białe meble, kamienna ściana
09
lis

Drewniane meble i naturalne materiały

Rustykalne wnętrza to propozycja dla tych, którzy lubią elegancję i przytulność, inspirowaną wiejskim życiem i tradycją. Sypialnia w stylu rustykalnym powinna być wypełniona drewnianymi meblami oraz elementami z naturalnych materiałów. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć ciepłem i komfortem w swoim wnętrzu. 

drewniane belki

Kreatywność w rustykalnym stylu 

Styl rustykalny, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do życia na wsi. Powstał na początku XX wieku w Europie. Architekci i dekoratorzy zaczęli wówczas wykorzystywać elementy wystroju zaczerpnięte z wiejskich domów i chat. Styl rustykalny ma wiele różnych odmian, zależnych od lokalnych tradycji i inspiracji. Wnętrza inspirowane góralskimi domami czy leśniczówkami będą się różnić od siebie. W rustykalnym stylu nie ma też ścisłych reguł, które zabraniają mieszania różnych wpływów, dekoracji, mebli i dodatków. 

Naturalne materiały w rustykalnym wnętrzu 

Wnętrza rustykalne są charakterystyczne ze względu na swoje przestronne i otwarte układy, gdzie kluczową rolę odgrywają naturalne materiały, takie jak: 

 • kamień, 
 • wiklina, 
 • drewno, 
 • len, 
 • wełna, 
 • bawełna. 

W stylu rustykalnym unika się błyszczących powierzchni, plastiku i kolorowych tworzyw sztucznych. Jedynie nowoczesne lampy i dekoracje wykonane z metalu mogą znaleźć tu swoje miejsce. 

Drewniane elementy w rustykalnym wystroju

W rustykalnych wnętrzach często wyeksponowane są drewniane elementy konstrukcyjne, takie jak belki sufitowe i kolumny. Również tyczy się to sypialni. Oprócz drewnianych elementów powinna ona być również dobrze oświetlona naturalnym światłem. Warto wyposażyć ją w subtelne ozdoby, dodające wnętrzu indywidualnego charakteru. Jednak ważne jest, aby unikać nadmiaru bibelotów, tak by zachować we wnętrzu skromność oraz elegancję. 

Rustykalna sypialnia na miarę każdej przestrzeni 

Sypialnię w rustykalnym stylu można urządzić zarówno w domku jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Jednak w przypadku małych przestrzeni warto zrezygnować z niektórych elementów, takich jak grube i szerokie deski podłogowe oraz duże i ciężkie meble, które w małym wnętrzu nie będą wyglądały korzystnie. Ważne jest, aby dostosować elementy wystroju oraz meble do rozmiaru i funkcjonalności pomieszczenia. 

romantyczna rustykalna sypialnia

Wnętrze pełne ciepła dzięki drewnianej podłodze  

W sypialni rustykalnej doskonale sprawdza się podłoga wykonana z naturalnych drewnianych desek, które nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Alternatywnie, można wykorzystać tradycyjny parkiet lub wysokiej jakości panele. Na podłogę można również dodać dywany i chodniki w neutralnych kolorach. Ważne jest, aby materiały wykorzystane do podłogi były trwałe i odporne na zużycie, aby sypialnia rustykalna zachowała swój urok przez wiele lat.  

Biel i naturalność

W sypialni rustykalnej dominują jasne kolory, takie jak biel, popiel, beże i brązy. Delikatne akcenty kolorystyczne mogą pojawić się na zasłonach, pościeli i narzutach. W przypadku małych sypialni zaleca się malowanie ścian na biało, aby dodatkowo rozjaśnić wnętrze i optycznie powiększyć przestrzeń. Ważne jest, aby kolor ścian harmonizował z resztą wystroju i tworzył przyjemną atmosferę.  

Idealne meble do rustykalnej sypialni 

Meble odgrywają kluczową rolę w rustykalnej sypialni. Niezależnie od rozmiaru pomieszczenia, nie powinno się przesadzać z ilością mebli. W sypialni zazwyczaj znajduje się łóżko, komoda lub stolik nocny oraz szafa na ubrania. Preferuje się wygodne i tradycyjne drewniane meble o prostych formach i ograniczonej ilości zdobień. Mogą one być wyposażone w ręcznie kute metalowe uchwyty. Styl rustykalny ceni sobie staroświeckie meble z widocznymi śladami użytkowania, dlatego warto sięgnąć po antyki i szafki znalezione na targach staroci. W przypadku łóżka interesującym dodatkiem może być jasny baldachim z tkaniny. 

Romantyczne akcenty – lampy, świece i lampiony 

W sypialni dobrze jest umieścić kilka źródeł światła. Może to być lampa w stylu retro. Na stoliku nocnym lub komodzie warto postawić lampkę, lub dwie. W większych pomieszczeniach można również zamontować kinkiety. Najważniejsze, aby oświetlenie było funkcjonalne i dostosowane do potrzeb użytkownika, jednocześnie oddawało klimat rustykalnego wystroju. Dodatkowo można również zastosować świece i lampiony, które dodadzą przytulności i wprowadzą romantyczny nastrój do wnętrza. 

Ozdoby i dodatki w rustykalnym stylu 

W sypialni rustykalnej dodatki odgrywają istotną rolę. Są to np.: 

 • różnorodne tkaniny, 
 • zasłony, 
 • serwety, 
 • pościel, 
 • narzuty, 
 • drobne obrazki, 
 • folkowe ozdoby, 
 • wiklinowe kosze i pojemniki, 
 • wazony z polnymi kwiatami, 
 • ręcznie wykonane ozdoby z metalu i drewna, 
 • rośliny w klasycznych glinianych donicach. 
wizualizacja rustykalnej sypialni

Wprowadź zmiany w swoim mieszkaniu 

Odkryj magię sypialni w stylu rustykalnym dzięki naszemu projektowi. Doświadczony architekt wnętrz z FengshuiHome pomoże Ci stworzyć projekt sypialni, który połączy urok wiejskiej elegancji z funkcjonalnością. Nasza aranżacja wnętrz ożywi Twoją sypialnię, tworząc przytulne i harmonijne miejsce do relaksu. Skorzystaj z naszych usług projektowania, aby osiągnąć spokój i wyjątkowy design w swojej sypialni w stylu rustykalnym. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie są charakterystyczne cechy rustykalnych wnętrz?

Charakterystycznymi cechami rustykalnych wnętrz są przestronność, otwarty układ oraz naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, wiklina, len, wełna i bawełna. Ważne jest unikanie błyszczących powierzchni, plastiku i kolorowych tworzyw sztucznych.

Jakie drewniane elementy są często wykorzystywane w rustykalnym wystroju sypialni?

W rustykalnych wnętrzach często wyeksponowane są drewniane elementy konstrukcyjne, takie jak belki sufitowe i kolumny. Sypialnia w rustykalnym stylu może być wyposażona również w drewniane meble.

Jakie kolory dominują w sypialni rustykalnej?

W sypialni rustykalnej dominują jasne kolory np.: biel, popiel, beże i brązy. Można również użyć delikatnych akcentów kolorystycznych na zasłonach, pościeli i narzutach.

Jakie są idealne meble do rustykalnego wystroju sypialni?

W rustykalnej sypialni preferuje się wygodne i tradycyjne drewniane meble o prostych formach i ograniczonej ilości zdobień. Meble powinny być funkcjonalne, a ich ilość należy dostosować do rozmiaru pomieszczenia.