Projekt bambusowej podłogi z leżącym na niej psem
30
maj

Zwierzęta w mieszkaniu: pozytywne skutki i wyzwania 

Dzisiejsze czasy pełne są pośpiechu i stresu, a życie w mieście nie zawsze sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. W rezultacie wiele osób decyduje się na posiadanie zwierząt, które w naturalny sposób wprowadzają spokój i radość do codziennego życia. Jednakże, posiadanie zwierząt to również poważna odpowiedzialność i wymaga zrozumienia ich potrzeb. Skutki uboczne, takie jak zadrapane drzwi czy potłuczone doniczki, to tylko niektóre z przykładów, jakie możemy napotkać na swojej drodze. Dlatego też, jeśli planujemy posiadanie pupila, powinniśmy pamiętać o jego potrzebach i dostosować do nich nasze projekty wnętrz. 

Wnętrze dla zwierząt: czego potrzebuje Twój pupil? 

Aranżacja wnętrz dla zwierząt domowych jest niezwykle ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przed ich przyjęciem do naszego domu. Przede wszystkim musimy zadbać o nienaganne zorganizowanie przestrzeni, tak aby nasze zwierzęta czuły się w niej komfortowo i bezpiecznie.

W tym celu należy zwrócić uwagę na: 

  • Wyposażenie kuchni, która stanowi ważne miejsce w domu dla kotów i psów – szafki z okrągłymi uchwytami i specjalne kasetki na sztućce lub ostre przyrządy do krojenia zabezpieczą nasze pupile przed niebezpieczeństwem. 
  • Zabezpieczenie roślin toksycznych przed zwierzętami – warto wytresować naszego czworonoga, aby nie bawił się nimi lub umieścić je poza jego zasięgiem, a jeśli nie jest to możliwe, należy zrezygnować z nich całkowicie. 
  • Ukrycie kabli, które mogą stanowić zagrożenie dla naszych zwierząt – dlatego dobrym pomysłem jest zainwestowanie w kosze–organizery lub panele, które ukryją je przed naszymi pupilami. 
  • Zabezpieczenie balkonów i okien – musimy zadbać o odpowiednią odległość sztachet balkonowych i skupić się na barierkach parapetu, chociaż koty znane są z gracji i często chodzą po wąskich murkach, lepiej zadbać o ich bezpieczeństwo i utrudnić im to. 

Jak zaprojektować podłogę przyjazną zwierzętom? 

Projektowanie wnętrz to sztuka łączenia estetyki z funkcjonalnością. Odpowiedni dobór materiałów jest kluczowy, szczególnie jeśli mamy czworonożnych przyjaciół. Dla naszych pupili najlepszym wyborem będą podłogi o dużym stopniu twardości, takie jak płytki ceramiczne, podłogi drewniane czy panele podłogowe. W przypadku paneli podłogowych należy zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności oraz powłokę antypoślizgową. Dzięki temu nie zbierają wilgoci i są łatwe w utrzymaniu czystości. Podłogi drewniane powinny być wykonane z drewna egzotycznego, np. z bambusa, charakteryzującego się wysoką trwałością. Aby zapewnić dodatkową ochronę i wygładzić już istniejące drobne rysy, należy regularnie stosować naturalne oleje zabezpieczające. 

Jeśli zależy nam na dodatkowym cieple i miękkości w naszym mieszkaniu, warto rozważyć zakup dywanu. Wiele osób obawia się problemów związanych z osadzaniem się na nich zwierzęcej sierści. Jednakże, wybierając dywan z krótkim włosiem, możemy uniknąć tych problemów. Dzięki temu, że będzie on łatwiejszy w utrzymaniu czystości, będziemy mieli możliwość cieszyć się jego przytulnymi właściwościami. 

Wnętrze z wełnianym dywanem

Zwierzęta a aranżacja mebli w mieszkaniu 

Podczas projektowania wnętrz dla zwierząt, warto pamiętać, żeby zastosować materiały, które są trwałe i odporne na zniszczenia. Jednym z najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonane są meble. 

W przypadku sof czy foteli najlepiej wybierać tkaniny o ciasnym i mocnym splocie, dzięki czemu są one bardziej odporne na uszkodzenia, zabrudzenia i plamy, ale też są proste to naprawienia. Doskonałym materiałem jest tutaj welur, który nie tylko jest wytrzymały, ale również łatwy w czyszczeniu. Co więcej, przy wyborze koloru tkaniny, warto zwrócić uwagę na umaszczenie naszego zwierzęcia. Dzięki temu sierść będzie mniej widoczna na powierzchni mebli. Można też wybrać wzorzyste tkaniny, zamiast dopasować jej barwę to koloru sierści naszego zwierzaka. 

