metalowy kwietnik ścienny heksagon
28
gru

Podczas projektowania swojego wymarzonego mieszkania zapomniałeś wygospodarować miejsce dla kwiatów? Uważasz, że na małym metrażu nie zmieścisz się z zielonymi lokatorami? Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy kilka sprytnych pomysłów na aranżację zieleni w twoim domu.  

Kawalerka lub niewielka przestrzeń nie wyklucza całkowicie roślin we wnętrzu. Kwiaty cięte i doniczkowe poprawiają nam skutecznie samopoczucie, wprowadzają harmonię, znajdują miejsce w każdym wystroju. Sprawdź nasze pomysły na kreatywne wprowadzenie zieleni do swojego domu.  

Mini ogród na półce – las w słoiku 

Ogród w szklanym słoju to alternatywa dla wymagających kwiatów doniczkowych. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale bardzo praktyczne – las w słoiku nie wymaga stałej pielęgnacji i podlewania. Na rynku znajdziemy ogromny wybór zieleni w szkle, od małych kompozycji z trzema roślinami do potężnych słojów z zamkniętym rozbudowanym ekosystemem. Ten naturalny element dekoracyjny jest niezwykle interesujący i nie wymaga od nas dużego nakładu pracy. Las w słoiku będzie przykuwać uwagę wszystkich gości i cieszyć nasze oczy przez wiele lat. 

Jakie rośliny pasują do małego mieszkania? 

Mieszkając w kawalerce musisz zrezygnować z rozłożystych kwiatów takich jak monstera, ale możesz sobie pozwolić na rośliny pnące, na przykład bluszcz, oplatający metalową siatkę zawieszoną na ścianie. W ostatnim czasie modne są makramy, czyli kompozycje z wyplatanych sznurków – można z nich również stworzyć pleciony kwietnik, który umieścisz pod sufitem lub zamocujesz na ramie okiennej. 

Gatunkiem, który poradzi sobie w małym mieszkaniu, jest sansewieria, elegancko się prezentuje i sprawdza jako oczyszczacz powietrza. Jeśli lubimy kwitnące rośliny, na małej przestrzeni odpowiednie będą storczyki o różnokolorowych kwiatach. Kolejną kwitnącą pięknością, która pochodzi ze strefy tropikalnej, jest kalanchoe, które zniesie nasz urlop bez uszczerbku. Rośliną rosnącą wzdłuż jest aloes, który dodatkowo poprawia jakość powietrza i nie wymaga zbytniej pielęgnacji.  

Ciekawe sukulenty do małego mieszkania 

Sukulenty i kaktusy nie potrzebują dużej ilości ziemi, dlatego stworzone są do małych przestrzeni. Zwłaszcza w kawalerce sprawdzą się posadzone w ozdobnej puszce po herbacie, muszli lub wydrążonym korku po winie, który z łatwością przymocujesz do lodówki. Fantazyjnym sukulentem, który wyjątkowo dobrze prezentuje się powieszony pod sufitem przy oknie, jest starzec Rowleya, wyglądem przypominający zielony groszek na sznurku. Decydując się na sukulenta lub kaktusa, warto wybrać roślinę o nietypowej barwie, kształcie liści lub fakturze. Rozchodnik Morgana pochodzący z Meksyku świetnie wygląda w wysokiej doniczce w kształcie głowy, ponieważ jego liście formujące się w kiście, będą sprawiały wrażenie bujnej fryzury. W kawalerce dobrze prezentować się będzie grubosz jajowaty, bardziej znany w Polsce pod nazwą drzewka szczęścia. Kilkuletni kwiat będzie przypominał drzewo z rozetami zaokrąglonych liści.  Postaw na stole pochodzącą z Madagaskaru żyworódkę omszoną, której zielone liście zakończone rudym nalotem, pokryte są delikatnymi małymi włoskami, dzięki czemu są wyjątkowo puszyste i miłe w dotyku. 

Potrzebujesz pomocy architekta przy aranżacji mieszkania?  Postaw na profesjonalizm i projekty aranżacyjne z pasją! Zapraszamy do kontaktu z zespołem projektantów wnętrz FengshuiHome. Realizujemy projekty wnętrz w Warszawie i okolicach, natomiast online współpracujemy w całym kraju!