szara kanapa w salonie
10
lis

Kreatywny mix stylów w aranżacji wnętrz

Eklektyzm to sztuka łączenia różnorodnych elementów w spójną całość. Jednakże, nie wystarczy jedynie zebranie przypadkowych mebli i dodatków, by osiągnąć zamierzony efekt. Aranżacja wnętrza wymaga pomysłu i przemyślenia, aby stworzyć harmonijną całość. W stylu eklektycznym kluczową rolę odgrywa zestawienie elementów, które na pierwszy rzut oka wydają się nie pasować do siebie. Jest to zadanie wymagające dużo uwagi i czasu, a granica między stylem a chaosem jest cienka. Właściwie przemyślana koncepcja pozwala na optymalne wykorzystanie już posiadanych elementów oraz uzupełnienie ich o brakujące, by stworzyć spójną i oryginalną aranżację wnętrza.

dodatki w różnych stylach

Eklektyzm w aranżacji wnętrz to sztuka zestawiania i mieszania, ale z umiarem i w sposób bardzo przemyślany. To połączenie różnych stylów, faktur i materiałów, których na pierwszy rzut oka nie łączy nic. Zasada, by uniknąć chaotyczności, mówi, że baza powinna stanowić około 70% całości. Jeśli chcemy połączyć dwa różne style, należy wybrać jeden jako główny, a drugi jako kontrast. Proste, nowoczesne meble z sieciówki mogą być zestawione z klasycznym drewnianym stołem, a surowe, betonowe ściany z metalowymi meblami i miękką kanapą z poduszkami.

Ważnym elementem łączącym takie aranżacje może być kolor. Może on zespoić wnętrze, w którym na pierwszy rzut oka nic do siebie nie pasuje. Warto wówczas wybrać meble w tym samym kolorze. Taka prosta zmiana sprawi, że wnętrze będzie wydawało się spójne, mimo że poszczególne elementy pochodzą z różnych stylów. Kolor może też stanowić akcent, np. pstrokata tapicerka na ulubionym fotelu w połączeniu z neutralnymi ścianami i meblami. W ten sposób można stworzyć ciekawą, spójną i oryginalną aranżację wnętrza.

Jakie elementy można zestawiać?

Zestawianie różnych stylów wystroju wnętrz jest obecnie bardzo modnym trendem. Kombinacja starych mebli z nowoczesnymi elementami może dać ciekawy efekt w pomieszczeniu. Pamiątkowy kredens po babci ustawiony obok nowoczesnych mebli kuchennych, metalowe nogi do wiekowego stołu czy starodawne radio w loftowym wnętrzu to tylko niektóre z możliwych zestawień.

Inną opcją jest połączenie ze sobą różnych wzorów, faktur i materiałów. Rustykalne i szorstkie elementy wystroju mogą być zestawione z delikatnymi i miękkimi elementami. Dla tych, którzy lubią eksperymentować, propozycją może być połączenie pozornie niepasujących ze sobą wzorów, jak paski z kratką czy groszki z kwiatami. Patchworkowe narzuty lub poduszki są również świetnym dodatkiem do sypialni w stylu eklektycznym.

Kolejną opcją jest zestawienie niepasujących do siebie elementów. Kto powiedział, że stół i krzesła muszą być jednakowe? Jest to dość popularny motyw w eklektycznych mieszkaniach – prosta ława i każde krzesło w innym stylu lub kolorze. Takie rozwiązanie wygląda świetnie, ale trzeba pamiętać o zachowaniu proporcji, ponieważ pozostałe dodatki nie powinny się zbytnio wyróżniać.