Meble z drewna, to z pewnością dobry wybór dla zwierząt w domu. Drewno to materiał naturalny, który jest w stanie zagwarantować pupilom spokój i wygodę, a przy tym będzie się pięknie prezentował w aranżacji wnętrza. Nie oznacza to jednak, że meble z metalowymi elementami są złym rozwiązaniem. Wszystko zależy od potrzeb i upodobań właścicieli oraz zwierząt. Meble na metalowych nogach lub płozach mogą być świetnym wyborem, szczególnie jeśli w domu mamy szczeniaka, który lubi żuć i gryźć. Metalowe nóżki są bowiem odporne na uszkodzenia i nie będą się łamać pod wpływem gryzienia. 

Aby minimalizować ryzyko niszczenia mebli przez zwierzęta, warto zadbać o akcesoria dla nich, takie jak drapaki czy zabawki. To one będą odwracać uwagę zwierzęcia od mebli i pomogą mu pozostać aktywnym i zrelaksowanym. Ponadto, nie zapominajmy o wyodrębnionej przestrzeni dla zwierzęcia, w której będzie mógł spędzać czas bez uszkadzania mebli. Może to być specjalnie zaprojektowany kącik dla pupila, w którym znajdzie się jego legowisko, miska na wodę i karmę oraz miejsce do zabawy. 

mieszkanie w stylu soft

Jak zaprojektować wygodne miejsce dla zwierzęcia? 

Naturalne i miękkie materiały to klucz do sukcesu. Zwierzęta kochają takie legowiska, gdzie mogą się zanurzyć w przyjemnej, wełnianej miękkości. Drewniane łóżeczka z miękkim wyścieleniem czy wiklinowe kosze – to doskonałe wybory. Postaw je w miejscach, gdzie będą widoczne dla domowników, ale jednocześnie nie będą narażone na przeciągi. Zwierzęta, tak jak ludzie, potrzebują swojej przestrzeni, więc nie zapomnij o wyznaczeniu im osobnego kąta, w którym będą czuć się bezpiecznie. 

Jeśli z kolei chodzi o klatki dla gryzoni, również warto postawić na miękkie wyścielenie, ale przede wszystkim na właściwą lokalizację. Chomiki, szynszyle i koszatniczki są bowiem szczególnie podatne na choroby dróg oddechowych, a przeciąg jest jednym z największych ich wrogów. Warto zatem zadbać o to, aby ich klatki stały w miejscach, gdzie panuje stała temperatura i wilgotność, a do tego nie będzie tam wiać. 

Jednym z kolejnych elementów, który powinien być uwzględniony to wydzielona przestrzeń na spożywanie posiłków. Miejsce to powinno być spokojne i ciche, pozbawione hałasów, które mogą wpłynąć negatywnie na skupienie się naszego pupila na jedzeniu. Oczywiście, jak w przypadku spania, również w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Pomieszczenie, w którym znajdują się miski, powinno być łatwo dostępne dla naszego pupila, a dodatkowo musi być pozbawione drzwi lub przesłon, aby zwierzę miało stały dostęp do wody pitnej o każdej porze dnia. 

Szczeniak obok aranżacji stołu z metalowymi nogami

Ty i Twój pupil w nowym wnętrzu 

Szukasz ekspertów, którzy pomogą Ci zaprojektować idealne wnętrza dla Ciebie i Twojego pupila? Zespół FengshuiHome z Warszawy z chęcią pomoże Ci w stworzeniu wymarzonej przestrzeni, uwzględniającej potrzeby Twojego zwierzaka. Skontaktuj się z nami i pozwól nam pomóc Ci zrealizować Wasze marzenia! 

FAQ – najpopularniejsze pytania:

O co zadbać przy projektowaniu kuchni, by nasze zwierzęta czuły się w niej komfortowo?

Powinniśmy w tym celu pamiętać o zabezpieczeniu kuchni i ostrych elementów jej wyposażenia, ochroną toksycznych roślin przed zwierzętami, ukryciu kabli, które mogą stanowić zagrożenie dla naszych zwierząt oraz odpowiedniej ochronie balkonów i okien. 

Jak materiały podłogowe będą idealne dla zwierząt?

Najlepszym wyborem będą podłogi o dużym stopniu twardości, takie jak płytki ceramiczne, podłogi drewniane czy panele podłogowe. W przypadku paneli podłogowych ważna jest klasa ścieralności oraz powłoka antypoślizgowa. Podłogi drewniane powinny być wykonane np. z bambusa, charakteryzującego się wysoką trwałością.

Czy drewniane meble to dobry wybór dla zwierząt?

Meble z drewna, to z pewnością dobry wybór dla zwierząt w domu. Drewno to materiał naturalny, który jest w stanie zagwarantować pupilom spokój i wygodę, a przy tym będzie się pięknie prezentował w aranżacji wnętrza.

Jakie powinno wyglądać legowisko dla zwierząt?

Naturalne i miękkie materiały to klucz do sukcesu. Zwierzęta kochają takie legowiska, gdzie mogą się zanurzyć w przyjemnej, wełnianej miękkości. Drewniane łóżeczka z miękkim wyścieleniem czy wiklinowe kosze – to doskonałe wybory.