06
paź

Jaki jest styl eklektyczny?

Eklektyzm to styl, który z pomieszania wielu estetyk stworzył swoją własną definicję, charakteryzuje się bowiem połączeniem różnych form, barw i faktur. Powstał na przestrzeni końca XIX wieku w Niemczech, Rosji i Austro-Węgrzech jako rozwinięcie francuskiej mody. Klasyczne meble zaczęły być ozdabiane dekoracjami snycerskimi, a reprezentacyjność i oryginalność stały się na topie. Jest on odważny, ponieważ pozwala na eksperymentowanie z odmiennymi rozwiązaniami, tworzenie niepowtarzalnych koncepcji i bawienie się wnętrzarskimi wyzwaniami. Mieszkanie w tym stylu jest takie, jak jego właściciel — unikalne, niebanalne i z duszą. Eklektyzm nie boi się chaosu i przypadkowości, ponieważ wszystkie meble i dodatki, nawet jeśli są od siebie skrajnie różne, razem tworzą przyjemną dla oka i praktyczną aranżację.

Nie da się jednoznacznie scharakteryzować i ubrać w ramy czy definicję tego nurtu, ale jedno jest pewne — wnętrze eklektyczne to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o niesztampowej przestrzeni, pełnej kreatywności i indywidualności. Ten styl sprawdzi się również u ludzi, którzy nie mogą zdecydować się na jedno konkretne rozwiązanie stylistyczne, a także cenią sobie swobodę w życiu codziennym.

kuchnia w stylu eklektycznym

Zasady, czyli jak uniknąć chaosu

Wnętrze w stylu eklektycznym to swoisty kolaż różnych nurtów, kolorów i materiałów. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się chaotyczne i pozbawione reguł, to jednak warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą nam stworzyć spójną całość i uniknąć bałaganu. Aranżując wnętrze eklektyczne, powinniśmy:

  • stosować odpowiednie proporcje,
  • postawić na jeden motyw przewodni,
  • łączyć elementy kontrastowe.

Przede wszystkim warto wybrać jeden motyw dominujący – może to być styl, kolor czy materiał. Ważne, aby dobrać do niego maksymalnie dwa uzupełniające elementy. Dobrym przykładem jest skupienie się na naturalnych materiałach z dodatkiem nowoczesnych elementów lub połączenie jasnych barw z intensywnymi detalami. Warto także pamiętać o proporcjach – 80:20 w przypadku dwóch rozwiązań, a 70:20:10 w przypadku trzech.

W aranżacji najlepiej sięgać po przeciwieństwa, ale pamiętajmy o zachowaniu równowagi. Jeśli zdecydujemy się na mocny kontrast pod jednym względem, warto postawić na podobieństwa pod innym. Choć styl eklektyczny jest manifestem swobody i kreatywności, we wnętrzu tego typu należy unikać przesady i zachować umiar.

Baza – ściany i podłoga

Jakie barwy panują w mieszkaniu eklektycznym? Oczywiście nie ma tu żadnych ograniczeń – można zaszaleć i postawić na mocne odcienie, jak zieleń, błękit, czerwień, pomarańcz, a nawet żółć, lub wybrać bardziej stonowane klasyki. Trzeba jednak pamiętać, że eklektyzm nie lubi chaosu i przepychu. Dlatego radzimy skupić się na maksymalnie trzech kolorach przewodnich.

Aranżacja wnętrza może być kontrastowa do bazy w formie koloru na ścianach. Jeśli mamy białe ściany w duchu minimalistycznym, możemy postawić na aranżację w stylu glamour czy boho. Z kolei, jeśli nasz wystrój ogranicza się do jasnych, stonowanych barw – postawmy na intensywny granat czy butelkową zieleń na ścianie.

Podłoga także jest ważnym elementem. Wybierając drewno, możemy połączyć je z materiałami wykonania mebli w mieszkaniu. Innym sposobem jest zestawienie ze sobą różnych rozwiązań, na przykład użycie wzorzystych płytek lub ciekawej kompozycji z dywanów poukładanych na sobie. Ten styl uwielbia niebanalne ornamenty – od szachownic po orientalne wzory, od inspiracji naturą po beton, drewno, wełnę, rattan, cegłę czy marmur. Gładkie faktury można z powodzeniem łączyć z charakterystycznymi akcentami, np. na tle betonowej ściany postawić fotel w pepitkę i drewniany stolik w stylu retro.

wzorzysta podłoga w eklektycznym wnętrzu

Meble z różnych światów

Wybierając meble do mieszkania, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, unikajmy gotowych kompletów – eklektyzm to styl sprzeczności, a skompletowanie zestawu z jednej kolekcji może odebrać mu swobodę i niepowtarzalność. Oczywiście, to nie oznacza, że powinniśmy zaniedbać harmonii – jeśli mieszamy materiały, trzymajmy się jednej kolorystyki lub na odwrót, tak by wykorzystać kontrasty w wyważony sposób.

