Wnętrze w stylu loft
23
gru

Historia stylu loft jest związana z kryzysem w Stanach Zjednoczonych w latach 60-tych XX wieku. Wtedy to sceną nowojorskiej bohemy stały się wielkie magazyny fabryk. Poprzez dużą ilość światła jaka pada do tych pomieszczeń projektanci wnętrz mieli wiele pomysłów jak je zagospodarować.  

Podstawowe informacje 

Pomieszczenie loftowe z żarówką w stylu Edison

Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji pomieszczeń. Charakteryzuje się przede wszystkim pomieszczeniami pełnymi światła. Występują tutaj elementy zarówno z aluminium, metalu czy szkła. Miłośnikami tego rodzaju wnętrza są minimaliści oraz osoby, którzy doceniają proste formy. Stosuje się tutaj materiały takie jak: beton, drewno czy cegłęy, które idealnie wpasują się w klimat. Innymi charakterystycznymi elementami tego stylu są:  

  • duże okna, 
  • surowe ściany, rury, instalacje, 
  • cegła – często rozbita na ścianie, 
  • meble z cienkiej metalowej ramy. 

Paleta barw  

Styl loft wykorzystuje jasną i chłodną paletę barw. Są to przede wszystkim: biel, brąz, czarny, srebrny, szary. Kolor biały jak to zwykle jest stosowany do optycznego powiększenia mieszkania. Czarny natomiast powinien być użyty bardzo oszczędnie i głównie warto go stosować do drobnych dodatków takich jak: wieszaki, ramki obrazów czy abażury. Jeśli Twoje wnętrze posiada schody – idealnym rozwiązaniem będzie pomalowanie ich na czarno lub szaro, by jeszcze bardziej uwydatnić industrialny klimat.  

Pomieszczenia typu loft  

Najważniejszą zasadą w projektowaniu wnętrz jest branie pod uwagę charakteru, osobowości mieszkańców i sprawienie, by poprzez urządzenie mieszkania stało się ono ich odzwierciedleniem. Idealnym rozwiązaniem w tego typu mieszkaniach są meble z surowego drewna, metalowe krzesła, lampy oraz różnego rodzaju dodatki – żarówki w stylu Edisona czy ciężkie wieszaki na ubrania zamiast zwykłych szaf. Antyki czy dodatki z XVIII lub XIX wieku również świetnie się sprawdzą. Pojemniki, otwarte półki, szafki to bardzo dobre rozwiązanie, by zaaranżowane wnętrze było uporządkowane. Gdy użyjemy tego typu mebli potrzebne rzeczy będą pod ręką, a niepotrzebne schowane, by nie tworzyły nieładu.  

Na ścianach najlepszym rozwiązaniem będzie surowa cegła lub beton. Posiadasz widoczne instalacje elektryczne czy surowe rury? W stylu loftowym są one wręcz pożądane! Nadadzą wnętrzu idealny klimat, którego oczekujemy. Urządzając takie mieszkanie warto pamiętać, by pozbyć się wszelkiego rodzaju zasłon i firan, które blokują przedostawanie się promieni słonecznych do naszego pomieszczenia. Zamiast nich można zamontować rolety, które nie będą przyciągać zbędnej uwagi, a dalej zostaniecie z możliwością ich zasłonięcia, by czuć się komfortowo.  Wciąż dużą popularnością cieszą się loftowe meble do salonu takie jak: regały na książki, metalowe krzesła, drewniane stoliki kawowe, które odpowiednio dobrane nadadzą mieszkaniu lekkości i przestronności.  

Zmiana aranżacji nowoczesnego pomieszczenia  

Przykładem może być biała nowoczesna kuchnia, która po wielu latach może wydawać się nijaka i nudna. Poprzez dodanie industrialnych akcentów loftowych zdecydowanie nabierze charakteru i spowoduje, że pomieszczenie znów nabierze nowego oblicza. Na suficie śmiało można położyć gotowy beton oraz na jednej wybranej ścianie – cegłęy. Jeśli chodzi o aspekt światła – choć wygląda jak tymczasowy montaż, to kabel jest główną ozdobą loftu, która nadaje wnętrzu pożądany industrialny klimat. Betonowe blaty wraz z prostymi meblami nie tylko będą się pięknie prezentować, ale również wyglądać estetycznie. Warto pomyśleć także o wykończeniach mebli. Przykładem może być drewniana komoda z dużymi, masywnymi elementami. Jeśli zostawicie widoczne wkręty, zawiasy, zamki będzie to dodatkowy atut, który świetnie się wkomponuje w styl loftowy.  

Styl loftowy przy odpowiedniej aranżacji może stać się znakiem rozpoznawczym Twojego wnętrza. Skorzystaj z wiedzy, doświadczenia oraz pasji do wnętrz zespołu projektantów FengshuiHome i ciesz się loftowymi przestrzeniami!