półki w domowej spiżarni
21
gru

Sekretna sztuka organizacji

Schowki w domu pełnią kluczową rolę w utrzymaniu porządku i optymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Odkryjmy, jak za pomocą inteligentnych rozwiązań i kilku prostych trików uczynić nasze wnętrza bardziej funkcjonalnymi i estetycznymi.

Planuj z wyprzedzeniem

Jeśli jesteście na etapie wyboru lub tworzenia projektu domu, weźcie pod uwagę możliwości zaaranżowania dostępnej przestrzeni pod kątem schowków. Niezwykle pomocne są takie pomieszczenia jak pralnia, spiżarnia czy garderoba. Dzięki nim ukryjecie mnóstwo rzeczy, które absolutnie nie stanowią elementów wystroju. Planując układ ścian, postarajcie się wygospodarować miejsce na wnęki, w których w przyszłości znajdą się przestronne szafy w zabudowie. Obecnie wiele sklepów oferuje możliwość dowolnego skonfigurowania wnętrza mebla według własnych potrzeb. Wyposażone w szuflady, drążki i półki do samego sufitu, będą niezwykle pojemnymi schowkami. Dodatkowym atutem szaf jest możliwość obudowania ich drzwi lustrami, co optycznie powiększy i rozświetli wnętrze. Często narzekamy na brak miejsca w łazience. Jeśli zaplanowaliście zabudowany stelaż WC, możecie zagospodarować wnękę nad nim, zabudowując ją do samego sufitu szafką, która pomieści mnóstwo kosmetyków, detergentów lub artykułów higienicznych.

schowki pod schodami

Miejsce pod schodami

Czy jesteście szczęśliwymi posiadaczami schodów? Jeśli tak, to otwiera się przed Wami ogrom możliwości co do wykorzystania przestrzeni pod nimi. Jednym ograniczeniem jest tu Wasza wyobraźnia. W zależności od tego, co chcecie pod nimi składować, możecie zdecydować się na systemy otwarte, prezentujące w elegancki sposób swoją zawartość lub zabudowę ukrywającą mnóstwo drobiazgów. Oto kilka propozycji naszych architektów:

  • System szuflad i półek – prosta, jednolita zabudowa, tworząca z pozoru zwykłą ścianę. W rzeczywistości może to być kilka par bezuchwytowych drzwi push to open, skrywających schowek na buty, narzędzia, dokumenty i wszystko to, co chcemy na co dzień ukryć przed wzrokiem domowników i gości. Dodatkowo organizację na półkach możemy ułatwić sobie, segregując drobniejsze przedmioty w eleganckich koszyczkach lub pudełkach.
  • Mini garderoba – jeżeli schody umieszczone są blisko drzwi wejściowych, możemy pod nimi urządzić małą szafę na okrycia wierzchnie, odzież sezonową, buty, parasole i inne akcesoria, które warto mieć pod ręką szykując się do wyjścia.
  • Biblioteczka – w mieszkaniach wielbicieli literatury, książki potrafią piętrzyć się w każdym możliwym miejscu a ich ilość z czasem zaczyna sprawiać problem. Szczególnie jeśli mowa o małym metrażu lokum. Przy niewielkim nakładzie pracy, niewykorzystana wnęka pod schodami może stać się wdzięcznym regałem na książki i jednocześnie ozdobą wnętrza. Wystarczy zamontować w niej kilka półek. Jeśli miejsca pod schodami jest wystarczająco dużo, można stworzyć tam kącik relaksu, montując między półkami niewielkie siedzisko.
  • Schowek na wino – praktyczny i dekoracyjny. Elegancka, drewniana kratownica lub starannie wykonane półki to efektowny sposób na przechowywanie alkoholu.

Nie należy się zniechęcać, nawet jeśli przestrzeń pod schodami wydaje się zbyt mała na jej wykorzystanie. W niewielkich mieszkaniach każdy centymetr schowka jest na wagę złota.

rozkładana drabinka prowadząca na strych

Poddasze z potencjałem

Domy z poddaszem dają ogromne możliwości zagospodarowania pustych przestrzeni, które wynikają z konstrukcji budynku. Najbardziej pomocna będzie trójkątna przestrzeń między dachem a jętkami, która może służyć jako niewielki strych do składowania wszelkich sezonowych akcesoriów, jak np. ozdoby świąteczne i innych rzeczy, po które sięgamy naprawdę rzadko. Warto pamiętać o ociepleniu sufitu, który wraz z ocieploną połacią dachu stworzy bufor cieplny dla pomieszczeń poniżej. Kolejnym miejscem na schowki na poddaszu, są przestrzenie pod skosami, zazwyczaj zabudowywane ściankami karton-gips do wysokości umożliwiającej wygodne ustawianie mebli i korzystanie z nich. Zamiast ścianki wystarczy zamontować w takich miejscach drzwiczki i schowek gotowy. Odpowiednio wykańczając wnętrze, możemy stworzyć nawet małą garderobę.

Sprytne meble

Przy urządzaniu wnętrz o niewielkim metrażu postawmy na wielofunkcyjne meble. Wybierajmy sofy, narożniki i pufy ze schowkami, w których możemy składować nie tylko pościel, ale też np. dokumenty, dziecięce zabawki i wszystko, co chcemy mieć pod ręką, ale niekoniecznie na widoku. Zrezygnujmy ze zwykłego stolika kawowego na rzecz ławy z półkami i szufladami, w których szybko schowamy przeróżne drobiazgi. W niewielkich sypialniach dodatkową przestrzeń do przechowywania znajdziemy pod łóżkiem. Możemy kupić mebel z zamontowanymi pod ramą szufladami lub dobrać odpowiedniej wielkości kosze i pudełka, w których z powodzeniem pomieścimy wiele potrzebnych rzeczy.

Koszyki, pudełka, pojemniki

Eleganckie koszyczki ustawione w miejscach, w których często sięgamy po jakieś drobiazgi, nie tylko uporządkują przestrzeń, ale będą miały też wartość dekoracyjną. Niewielki koszyczek w łazience może być efektownym miejscem do eksponowania ręczników dla gości. Z kolei w salonie większe, ozdobne pudełko pomieści zabawki dzieci po całodniowej zabawie. Wybór koszy i przeróżnych pojemników jest tak ogromny, że z pewnością znajdziemy coś pasującego do każdego wnętrza. Pojemniki i pudełka będą również bardzo pomocne przy utrzymaniu porządku w szafach, szufladach i innych schowkach. Jeśli mamy szafy z dużą ilością półek, ustawmy na nich podpisane pudełka, w których z łatwością posegregujemy różne drobiazgi. Dzięki temu łatwiej odszukamy to, czego w danej chwili potrzebujemy. Organizując przestrzeń w niewielkich domach i mieszkaniach, trzeba wykazać się spostrzegawczością i pomysłowością. Każde wnętrze kryje w sobie potencjał, który trzeba tylko umieć wydobyć, żeby nawet najmniejszy dom stał się niezwykle pojemny.

domowa garderoba

Najlepsza droga do harmonii

Schowki w domu to klucz do harmonii i funkcjonalności. Z naszym doświadczonym projektantem wnętrz z zespołu FengshuiHome, projektowanie przestrzeni z uwzględnieniem schowków staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci wydobyć potencjał ukrytych przestrzeni, tworząc spersonalizowaną aranżację wnętrz. Zyskaj nie tylko więcej miejsca, ale też spokój i porządek w swoim domu.