ozdobne krzesła i stół w jadalni barokowej
06
paź

Jak urządzić barokowe wnętrze?

Styl barokowy to jeden z najbardziej ekstrawaganckich i wyrafinowanych stylów w historii sztuki. Jego nazwa pochodzi od portugalskiego słowa „barocco”, co oznacza „nieokrzesaną perłę”, a styl ten był popularny w XVII i XVIII wieku. Charakteryzuje się on przepychem, bogatymi zdobieniami, ciemnymi i szlachetnymi materiałami oraz krągłymi kształtami. Jednakże, barokowe elementy mogą być również stosowane we współczesnych wnętrzach, dodając im eleganckiego, wyjątkowego charakteru.

białe krzesła i syół w jadalni

Zanim jednak zdecydujemy się na barokowy styl we wnętrzach, warto poznać jego historię i cechy charakterystyczne. Styl barokowy wywodzi się z Włoch, gdzie zaczął się kształtować w okresie renesansu. W przeciwieństwie do renesansu, który skupiał się na prostocie i harmonii, barok koncentrował się na ekspresji, nadmiarze i wyrazistości. Styl ten szybko zyskał popularność w Europie i stał się jednym z najważniejszych stylów w historii sztuki.

W dzisiejszych czasach, wiele osób decyduje się na urządzenie swojego mieszkania w stylu barokowym. Jednym z najważniejszych elementów tego stylu są meble. W baroku dominują ciemne, bogato zdobione meble: kredensy, szafy, ławy i stoły. Klasyczne meble barokowe cechuje wykorzystanie materiałów takich jak dębowe drewno, mahoniu, a także rzeźbienia i złocone detale.

Styl barokowy w dekoracji wnętrz

Styl barokowy we wnętrzach to nie tylko ekstrawagancki wybór, ale również sposób na wprowadzenie do wnętrz zaskakujących dekoracji. Najlepiej sprawdzi się on w pomieszczeniach o dużej powierzchni, takich jak pałace czy zamki, ale dzięki umiejętnemu dobieraniu elementów i kolorów, można go wprowadzić także do domu czy mieszkania. Styl barokowy niewątpliwie nada wyjątkowego charakteru i elegancji.

barokowe wnętrze salonu

Czym charakteryzuje się styl barokowy?

Artykuł Homebook.pl podpowiada, że kluczowe elementy stylu barokowego to przepych, złote elementy, tapety w kwiaty i zdobione lustra. Jednak, aby wnętrze utrzymać w stylu barokowym, warto pamiętać o równowadze między różnymi elementami wystroju. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak urządzić wnętrze w stylu barokowym:

  • Duże, masywne meble – w stylu barokowym królują ciężkie i masywne meble, zwłaszcza kanapy i fotele.
  • Złote elementy – dodatki w kolorze złota to kluczowy element stylu barokowego, np. ramki obrazów, lampy, świeczniki.
  • Tapety w kwiaty – wzory kwiatowe na ścianach lub tapetach to nieodłączny element stylu barokowego.
  • Zdobione lustra – lustra z bogatymi ramami i zdobieniami to kolejny element wystroju, który idealnie wpisuje się w styl barokowy.

Jakie dodatki?

Kolejnym istotnym elementem stylu barokowego są dodatki. Zdaniem Luxuryblog.pl, barokowe wnętrza wymagają użycia wielu elementów dekoracyjnych, takich jak kryształowe żyrandole, marmurowe rzeźby, antyki oraz złocone ramy do obrazów i luster. Takie dodatki dodają przestrzeni stylowego charakteru, a także podkreślają bogactwo i elegancję stylu barokowego.

kanapa w stylu ludwikowskim, złote dodatki

Niezliczone korzyści stylu barokowego

Wybierając styl barokowy do urządzenia swojego mieszkania, możesz cieszyć się niezliczonymi korzyściami. Projektowanie wnętrza w tym stylu pozwoli Ci stworzyć przepiękne, pełne luksusu przestrzenie. Nasz doświadczony projektant wnętrz z firmy FengshuiHome zapewni Ci profesjonalną aranżację, dostosowaną do Twoich preferencji i potrzeb. Dzięki naszemu architektowi wnętrz możesz osiągnąć idealną harmonię w swoim domu, łącząc tradycyjny barok z zasadami Feng Shui. Odkryj piękno projektowania wnętrz w stylu barokowym z nami! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania:

Jakie są charakterystyczne cechy stylu barokowego?

Styl barokowy charakteryzuje się bogactwem form i kolorów, przepychem i ozdobnymi elementami architektonicznymi, asymetrią, skomplikowaniem i efektem przestrzenności. 

Jak można wprowadzić styl barokowy do wnętrz?

Styl barokowy najlepiej sprawdzi się w dużych pomieszczeniach o dużej powierzchni, takich jak pałace czy zamki, ale dzięki umiejętnemu dobieraniu elementów i kolorów, można go wprowadzić także do mniejszych pomieszczeń. 

Jakie są kluczowe elementy wystroju wnętrz w stylu barokowym?

Kluczowe elementy wystroju wnętrz w stylu barokowym to przepych, złote elementy, tapety w kwiaty i zdobione lustra. 

Jakie meble królują w stylu barokowym?

W stylu barokowym królują ciężkie i masywne meble, zwłaszcza kanapy i fotele.