stół z krzesłami
27
paź

Charakterystyka i historia

Styl industrialny to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i unikalnych form aranżacji wnętrz. Nie sposób go pomylić z żadnym innym stylem, ponieważ ma wyraźne cechy i charakterystyczne detale, które wyróżniają go spośród innych. Jego korzenie sięgają nie tylko architektury przemysłowej, ale również wzornictwa związanego z przemysłem. Ten styl czerpie inspirację z wnętrz fabryk z XIX i początków XX wieku, kiedy to przemysł rozwijał się w błyskawicznym tempie. To właśnie wtedy narodziła się ta charakterystyczna estetyka. To, co kiedyś było niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, stało się charakterystycznym elementem stylu industrialnego. Duże przeszklone okna, widoczne instalacje, otwarte przestrzenie – to elementy, które nadają wnętrzom industrialnym niepowtarzalny charakter.

Nowoczesność i vintage

Styl industrialny to połączenie odważnych cech przestrzeni przemysłowych z elementami vintage. Wnętrza w tym stylu często wykorzystują naturalny beton, cegłę, odsłonięte belki i stare drewno. Nie brakuje w nich również przemysłowych detali, takich jak resztki instalacji, zawory, kute żelazo, stalowe konstrukcje, metalowe lampy lub antyczne żarówki. Połączenie czystych, prostych linii z industrialnymi elementami tworzy unikalny charakter wnętrza. Styl industrialny nie jest ani zbyt chłodny, ani zbyt ciepły. Jest właśnie w sam raz. Towarzyszą mu zawsze przedmioty, które noszą ślady upływu czasu. To właśnie te elementy nadają wnętrzom industrialnym wyjątkową równowagę. Jeśli chcemy urządzić salon w stylu industrialnym, warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami.

cegła na ścianie

Niezbędne elementy

Aby stworzyć salon w stylu industrialnym, trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów aranżacji. Zarówno architektura przestrzeni, jak i wybór mebli i dodatków mają ogromne znaczenie. Najłatwiej jest urządzić salon w stylu industrialnym w loftowych wnętrzach, gdzie architektura sprzyja przemysłowej estetyce. Wysokie okna, naturalne materiały na ścianach i posadzkach tworzą specyficzny klimat. Jednak nawet w mniejszych przestrzeniach, takich jak mieszkania w blokach, można wprowadzić elementy tego wyjątkowego stylu.

Cegła i kolory

Istotnym elementem wystroju industrialnego jest otwarta przestrzeń bez zbędnych ścian i podziałów. Meble powinny wyznaczać funkcje we wnętrzu, tworząc ciąg komunikacyjny i dedykowane strefy. Jeśli we wnętrzu naszego domu pod farbą znajdują się cegły, wykorzystajmy je – naturalne materiały, takie jak cegła i beton na ścianach, są nieodłącznym elementem salonu w stylu industrialnym. Możemy również stworzyć efekt cegły lub betonu za pomocą dostępnych na rynku materiałów wykończeniowych. Wysokie okna z charakterystycznymi szprosami to kolejny ważny element – im więcej naturalnego światła, tym lepiej, szczególnie w dużych przestrzeniach. Jeśli chodzi o kolory, paleta w stylu industrialnym obejmuje przede wszystkim ziemiście i neutralne odcienie, takie jak:

  • szarości,
  • biele,
  • czerń,
  • brązy.

Można także użyć odważniejszych kolorów, takich jak czerwień, ochra, granat, ciemna zieleń czy butelkowa zieleń, aby dodać wnętrzu energii i charakteru.

drewniana podłoga

Meble w stylu industrialnym

Wnętrza w stylu industrialnym wymagają specyficznych mebli, które nawiązują do chłodnej estetyki przemysłowej, ale jednocześnie dodają jej szyku i komfortu. Idealnym wyborem są meble o prostych bryłach i stonowanej kolorystyce, wykonane z materiałów takich jak drewno z odzysku, metal, stal, szkło i kamień.

Szafa przesuwna w minimalistycznym stylu, z matowym szkłem w kolorze szarości, grafitu lub czerni, jest doskonałym wyborem. Stoły i stoliki kawowe ze szlachetnym drewnianym blatem oraz komody na metalowym stelażu również doskonale wpisują się w estetykę industrialną. Warto także zwrócić uwagę na metalowe nogi, zębatki i inne elementy przypominające przemysłową maszynerię, które nadają meblom surowości i charakteru.

Wnętrza w stylu industrialnym często wykorzystują również szkieletowe systemy zabudowy, takie jak aluminiowe profile, które dodają przestronności wysokim wnętrzom i tworzą ciekawe kompozycje regałów i innych elementów wyposażenia. Drewniane i szklane półki oraz dodatki takie jak kwiaty w doniczkach doskonale komponują się z surową estetyką wnętrza.

Dodatki i dekoracje

Lampy odgrywają istotną rolę w stylu industrialnym. Mogą być metalowe, patynowane, z siatkowo – drutowymi kloszami lub pojedynczymi żarówkami typu Edison. Lampy powieszone na różnych wysokościach lub skupione w jednym miejscu tworzą niepowtarzalny efekt.

Również inne przemysłowe elementy, takie jak widoczne rury i kable biegnące po ścianach, stanowią ważny element stylu industrialnego. Nie trzeba ich maskować ani ukrywać – pozostawione na widoku nadają wnętrzu charakteru. Można je pomalować na kolor ścian lub nadawać im odrębną kolorystykę, aby podkreślić ich obecność.

Warto również eksponować przedmioty o charakterze przemysłowym, takie jak stare tabliczki znamionowe czy drewno z widocznymi śladami użytkowania. Takie detale pomagają wydobyć industrialny charakter wnętrza.

telewizor na ścianie

Twoje wnętrze, nasza wizja! 

Projektowanie salonu w stylu industrialnym to wybór surowości i wyrazistego charakteru. Nasz doświadczony architekt wnętrz, specjalizujący się w aranżacji salonów w tym stylu, zapewni Ci unikalną aranżację, uwzględniającą wszystkie niezbędne elementy. Zalety salonu industrialnego to surowe piękno, wytrzymałość i możliwość eksperymentowania z ciekawymi detalami. Skorzystaj z naszej pomocy, by stworzyć idealne miejsce, które odzwierciedli Twój styl i potrzeby. Osiągnij efekt harmonii i funkcjonalności w salonie industrialnym z FengshuiHome! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Czym charakteryzuje się salon w stylu industrialnym?

Salon w stylu industrialnym cechuje surowość i wykorzystanie materiałów, takich jak beton, cegła i metal, w połączeniu z minimalistycznymi dodatkami.

W jakich kolorach można urządzić industrialny salon?

Można użyć bieli, czerni oraz szarości jako podstawowych kolorów, choć możliwe jest również eksperymentowanie z innymi odcieniami.

Jakie są zalety wykorzystania betonu w aranżacji salonu?

Beton nadaje wnętrzu industrialnego charakteru, jest trwały i łatwy w utrzymaniu.

W jaki sposób można przełamać surowość stylu industrialnego w salonie?

Surowość stylu industrialnego można przełamać poprzez dodanie kontrastowych kolorów, tekstyliów i ciepłych dodatków.