jadalnia w salonie
26
wrz

Funkcjonalny kącik jadalniany

Zarządzanie przestrzenią w niewielkim mieszkaniu może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenie jadalni. Niezależnie od rozmiarów mieszkania, istnieją jednak pomysły i triki, które pomogą stworzyć funkcjonalny i stylowy kącik jadalniany.

Lokalizacja jadalni

Pierwszym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na jadalnię, zwłaszcza jeśli nie ma już wydzielonej przestrzeni. Jeśli kuchnia jest wystarczająco duża i zawiera wyspę kuchenną lub wysoki blat w kształcie litery L, można dostawić do niej hokery lub krzesła i stworzyć namiastkę jadalni. W mieszkaniach z otwartą kuchnią warto wydzielić przestrzeń na stół i krzesła między kuchnią a salonem. W przypadku małego salonu, można poszukać miejsca przy jednej ze ścian. Wstawienie niewielkiego stołu i krzeseł na pewno stworzy przytulny kącik jadalniany.

stół i krzesła w kuchni

Wybór stołu i krzeseł

Kiedy już mamy odpowiednie miejsce na stół i krzesła, pora na wybór mebli. Wybór stołu jest istotny, ponieważ musi on pasować do dostępnej przestrzeni. Rozkładany stół pomieści 6-8 osób. Jeśli potrzebujemy więcej przestrzeni, można rozsunąć blat, aby pomieścić dodatkowych gości. Składany stolik, który można zamontować na ścianie, sprawdzi się w przypadku, gdy mamy niewiele miejsca lub mieszkanie jest niewielkie. Po posiłku można go złożyć, oszczędzając cenną przestrzeń. Kiedy chodzi o miejsce do siedzenia, nie zawsze trzeba się ograniczać do tradycyjnych krzeseł. Wybór ławek, zamiast krzeseł może zaoszczędzić miejsce i nadal zapewnić stylowy wygląd jadalni. Ławki są również wygodne i pomieszczą więcej osób. Rozkładane krzesła, które można rozkładać lub nakładać jedno na drugie, to praktyczne rozwiązanie do małych przestrzeni. Po złożeniu zajmują minimalną przestrzeń.

Kolorystyka i styl

Wybierając kolorystykę i styl dla małej jadalni, warto zdecydować się na jasne odcienie, które optycznie powiększą przestrzeń:

  • odcienie szarości, które nadają się do nowoczesnych małych jadalni,
  • pudrowy róż, błękit, kolor morelowy lub jasne żółcie – pasują do rustykalnych i prowansalskich aranżacji,
  • biel jest idealna dla wnętrz industrialnych i loftowych.
 jadalnia w otwartej kuchni

Mała jadalnia w salonie

Połączenie aneksu kuchennego i salonu to przeważnie otwarta przestrzeń. Odpowiednio zagospodarowana znajdzie miejsce na kącik jadalniany. Elementem, który oddzieli kuchnię od części wypoczynkowej, może być stół. Dobrym separatorem są także niewielki dywan, wyróżniający się kolor parkietu lub ściany o innych barwach. W kawalerce lub mieszkaniu dwupokojowym warto otworzyć kuchnię na strefę dzienną. Jeśli to możliwe warto pozbyć się ścianki działowej pomiędzy pomieszczeniami. W ten sposób znajdzie się miejsce na większy stół jadalniany, a nawet dodatkowy komplet krzeseł. Pozwoli to na swobodniejszą komunikację w mieszkaniu i optycznie powiększy przestrzeń, która wzbogacona o stylowy komplet mebli zapewni spektakularny efekt.

Aranżacje oświetlenia

Dobrze doświetlona przestrzeń wyznacza miejsce spożywania posiłków i zapewnia komfort. Architekci wnętrz przyjmują, że jedna lampa do jadalni przypada na ok. 120 cm długości blatu. Jeśli w jadalni jest okrągły stół, dobrze wtedy wyglądają kuliste lampy. W przypadku prostokątnych stołów dobrym rozwiązaniem będą karnisze o geometrycznych kształtach. W małej jadalni sprawdzą się metalowe lub przeźroczyste klosze. Alternatywą może być duża lampa podłogowa, która doświetli stół. Ważnym elementem jest także barwa światła. W części roboczej tj. przy blatach kuchennych, dobrym wyborem jest białe oświetlenie. Natomiast przy jedzeniu dużo przyjemniejsza będzie ciepła barwa, która pozytywnie wpływa na nastrój i pozwala się odprężyć. Teoretycznie to detal, ale w praktyce organizm inaczej reaguje na różne odcienie i kolory oświetlenia.

rozkładany stół przy ścianie

Tworzenie funkcjonalnej przestrzeni

Urządzenie małej jadalni może być wyzwaniem, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz. Odpowiednie pomysły i praktyczne rozwiązania pomogą wykorzystać dostępną przestrzeń. Wybierając meble, dodatki i kolorystykę, można stworzyć funkcjonalny i stylowy kącik jadalniany, który będzie dostosowany do potrzeb i gustu domowników. Architekt wnętrz z FengshuiHome specjalizuje się w aranżacji wnętrz i projektowaniu jadalni. Nasi projektanci pracują w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie są sugestie dotyczące lokalizacji jadalni w małym mieszkaniu?

W małym mieszkaniu, gdy brakuje oddzielonej przestrzeni na jadalnię, można umieścić ją w kuchni, przy wyspie kuchennej lub dostawić stół i krzesła między kuchnią a salonem, tworząc namiastkę jadalni.

Jakie kolory i style nadają się do małych jadalni?

Jasne odcienie, takie jak odcienie szarości, pudrowy róż, błękit czy biel, optycznie powiększają przestrzeń. Styl można dostosować do preferencji, np. nowoczesny, rustykalny czy industrialny.

Jak odpowiednio oświetlić małą jadalnię?

Jedna lampa do jadalni powinna przypadać na ok. 120 cm długości blatu. Oświetlenie o ciepłej barwie sprzyja przyjemnej atmosferze podczas posiłków.

Jakie meble są polecane do małej jadalni?

Wybierając meble do małej jadalni, warto rozważyć rozkładane stoły, składane krzesła, ławki zamiast krzeseł oraz stoliki montowane na ścianie, które oszczędzają miejsce po posiłku.