Jeśli chodzi o dodatki, to one same mogą stworzyć efekt w pomieszczeniu. Bardzo ciekawie wygląda na przykład neutralne wnętrze, w którym każda lampa lub zegar jest w innym stylu. Takie elementy dodają charakteru pomieszczeniu pod warunkiem, że nic ich nie przytłoczy. Cała reszta dekoracji powinna być dopasowana do nich, aby stworzyć spójną całość. Ta zasada obowiązuje w każdej opcji aranżacji wnętrza w stylu eklektycznym.

stolik i różne krzesła

Zestawianie różnych stylów w wystroju wnętrz to sztuka, która wymaga dobrej wyczucia i umiejętności łączenia ze sobą elementów o różnym charakterze. Jednakże, gdy wykonane jest w umiejętny sposób, może dać naprawdę spektakularny efekt. Style, które można ze sobą łączyć:

  • skandynawski, 
  • boho, 
  • retro, 
  • industrialny, 
  • glamour, 
  • rustykalny, 
  • prowansalski. 

Styl eklektyczny – dla kogo?

Kiedy stajemy przed zadaniem urządzenia mieszkania, często musimy zmierzyć się z rzeczywistością i przyjąć, że nie zawsze mamy wolną rękę. W takich sytuacjach trzeba umiejętnie zagospodarować przestrzeń, wykorzystać to, co już mamy i zastanowić się, czy da się to uzupełnić w ciekawy sposób. Styl eklektyczny, który łączy różne style i materiały, to dobry wybór dla tych, którzy mają wiele przedmiotów i chcą je ze sobą połączyć w spójną całość. W większych wnętrzach można pozwolić sobie na więcej awangardowych dodatków, jednak w mniejszych przestrzeniach ważniejsza jest funkcjonalność.

Styl eklektyczny to również dobry wybór dla osób o różnych gustach i upodobaniach, które chcą znaleźć wspólny język w urządzaniu wnętrza. Mieszkania w tym stylu to także raj dla miłośników staroci i antyków, którzy cenią sobie oryginalność i niepowtarzalność. Ważne, aby pamiętać o zachowaniu proporcji między bazą, czyli już istniejącymi elementami, a dodatkami. Tylko wtedy można osiągnąć harmonijny efekt. Dobra jakość i funkcjonalność są ważne, ale to styl i estetyka decydują o naszej przyjemności z mieszkania.

stary stół i różne krzesła

Stwórz swoje wnętrze razem z nami

Odkryj magię mieszkania w stylu eklektycznym z pomocą FengshuiHome! Nasz doświadczony projektant wnętrz zapewni unikalny projekt, łącząc różnorodne style. Projektowanie z pasją – aranżacja wnętrz, która odzwierciedli Twoją osobowość. Skorzystaj z naszych usług, aby stworzyć niepowtarzalną przestrzeń, łączącą harmonię i oryginalność. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania 

Czym jest eklektyzm?

Jest to niełatwa sztuka łączenia ze sobą stylów, przedmiotów, materiałów i wzorów, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy jedynie zebranie przypadkowych mebli i dodatków, by osiągnąć zamierzony efekt. Aranżacja wnętrza wymaga dobrego pomysłu i przemyślenia, aby stworzyć harmonijną całość.

Jakie elementy można ze sobą łączyć?

Zestawić ze sobą można niemalże wszystko, warto jednak pamiętać, aby efekt końcowy nie był chaotyczny. Dobrym pomysłem będzie połączenie starych mebli z nowoczesnymi elementami.  Innym pomysłem może być postawienie na kontrastowe wzory i faktury tj. krata i groszki. Ciekawym rozwiązaniem będzie również zestawienie neutralnego wnętrza, gdzie każda lampa jest w innym stylu. 

Komu spodoba się styl eklektyczny?

Styl eklektyczny to doskonały wybór dla tych, którzy mają wiele przedmiotów i chcą je ze sobą połączyć w spójną całość. Przypadnie również do gustu osobom, chcącym umiejętnie zagospodarować przestrzeń i wykorzystać to, co już się w nim znajduje. Jest to także idealne rozwiązanie dla osób o różnych gustach i upodobaniach, które pragną znaleźć wspólny język w urządzaniu wnętrza.