Jeśli chodzi o same meble, nie muszą one być nowe. Stare, odnalezione na strychu czy na pchlim targu także mogą stać się ozdobą mieszkania, wystarczy, że nieco je odświeżymy. Nie należy jednak przesadzać z ilością obiektów w stylu retro czy PRL, żeby nie wprowadzić niepotrzebnego chaosu. Z kolei nowoczesne modele wykonane z różnych materiałów i w oryginalnych kolorach będą idealnym dopełnieniem mebli z naturalnych tworzyw, takich jak drewno, wiklina, rattan czy bambus.

Klucz tkwi w dodatkach

W mieszkaniu eklektycznym to dodatki stanowią wisienkę na torcie. Mogą być one punktem kulminacyjnym aranżacji, który dodaje niezwykłego klimatu, osobowości i przełamuje dominujący styl pomieszczenia. Wykorzystaj w swojej aranżacji oryginalne dzieła sztuki, fototapety, obrazy w potężnych ramach czy nowoczesne posągi. Te elementy kojarzą się z artyzmem i podróżami, a także dodają wnętrzu charakteru.

Akcesoria takie jak miękkie poduszki, pledy, kwiaty w szklanych wazonach czy kufry w stylu retro, będą pełniły zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Z kolei ceramiczne donice, niewielkie rzeźby lub biżuteria domowa dodadzą aranżacji indywidualizmu i przytulnego klimatu.

Niewątpliwie dużą rolę odgrywa tu również oświetlenie. Z jednej strony powinno być dopasowane barwą i natężeniem do stylu przewodniego lub uzupełniającego, a z drugiej, przy jednolitym wnętrzu, może wprowadzać do niego eklektyczne elementy i przełamywać kolorystykę. W tego typu aranżację idealnie wpasują się np. nietuzinkowe lampy z elementami drewna, plecionkami lub kryształami.

eklektyczny pokój z meblem retro

Niezwykła aranżacja eklektyczna

Odkryj nieograniczone możliwości stylu eklektycznego z pomocą naszego doświadczonego projektanta wnętrz z FengshuiHome! Nasz wykwalifikowany architekt wnętrz jest ekspertem w projektowaniu aranżacji eklektycznych. Dzięki temu stylowi możesz łączyć różnorodne elementy, kolory i tekstury, tworząc niepowtarzalną przestrzeń. Nasz projektant pomoże Ci stworzyć mieszkanie pełne charakteru i osobowości, dostosowane do Twojego gustu. Z nami projektowanie wnętrz staje się fascynującą podróżą po światku eklektycznego designu, gdzie możliwości są nieograniczone. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Eklektyzm to styl, który z pomieszania wielu estetyk stworzył swoją własną definicję, charakteryzuje się bowiem połączeniem różnych form, barw i faktur. W mieszkaniu eklektycznym mieszają się kontrastowe ściany, meble i dodatki, które jednak tworzą razem przyjemną dla oka, spójną całość. To styl dla odważnych, niebojących się eksperymentować z rozwiązaniami aranżacyjnymi.

Jak uniknąć chaosu przy łączeniu różnych stylów?

Aranżując wnętrze eklektyczne, powinniśmy trzymać się kilku prostych zasad, aby uniknąć przypadkowości i powstania chaosu w pomieszczeniu. Przede wszystkim warto postawić na jeden motyw przewodni, do którego dobierzemy jeden lub dwa uzupełniające, stosować odpowiednie proporcje, a także pamiętać o umiarze, przy łączeniu elementów kontrastowych.

Jakie meble sprawdzą się w eklektycznym wnętrzu?

Meble w mieszkaniu w stylu eklektycznym mogą pochodzić z różnych epok i reprezentować różne estetyki. Mogą to być stare modele w stylu retro czy PRL, które odnajdziemy na strychu lub pchlim targu i odnowimy. Świetnie sprawdzi się także nowoczesne wyposażenie z różnych materiałów i w ciekawych kolorach.