wnętrze w stylu boho
01
wrz

Czym jest boho?

Termin „boho” wywodzi się z kultury bohemicznej, zwanej też cyganerią. Początki tego określenia to awangarda artystyczna XIX-wiecznej Francji, czyli bohema paryska. Charakterystyczne to odrzucenie konwencji społecznych, pieniędzy i ograniczeń – bunt wobec norm. Sztuka miała dla „cyganów” nadrzędną wartość, ważniejszą niż życie. Wtedy artyści osiedlili się w Montmartre i Montparnasse, tworząc impresjonizm, kubizm, fowizm, futuryzm, dadaizm i surrealizm. W Paryżu kształtował się ikoniczny wizerunek artysty – osoby niezahamowanej, zasadami. W latach 60. to przeszło w motywy „sex, drugs & rock’n’roll”. Patchwork to kluczowe słowo. Boho oznacza śmiałe połączenia kolorów, faktur, grubości i wzorów. To ręcznie wykonane serwetki, kwieciste obrusy, narzuty z włóczki, koronkowe firany, frędzle, sznury oraz ludowe makatki – unikalne połączenia elementów etnicznych, rustykalnych, vintage i orientalnych. Warto czerpać inspirację z szaf naszych babć, odkrywając chusty z ludowymi wzorami lub przeszukując pasmanterie w poszukiwaniu kolorowych kawałków tkanin, z których stworzymy wielobarwne poduszki. Jeśli w naszej szafie mamy proste, jednokolorowe zasłony, możemy je ożywić koronką lub zawiązać ozdobnym sznurkiem. To naprawdę proste, prawda? Istotna jest gra pięknych i ożywczych barw oraz różnorodność elementów.

delikatne stoliki z białymi fotelami

Gra faktur – zamsz spotyka jedwab

Styl boho jest precyzyjnie zaplanowany. Wzory i faktury są celowo dobrane. Narzuta z kratką i kropkami ożywiona tkaninami w paski czy kwiatowymi motywami. Tkaniny (flanela, jedwab, len, ortalion) współgrają razem ze sobą. Wnętrza w stylu boho to także liczne tekstylia – pledy, poduszki, narzuty. Różnorodne płytki na ścianie tworzą mozaikowy obraz. Indywidualizm wyróżnia styl boho. To co również wyróżnia boho to etniczne narzuty z Maroka, pasiaste makatki, tureckie dywany. Styl boho to swoboda artystycznego wyrazu, przedmioty z różnych źródeł tworzą zjawiskową atmosferę.

Sztuka nieustrukturyzowanego porządku 

Zanim wybierzecie się do sklepu po dodatki, warto najpierw rozejrzeć się po strychach, odwiedzić krewnych lub przyjaciół, którzy mieszkają na wsi. Znalezione skarby mogą ozdobić wasze mieszkanie. Styl boho szczególnie ceni sobie wyjątkowe meble z przeszłości. Znajdźcie tapicerowane fotele, rodzinne witryny, a może stolik kawowy z odzyskanej walizki. Skrzynka może stać się oryginalną ławą przy telewizorze. Krzesła nie muszą pasować do siebie, lecz lepiej, jeśli będą pomalowane lub zachowają swój naturalny urok. Elementy te wniosą styl do pomieszczenia. 

Pomimo bogatego wystroju, wnętrze nadal powinno być funkcjonalne. Warto zapewnić wygodne siedziska, by móc odpocząć lub przyjąć gości. Czas spędzony na kanapie przy filmie to ważny element. Przede wszystkim by zadbać o przytulny klimat, który wprowadzi dobry nastrój. 

krzesło rattanowe z roślinami

Boho a fengshui 

Projektowanie wnętrza w stylu boho, zgodnie z feng shui, to połączenie luźnego stylu z harmonią energetyczną. Styl boho, o duchu podróży, łączy się z praktykami feng shui, poprawiającym przepływ energii i tworzącym harmonię. 

  • Kolory i materiały – wybierz zielenie, brązy i beże dla spokojnego tła. Stosuj naturalne materiały, jak drewno, bambus, len i bawełna, wspierające przepływ energii. 
  • Meble i układ – meble o organicznych kształtach i swobodny układ tworzący przepływ chi. Unikaj ciasnych ustawień. Zachowaj równowagę między przestrzenią a meblami. 
  • Dodatki i ozdoby – dodawaj ręcznie wykonane ozdoby, np. poduszki z etnicznymi wzorami czy dywany z ciepłych tkanin, tworząc różnorodność i pozytywne emocje. 
  • Rośliny – są istotne dla obu stylów, dodają życia i odżywiają energię. Umieszczaj je różnorodnie, by równomiernie rozprowadzić chi. 
  • Przestrzeń do relaksu – strefa do relaksu i medytacji w stylu boho powinna być cicha, dobrze oświetlona i wolna od chaosu. Dodaj poduszki, dywany i lekkie zasłony, tworząc przytulne miejsce. 
nowoczesna kanapa boho

Boho – przestrzeń z duszą 

Wypełnij przestrzeń swojego mieszkania duszą i harmonią dzięki wyjątkowemu stylowi boho. Roztaczając swoje ciepłe ramiona, styl ten łączy swobodę z pięknem natury. Skorzystaj z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz z Warszawskiego biura FenghuiHome, aby każdy detal nabrał znaczenia. Ich ekspertyza w projektowaniu i aranżacji wnętrz zapewni, że twój dom stanie się prawdziwym dziełem sztuki. Zaprojektuj z pasją, żyj z harmonią. 

FAQ – najpopularniejsze pytania

Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach?

Styl boho we wnętrzach cechuje się odważnym łączeniem kolorów, faktur oraz elementów etnicznych, rustykalnych i orientalnych. 

Jakie elementy tekstylne są istotne w aranżacji wnętrz w stylu boho?

W stylu boho istotne są ręcznie wykonane serwetki, kwieciste obrusy, narzuty z włóczki, koronkowe firany, frędzle oraz ludowe makatki. 

Jakie znaczenie ma gra faktur we wnętrzach boho?

Gra faktur jest istotną cechą stylu boho. Wprowadzając różnorodne faktury i wzory tkanin, można osiągnąć niezwykłą estetykę i unikalność wnętrza. 

Jakie meble i elementy można wykorzystać, aby stworzyć sypialnię w stylu boho?

W sypialni w stylu boho można użyć wygodnego łóżka z ozdobnymi makramami, lustra w skórzanej lub drewnianej oprawie, grube wełniane pledy, szafki nocne, komodę z naturalnego drewna oraz pojemną szafę na garderobę.