Styl francuski wywodzi się z XVII wieku, czyli czasów, w których królował Ludwik XIV. W ówczesnej sztuce dekoracje miały wielkie znaczenie, podkreślały one status dworu oraz wznosiły cześć Króla Słońca, czyli najpotężniejszego monarchy Europy – ówczesnego króla Francji.
Protoplastą stylu francuskiego jest tzw. „francuski barok”. Przepych i monumentalizm a z drugiej strony bogactwo detali, stanowiło fundament oraz tworzyło piękno i harmonię według receptury ówczesnych francuskich projektantów.
Styl francuski charakteryzuje się lekkością oraz jest klasyką samą w sobie, zachowując przy tym swoją niesamowitą historię. Dawniej przepych był charakterystyczny dla tego stylu a antyczna harmonia i kultura chińska pełniły znaczną rolę, natomiast na ten moment króluje eklektyzm. Moda ta wpasuje się w każde wnętrze i przyniesie nam ukojenie lub wyrazi naszą duszę, osobowość, niezależnie od tego jakie są nasze upodobania.
Styl francuski i jego dzisiejsze, subtelne wydanie
We współczesnej wersji stylu francuskiego stawiamy na lekkość, oryginalność oraz kontrolowaną nonszalancję. Poszczególne detale, modne jeszcze podczas rozkwitu „francuskiego baroku”, zachowały się w trendach aranżacyjnych do dziś. Ład stylu francuskiego cechuje się przestronnością i jasnością. Aranżacja ta jest przeznaczona do wysokich kamienic posiadających również wysokie okna.
Złożone już meble najlepiej prezentują się w kolorze białym. Jasne odcienie ścian idealnie wpasują się w ten wystrój, np. biele, błękity czy też jasne odcienie różu. Jeżeli chodzi o zdobienie ścian, warto wybrać pomiędzy boazerią lub sztukaterią.
Dla miłośników większej ilości detali, wzorzyste tapety również sprawdzą się idealnie. Możemy postawić, np. na wzory z elementami roślinności. Po dodaniu rozet sufitowych, nasz pokój będzie się prezentował zgrabnie oraz proporcjonalnie. W ten sposób nasze mieszkanie jest już urządzone.
Umeblowanie – styl francuski
Wybierając meble do waszych wnętrz, postawcie na lekkość, tradycję oraz nowoczesność. Oprócz wyboru neutralnych kolorów ścian, by zachować kryteria stylu francuskiego, musimy pamiętać, aby wprowadzić przy tym motywy z czasów XVI i XVII wieku. Ludwikowskie fotele, krzesła oraz sofy zawierające rzeźbione zdobienia, będą w tym przypadku trafnym wyborem. Idealne proporcje i kabriolowe nóżki również były charakterystyczne za czasów panowania Ludwika XIV.
Dopełnieniem stylu są eleganckie toaletki, czy też słynne łóżko à la duchesse oraz szezlong – czyli podłużna, popularna kanapa charakterystyczna dla stylu Ludwika XIV. Najbardziej popularnymi zdobieniami były wtedy pozłacane elementy, wzory z kości słoniowej czy też marmuru, ponieważ upiększały one meble.
Marzysz o tym, aby Twój stolik wyglądał wyjątkowo? Do tego możesz wykorzystać marmur, który posłuży za blat. Niewiele potrzeba, by Twój mebel prezentował się okazale. Chromowany srebrny metal, złoto czy może czerń? A Ty jaki kolor wybierzesz dla siebie?
Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji tego stylu. Przy doborze odpowiednich wzorów, kinkiety lub zdobiony żyrandol wprowadzą świetny nastrój w Twoim salonie oraz w łazience. Tak jak na początku wspominaliśmy, lekkość oraz dekoracyjność – te dwie cechy sprawią, że Twoje mieszkanie będzie prezentowało się modnie oraz szykownie.
Zdobnictwo i francuski design
Przy doborze dodatków, warto postawić na błyszczące lustra w ozdobnych ramach, złote lub srebrne elementy. Antyczne zegary i pozłacane drobiazgi idealnie wpasują się w wygląd pomieszczenia. Styl chinoiserie, wywodzący się z kultury chińskiej, jest kluczowy dla eklektyzmu. Dopełnieniem wszystkich dekoracji są kwiaty, chociażby lilie lub akanty, które możemy umieścić w salonie lub jadalni. Przy zdobieniu naszych czterech ścian, nie zapominajmy o charakterystycznych szczegółach pochodzących z tejże mody.
Styl paryski
Styl paryski idealnie prezentuje się w wysokich kamienicach, ponieważ najlepiej pasuje do wnętrz, które mają dużo przestrzeni. Styl ten jednakże wpasuje się również w bloki mieszkalne. Aby prezentował się tak, jak należy, warto ozdobić go przeznaczonymi do tego dodatkami.
Istotną zasadą dla tego stylu jest duża ilość światła oraz naturalne materiały. Zdecydowanie nie ma tutaj miejsca na jakikolwiek nieład, wszystko musi być idealnie zaplanowane. Szyk i prostota w połączeniu z bielą, beżem oraz szarością, jest bardzo charakterystyczną kombinacją w stylu paryskim. Róż oraz czerń również są odpowiednie. Jeżeli chodzi o podłogę, to powinna ona być drewniana, ze wzorem przypominającym francuską jodełkę. W mieszkaniu powinny się również znaleźć obrazy, rzeźby czy też słynne grafiki naszych ulubionych twórców. Miękkie meble, klasyka designu oraz kształty – wszystko to nadaje spójności wykończeniu.
Zastanawiacie się, jak urządzić mieszkanie według własnego stylu, zachowując przy tym elementy przeszłości oraz nowoczesności? To banalnie proste! By uzyskać więcej inspiracji oraz kompleksową pomoc w aranżacji Twojego wnętrza, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą FengshuiHome oraz odsyłamy do przeczytania innych naszych artykułów.