu przytulności i sprawią, że wnętrze będzie wydawało się na mniej surowe.  

Aranżacja wnętrza w stylu eklektycznym zabierze nam z pewnością dużo czasu. Trzeba wybrać odpowiednie meble, dodatki, kolory tak aby nie panował w tym wszystkim niepotrzebny chaos. Jeśli nie jesteś do końca pewien, czy wszystko tworzy ze sobą spójną całość, warto poprosić o pomoc specjalistów. Nasi doświadczeni architekci z FengshuiHome chętnie zaaranżują wnętrze specjalnie dla Ciebie.