wnętrze kuchni w stylu japandi
07
wrz

Aranżacja kuchni w stylu japandi

W gąszczu współczesnych trendów wnętrzarskich, niekiedy trudno odnaleźć drogę do harmonii i spokoju. W świecie, gdzie kreatywność architektoniczna i dekoratorska nie zna granic, pojawia się jednak jeden nurt, który kieruje się zasadą prostoty i równowagi. Jest to styl japandi, subtelne połączenie japońskiej estetyki z minimalizmem skandynawskim.

Kuchnia japandi

Kuchnia, nazywana często sercem domu, jest miejscem, gdzie nie tylko przyrządza się potrawy, ale także spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego tak istotne jest, aby była ona nie tylko praktyczna, ale również estetyczna i sprzyjająca relaksowi. Styl japandi doskonale wpisuje się w te potrzeby, łącząc w sobie cechy dwóch odległych kultur: japońskiej i skandynawskiej.

projekt kuchenny w stylu japońskim

Minimalizm i prostota

Minimalizm i prostota są najważniejszymi cechami, którymi należy się kierować podczas aranżacji wnętrza w stylu japandi. Minimalizm eliminuje zbędne ozdoby i przedmioty, skupiając się na funkcjonalności i praktyczności. Prostota zaś oznacza stonowane kolory, naturalne materiały i harmonijne formy.

Naturalne odcienie barw

W kuchni japandi dominują delikatne i naturalne odcienie, takie jak biel, beż, jasna szarość czy pastelowe kolory. Te spokojne barwy tworzą wrażenie czystości i świeżości, jednocześnie nie przytłaczając przestrzeni.

Wykorzystanie naturalnych materiałów

Wykorzystanie naturalnych materiałów wniesie ciepło i łagodność do kuchni w stylu japandi. Możemy wybierać spośród różnorodnych opcji wykończenia i wyposażenia wnętrz, aby dostosować je do tego stylu. Świetnym ukłonem w stronę natury będą rośliny doniczkowe, umieszczone w kuchni:

  • Duże rośliny doniczkowe, drzewka cytrynowe lub zioła w doniczkach doskonale się sprawdzą w kuchni japandi.
  • Innowacyjnym pomysłem będzie umieszczenie roślin na obrazach, tworząc ciekawe grafiki lub ryciny z zielonymi kwiatami.
  • Również sprawdzą się ryciny i grafiki z tradycyjnymi japońskimi bądź botanicznymi wzorami.

Forma i funkcjonalność

Meble w kuchni japandi to prawdziwe dzieła sztuki minimalizmu. Charakteryzują się prostą formą, bez zbędnych ozdobników. Szafki mają gładkie, proste fronty, a uchwyty są często ukryte lub bardzo subtelne. Ważne jest, aby meble były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne, zapewniając odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie i przygotowywanie potraw.

nowoczesne kuchnia japandi

Delikatne i rozproszone światło

Odpowiednie oświetlenie odgrywa kluczową rolę w kuchni japandi. Zamiast jaskrawego światła, które może być rażące dla oczu, wybieramy delikatne i rozproszone źródła światła. Lampy wiszące o prostych kształtach i naturalnych materiałach, takie jak lampa z bambusa, doskonale wpisują się w ten styl.

Funkcjonalna kuchnia

W kuchni japandi praktyczność idzie w parze z estetyką. Wszystko musi być odpowiednio zorganizowane, aby ułatwić codzienne czynności kuchenne. Wyspy kuchenne lub stoliki na kółkach mogą stanowić dodatkową przestrzeń do pracy i przygotowywania posiłków. Szafki z systemami organizacji wnętrza ułatwiają przechowywanie naczyń i artykułów spożywczych.

Minimalistyczna dekoracje

W kuchni japandi mniej znaczy więcej, także jeśli chodzi o dekoracje. Zamiast przesyconych ozdobami półek i ścian, postawmy na kilka starannie wybranych elementów dekoracyjnych. Mogą to być na przykład ceramika w naturalnych kolorach, minimalistyczne obrazy lub rośliny doniczkowe. Kluczowe jest zachowanie równowagi między funkcjonalnością a estetyką.

białe światła w kuchni

Zen w kuchni

Styl japandi czerpie wiele inspiracji z japońskiego minimalizmu, który jest głęboko zakorzeniony w kulturze tego kraju. W japońskim podejściu do wnętrz panuje idea Zen, która skupia się na prostocie, równowadze i harmonii. W kuchni japandi ta filozofia manifestuje się poprzez staranne planowanie przestrzeni, dbałość o szczegóły i wykorzystanie naturalnych materiałów. Skandynawski minimalizm wrnosi do kuchni japandi elementy ciepła i komfortu. To tutaj pojawiają się miękkie tekstylia, takie jak poduszki na krzesłach, delikatne zasłony czy dywaniki. Te dodatki nadają wnętrzu przytulności, równocześnie zachowując prostotę formy.

Projektowanie kuchni z pasją

Kuchnia w stylu japandi to idealne miejsce dla tych, którzy pragną mieszkać w funkcjonalnej i komfortowej przestrzeni. Aby osiągnąć taki efekt warto skorzystać z pomocy naszego projektanta wnętrz z FengshuiHome. Dzięki niemu uzyskacie wsparcie w tworzeniu idealnej kuchni. Swoje usługi świadczymy na obszarze Warszawy i okolic oraz zdalnie na terenie całej Polski.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Co to jest styl japandi i jakie są jego główne cechy?

Styl japandi to połączenie japońskiej estetyki z minimalizmem skandynawskim. Główne cechy tego stylu to prostota, harmonia, naturalne materiały, stonowane kolory oraz minimalizm.

Jakie materiały są często stosowane w kuchniach japandi?

W kuchniach w stylu japandi często wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewno i kamień. Drewno może być używane na blatach, podłogach i meblach, nadając pomieszczeniu ciepła i przytulności.

Jakie są cechy minimalistycznych mebli w kuchniach japandi?

Meble w kuchni japandi charakteryzują się prostą formą, bez zbędnych ozdobników. Szafki mają zazwyczaj gładkie, proste fronty, a uchwyty są często ukryte lub bardzo subtelne.

Jakie zasady dotyczą praktyczności i ergonomii w kuchniach japandi?

W kuchni japandi praktyczność idzie w parze z estetyką. Wszystko musi być odpowiednio zorganizowane, aby ułatwić codzienne czynności kuchenne. Wyspy kuchenne lub stoliki na kółkach mogą stanowić dodatkową przestrzeń do pracy i przygotowywania posiłków.