Wystrój wnętrza w orientalnym stylu
Decydując się na ten wystrój, zastosujesz nowoczesne rozwiązania w orientalnym klimacie. W artykule przybliżymy znaczenie stylu japońskiego, podejmiemy się jego charakterystyki, dowiemy się więcej o meblach i dodatkach oraz opiszemy nowoczesne rozwiązania. Trend cieszy się rosnącą popularnością, dlatego wspomnimy również o wpływie „wabi sabi” na wystrój wnętrz. Jeśli lubisz łączyć tradycję z minimalizmem, a przy tym cieszyć się harmonijnym wnętrzem to zapraszamy do lektury.
Znaczenie stylu japońskiego
Styl japoński we wnętrzach to harmonijne połączenie minimalizmu, elegancji i funkcjonalności. Istotnym elementem tego typu aranżacji jest równowaga pomiędzy przestrzenią a meblami oraz oszczędność miejsca. Współcześnie podstawą będzie kierowanie się zasadami klasycznego wystroju i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, które tworzą wspomniane wcześniej połączenie, a co najważniejsze, przyjazne dla środowiska. Trend wiąże się z zastosowaniem filozofii „wabi sabi”, obecnej w kulturze Japonii, opisującej piękno i urok rzeczy niedoskonałych oraz starzejących się, uznanych za wartościowe. W kontekście wystroju wnętrz oznacza minimalizm, naturalność i harmonię. Wabi sabi wpisuje się w japoński styl, ponieważ kładzie nacisk na naturalne materiały, stonowane kolory, a także na ręcznie robione meble i akcesoria.
Charakterystyczne cechy aranżacji
Główną cechą aranżacji jest minimalizm oraz harmonijne wnętrza, sprzyjające spokojowi i wyciszeniu. Pozwalają wyszczególnić piękno naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy papier ryżowy. Popularna jest niska zabudowa meblowa, która optycznie zwiększa przestrzeń. Kluczowe są stonowane, nasycone kolory (biel, czerń, beż, brąz i zieleń). W wystroju sprawdzają się również rośliny, np. bonsai, azalie czy palmy.
Orientalne meble i dodatki
Japońskie meble i dodatki cechuje prostota i funkcjonalność, a jednocześnie płynące z nich piękno. Swoje zastosowanie znajdują tu:
- futon, tradycyjny materac,
- tatami, maty do siedzenia, stosowane w pokoju do medytacji,
- shoji, japońskie drzwi przesuwne, wykonane z drewnianych ram i papieru ryżowego,
- zabudowa niskich, minimalistycznych półek,
- lustra w prostej formie, wykonane z drewna, ozdobione wcięciami w kształcie, kwiatów czy ptaków,
- lampy z papieru ryżowego, rozpraszające światło, dające subtelne oświetlenie,
- ceramika w formie wazonów, mis czy talerzy z prostymi wzorami.
Nowoczesne rozwiązania w połączeniu z tradycją
Współczesne rozwiązania obejmują połączenie tradycyjnych elementów z nowoczesnymi materiałami i technologią. W nowoczesnej, japońskiej aranżacji wnętrz wykorzystuje się unowocześnione elektryczne shoji, czyli szklany wariant popularnych papierowych drzwi, w tej wersji wykonanych z przezroczystego lub przyciemnianego szkła. Łazienki wyposażone są w wanny z kamienia, drewna lub metalu, z technologią hydromasażu w formie prostych kształtów. Nowoczesne, japońskie sypialnie posiadają łóżko z podnoszonymi ramionami, poprawiające wygodę podczas czytania książki czy oglądania ulubionego filmu. Interesującym rozwiązaniem są też wiszące ogrody, czyli zawieszone rośliny i mchy oddzielające przestrzeń w domu. Zwieńczeniem stylu jest bambusowa podłoga, wytrzymała i łatwa w utrzymaniu, a jednocześnie zapewniająca ciepłe i przyjemne wrażenia.
Projektowanie wnętrz w stylu japońskim
Styl japoński we wnętrzach charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Znaczącą rolę odgrywa oszczędność miejsca i równowaga między meblami a przestrzenią. Jeśli to właśnie ten styl do Ciebie przemawia, to architekci FengshuiHome pomogą Ci w zaprojektowaniu Twojego mieszkania lub domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
FAQ – najpopularniejsze pytania
Jak zaaranżować wnętrze w klimacie Japonii?
Wnętrze w japońskim klimacie można zaaranżować łącząc tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami. Istotne jest stworzenie minimalistycznej i funkcjonalnej przestrzeni. Nacisk stawia się na oszczędność miejsca oraz równowagę między przestrzenią, a meblami.
Czym charakteryzuje się styl japoński?
Charakterystyczną cechą jest minimalizm oraz harmonijne wnętrze, sprzyjające środowisku i naszemu spokojowi. W stylu wyszczególnione jest piękno naturalnych materiałów. Popularna jest niska zabudowa, optycznie zwiększająca przestrzeń, kluczowe są stonowane i nasycone kolory, a częstym dodatkiem jest roślinność.
Jak dokonać wyboru mebli i dodatków?
Japońskie meble i dodatki cechuje prostota i funkcjonalność, a jednocześnie piękno z nich płynące. Zastosowanie znajdują tu tradycyjne materace, maty do siedzenia, przesuwane drzwi, niska zabudowa, lustra w prostej formie, lampy z papieru ryżowego czy ceramika w postaci wazonów, mis oraz talerzy.
Jakie współczesne rozwiązania się sprawdzą?
Współcześnie tradycyjne elementy łączy się z nowoczesnymi materiałami i technologią. Na pewno sprawdzą się elektryczne drzwi przesuwane wykonane ze szkła zamiast papieru ryżowego, wanny z hydromasażem w formie prostych kształtów czy łóżka z podnoszonymi ramionami. Interesującym rozwiązaniem są wiszące ogrody, czyli zawieszone rośliny, oddzielające przestrzeń domu. Częstym rozwiązaniem jest też bambusowa podłoga, wytrzymała i łatwa w utrzymaniu co wpisuje się w oszczędność trendu.