biały pokój w stylu japońskim
08
wrz

Spotkanie Wschodu i Zachodu w salonie japandi

Salon to serce każdego domu, przestrzeń, w której spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, relaksujemy się po dniu pełnym wyzwań i celebrujemy życie. Jednym z najciekawszych trendów w projektowaniu wnętrz, który zdobywa coraz większą popularność, jest styl japandi. To połączenie japońskiej prostoty i skandynawskiego minimalizmu, które tworzy harmonijną i spokojną atmosferę. W tym artykule zagłębimy się w tajemnice salonu japandi, odkrywając, jakie elementy go tworzą i jak można stworzyć w swoim domu tę oazę harmonii.

Wpływ kultury japońskiej

Kultura Japonii od wieków fascynuje ludzi na całym świecie. Japońska filozofia zen, minimalizm i sztuka stały się inspiracją dla wielu dziedzin życia, w tym projektowania wnętrz. Salon japandi charakteryzuje wyjątkowa równowaga, która bierze swoje korzenie właśnie w japońskim podejściu do życia. W japońskiej kulturze istnieje głębokie przekonanie, że piękno tkwi w prostocie i harmonii z naturą. W salonie japandi widzimy to poprzez minimalistyczne meble, naturalne materiały i stonowane kolory, które nawiązują do japońskiej estetyki i filozofii wabi-sabi, czyli piękna w niedoskonałości.

biała kanapa w białym salonie japandi

Urok salonu japandi

Skandynawia słynie z projektowania wnętrz, które łączą funkcjonalność z estetyką. Skandynawski minimalizm, który jest jednym z filarów stylu japandi, kładzie nacisk na przestrzeń, jasne kolory i naturalne materiały. W salonie japandi widzimy wpływ skandynawskiego minimalizmu w meblach o prostych, geometrycznych kształtach oraz w dbałości o funkcjonalność. Jasne kolory ścian i mebli, często białe lub pastelowe, odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń, co sprawia, że salon staje się bardziej przyjazny i otwarty.

Kontakt z naturą

W stylu japandi ogromną rolę odgrywają naturalne materiały. Drewno, bambus, rattan, len – to tylko kilka przykładów surowców, które tworzą atmosferę bliską naturze. To ważne, ponieważ kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Meble z jasnego drewna, bambusowe akcenty czy lniane tekstylia to tylko niektóre z przykładów, które można znaleźć w salonie urządzonym w tym stylu.

drewniana szafka w salonie

Piękno w prostocie

W salonie japandi meble odgrywają kluczową rolę. Muszą być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Minimalistyczny design mebli sprawia, że są one zarówno piękne, jak i praktyczne. Sofy i fotele w stylu japandi często mają proste, geometryczne kształty i są pokryte naturalnymi tkaninami, takimi jak len czy bawełna. Minimalistyczne stoliki kawowe z drewna lub metalu dodają elegancji i umożliwiają stworzenie spokojnego miejsca do picia herbaty lub czytania książki.

Spokój w stonowanych barwach

Kolorystyka ma ogromne znaczenie w salonie japandi. Główne barwy, jakie można znaleźć w tym stylu, to biel, beż, szarość i delikatne pastele. Te stonowane kolory tworzą spokojną atmosferę i pozwalają skoncentrować się na chwili obecnej. Biel jest szczególnie ważna, ponieważ odzwierciedla japońską estetykę i symbolizuje czystość oraz prostotę. Beże i szarości nadają wnętrzu elegancji, a pastelowe akcenty dodają delikatności i subtelności.  

pufy w salonie

Szlachetne detale

W stylu japandi to akcenty i drobne detale nadają wnętrzu charakteru. Może to być na przykład japońska ceramika, minimalistyczne wazony, drewniane rzeźby lub tekstylia z delikatnymi wzorami. Rośliny również odgrywają ważną rolę w salonie japandi. Dodają one życia i świeżości przestrzeni, jednocześnie wprowadzając element natury. Rośliny doniczkowe w ceramicznych naczyniach lub kamiennej doniczce to doskonałe rozwiązanie.

Miękki blask świateł

W tym stylu unika się jasnych i agresywnych źródeł światła. Zamiast tego, zaleca się wybieranie miękkich, ciepłych źródeł światła:

  •  latarenki,
  •  lampiony,
  •  abażury.

Latarenki i lampiony z papieru tworzą przytulny nastrój i orientalny urok. Abażury z naturalnych materiałów, takich jak len czy rattan, wprowadzają elementy stylu japandi. Ważne jest unikanie zbyt jasnych żarówek, które mogą zakłócać spokój przestrzeni. Zamiast tego, rekomendowane są żarówki o ciepłym białym świetle (warm white) lub miękkim białym świetle (soft white).

Odkryj zalety projektowania salonu japandi

Salon japandi to połączenie japońskiej prostoty i skandynawskiego minimalizmu, które tworzą wyjątkową przestrzeń harmonii i spokoju. W tym stylu ważne są naturalne materiały, minimalistyczne meble, stonowane kolory, delikatne akcenty i dbałość o porządek. Skorzystaj z pomocy doświadczonych projektantów wnętrz z FengshuiHome. Zaufaj ekspertom, którzy pomogą Ci w aranżacji wnętrza w stylu japandi. Swoje usługi świadczymy na obszarze Warszawy i okolic oraz zdalnie na terenie całej Polski.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Czym charakteryzuje się styl japandi w projektowaniu wnętrz salonu?

Styl japandi w projektowaniu wnętrz salonu to połączenie japońskiej estetyki i skandynawskiego minimalizmu. Charakteryzuje się prostotą, naturalnymi materiałami, stonowanymi kolorami i dbałością o harmonię przestrzeni.

Jakie są główne kolory wykorzystywane w salonie japandi?

Główne kolory używane w salonie japandi to biel, beż, szarość i delikatne pastele. Biały symbolizuje czystość i prostotę, co jest ważne w japońskiej estetyce. Beże i szarości nadają elegancji, a pastelowe odcienie dodają delikatności i subtelności.

Jakie znaczenie ma oświetlenie w salonie japandi?

Oświetlenie ma ogromne znaczenie w salonie japandi. Stawia się na miękkie, ciepłe źródła światła, takie jak latarenki, lampiony czy abażury. Latarenki i lampiony z papieru tworzą przytulny nastrój i dodają orientalnego uroku.

Jakie są kluczowe zasady projektowania salonu w stylu japandi?

Kluczowe zasady projektowania salonu w stylu japandi to stosowanie naturalnych materiałów, stonowanych kolorów, minimalistycznego designu, dbałość o harmonię przestrzeni oraz funkcjonalność mebli.