lodówka i kuchnia w zabudowie
31
paź

Trójkąt roboczy i strefy pracy

Pierwszym i najważniejszym krokiem w projektowaniu kuchni jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla różnych urządzeń AGD oraz zdefiniowanie stref pracy. Niezbędnym elementem jest stworzenie tzw. trójkąta roboczego, który obejmuje lodówkę, zlew i płytę grzewczą (ewentualnie piekarnik). Chociaż nie muszą one być idealnie ustawione w formie trójkąta, ważne jest, aby użytkownik kuchni mógł łatwo poruszać się między nimi w naturalny sposób – należy zachować minimalny odstęp 60 cm pomiędzy tymi urządzeniami. Wyjątkiem od tej zasady jest umieszczenie lodówki i piekarnika w wysokiej zabudowie. Dla zapewnienia wygodnego miejsca do przygotowywania posiłków warto również zaprojektować co najmniej 100 cm ciągłego blatu roboczego. Podział kuchennego ciągu na strefy, takie jak przechowywanie, zmywanie, przygotowywanie i gotowanie, pomoże w zachowaniu porządku i efektywności.

Funkcjonalność i indywidualizacja

Ergonomia jest niezbędna dla zaprojektowania kuchni, ponieważ pomaga dostosować przestrzeń do użytkownika i jego parametrów anatomicznych. Ważne jest dostosowanie parametrów zabudowy kuchennej do wzrostu osób korzystających z kuchni. Wysokość blatu roboczego powinna wynosić 85-90 cm, co pozwala użytkownikowi pracować bez konieczności schylania się. Można także dostosować wysokość do wzrostu klienta, ale należy to zrobić w umiarkowany sposób, aby uniknąć niestandardowych rozwiązań.

ścianka z winami

Oprócz blatu roboczego należy także zwrócić uwagę na wysokość montażu urządzeń AGD w wysokiej zabudowie, takich jak:

  • piekarnik,
  • kuchenka mikrofalowa,
  • zmywarka.

Warto upewnić się, że są one łatwo dostępne do użytku, czyszczenia i konserwacji.

Przestrzeń do przechowywania

Estetyka zabudowy kuchennej jest ważna, ale równie istotne jest odpowiednie zorganizowanie przestrzeni do przechowywania. Szafki powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby korespondowały ze strefami pracy i rozmieszczeniem urządzeń. Na przykład, szafka na środki czystości powinna znajdować się w pobliżu zlewu, a miejsce na produkty sypkie w strefie przygotowywania.

Warto także zastanowić się nad stosunkiem liczby tradycyjnych szafek do szuflad. Szuflady pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń wewnątrz szafek, choć mogą wymagać dodatkowych podziałów na frontach. Alternatywą są systemy szuflad wewnętrznych, które pozwalają ukryć szuflady za rozwieranymi frontami.

Narożniki w kuchni mogą być trudne do zagospodarowania, więc warto rozważyć systemy takie jak Le Mans, Magic Corner lub półki na obrotnicach, które ułatwiają dostęp do trudno dostępnych przestrzeni.

nowoczesne, energooszczędne oświetlenie

Dobre oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie jest istotne w kuchni, szczególnie jeśli brakuje nam dostępu do naturalnego światła. Istnieją różne sposoby na oświetlenie przestrzeni roboczej. Oświetlenie pod szafkowe jest popularnym rozwiązaniem, które można umieścić w wiszących szafkach. Oprawy oświetleniowe natynkowe lub wpuszczane w sufit to kolejna opcja. Ważne jest, aby odpowiednio doświetlić blat roboczy, unikając cieni na jego powierzchni.

Oprócz oświetlenia funkcjonalnego warto również zastanowić się nad oświetleniem dekoracyjnym. Listwa LED w suficie podwieszanym lub inne dekoracyjne lampy mogą nadać kuchni wyjątkowy charakter.

Budżet projektu

Ostatni, ale nie mniej ważny krok to uwzględnienie naszego budżetu. Niestety często dysponujemy ograniczonymi możliwościami finansowymi. Dlatego ważne jest, aby rozważyć wybór materiałów i rozwiązań projektowych zgodnie z dostępnym budżetem. Niektóre elementy, takie jak fronty czy blat wpływają znacząco na koszt kuchni, dlatego warto szukać kompromisów. Jednak nie należy oszczędzać na elementach, które mają istotne znaczenie dla funkcjonalności i trwałości kuchni, takich jak okucia meblowe.

duży blat roboczy

Najlepsze rozwiązania w Twojej kuchni!

Profesjonalne projektowanie kuchni to klucz do funkcjonalnej i pięknej przestrzeni. Nasz doświadczony architekt wnętrz z FengshuiHome oferuje projekt kuchni, uwzględniający zasady fengshui – starożytnej filozofii planowania przestrzeni. Dzięki naszemu projektowi stworzysz kuchnię, która nie tylko spełni Twoje oczekiwania, ale także przyniesie harmonię i pozytywną energię do Twojego domu. Skorzystaj z naszych usług i ciesz się idealną aranżacją wnętrza kuchni, dostosowaną do Twoich potrzeb i preferencji. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Dlaczego trójkąt roboczy jest istotny w projektowaniu kuchni?

Trójkąt roboczy pomaga w efektywnym poruszaniu się w kuchni i ułatwia wykonywanie czynności kuchennych.

Jakie są zasady ergonomii, które należy uwzględnić przy projektowaniu kuchni?

2. Jakie są zasady ergonomii, które należy uwzględnić przy projektowaniu kuchni?  

Ergonomia obejmuje dostosowanie kuchni do wzrostu użytkowników oraz wybór odpowiednich wysokości blatów i montażu urządzeń AGD.

Jakie są korzyści wynikające z odpowiedniego zorganizowania przestrzeni do przechowywania w kuchni?

Dobrze zaprojektowana przestrzeń do przechowywania ułatwia utrzymanie porządku i efektywne korzystanie z kuchni.

Jakie opcje oświetlenia są dostępne w kuchni i jakie są ich zalety?

Oświetlenie pod szafkowe, natynkowe, wpuszczane i ogólne mogą być stosowane w kuchni w zależności od potrzeb użytkowników.