
Geometria w urządzaniu wnętrz królowała w latach sześćdziesiątych. Po chwilowym odejściu w zapomnienie, ostatnimi czasy świętuje swój wielki powrót i zdobywa rzesze zwolenników na całym świecie. Pod postacią mebli, elementów wyposażenia, wzorów i dodatków, wprowadzają do naszych mieszkań modny, dynamiczny styl. Coraz więcej osób dekorując swoje domy i mieszkania, stara się uzyskać niepowtarzalny efekt, który odda jak najlepiej charakter właściciela. Jeśli podążasz za aktualnymi trendami i nie lubisz nudy, postaw na wzory geometryczne.

Czym jest styl geometryczny?
Wprowadzenie geometrii ma na celu harmonizację wnętrza, czyni je symetrycznym i uporządkowanym. Dodatkowym atutem geometrycznych kształtów jest możliwość optycznego modelowania pomieszczeń. Dzięki odpowiednio zastosowanym wzorom możemy je pomniejszyć, powiększyć czy rozciągnąć. Geometryczne formy i wzory mogą kojarzyć się z nowoczesnymi, dość surowymi aranżacjami, ale zastosowane z umiarem doskonale wkomponuje się w każdy, nawet najbardziej tradycyjny styl. Jest to po prostu motyw ponadczasowy. Jeszcze mocniejszego charakteru wnętrzom nada połączenie form geometrycznych z wyrazistymi kolorami. Stworzymy w ten sposób mnóstwo oryginalnych i energetycznych aranżacji. Należy jednak pamiętać, że z geometrią łatwo przesadzić. Dobrze jest w stonowanym wnętrzu zastosować jeden, dwa wybrane elementy, jak np. symetryczne grafiki na ścianie lub lampy, które ożywią pomieszczenie, ale nie zdominują go, tworząc przesadny, przytłaczający efekt.

Główne zasady stylu geometrycznego, to:
- Symetria w formach oraz ustawieniu mebli.
- Kontrast – minimalistyczne, neutralne wnętrze zestawmy z ciekawym meblem w geometrycznej formie.
- Mniej znaczy więcej – już jeden motyw geometryczny w pomieszczeniu może być wystarczający.
- Kolor ma moc – wyraziste kolory nadadzą wnętrzu charakteru.
Gdzie zastosować geometryczne wzory?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę i pomysł. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia i indywidualne preferencje. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, motyw geometryczny może być z powodzeniem wkomponowany w każdy styl urządzania wnętrz. Dzięki wszelkim trójkątom, kwadratom, kołom i pasom, stworzymy ciekawe aranżacje w salonach, kuchniach, łazienkach i przedpokojach. Dobrze jest zdecydować się na jeden motyw i powtarzać go konsekwentnie na wybranych kilku elementach w całym domu. Może to być np. tapeta w romby, które znajdziemy też na poduszkach czy naczyniach lub jako płytki na podłodze w przedpokoju.
W geometrycznej łazience możemy postawić na oryginalne dodatki lub elementy wyposażenia, ale musimy pamiętać, aby zrównoważyć je delikatnym, neutralnym otoczeniem. W przeciwnym razie uzyskamy wnętrze, które zamiast ożywiać i napędzać do działania, stanie się chaotyczne i będzie po prostu męczyć.
Ciekawym pomysłem przy urządzaniu kuchni, jest zastosowanie pomiędzy szafkami w stonowanych barwach, wzorzystych kafelków lub szkła hartowanego z geometryczną grafiką w soczystych, żywych kolorach. Możemy też postawić na oryginalne, wyraziste akcesoria i naczynia w neutralnej otoczce klasycznych mebli i jednolitych ścian.
Metamorfoza niskim kosztem
Jeśli nasze mieszkanie wydaje nam się smutne, nijakie i po prostu nudne, nie musimy od razu wyrzucać mebli, malować ścian i wymieniać sprzętów. Już drobne dodatki zachowane w geometrycznym stylu, zwłaszcza w połączeniu z wyrazistymi kolorami, zdziałają cuda. Geometryczne motywy znajdziemy niemal wszędzie. Na poduszkach, dywanach, zasłonach i wszelkich innych tekstyliach, obrazach, naczyniach czy ramkach na zdjęcia. Na ścianie zawieśmy symetrycznie kilka półeczek z minimalistycznymi dodatkami. Z kolei efektownym elementem wystroju jadalni może być ażurowa, metalowa lampa nad stołem. Warto kierować się zasadą, aby w jednym pomieszczeniu umieścić tylko jeden, dwa ozdobne elementy geometryczne. Przy niewielkim nakładzie finansowym możemy stworzyć ciekawą aranżację, która zupełnie odmieni nasz dom i uczyni go bardziej energetycznym.
Nie tylko wzory
Geometryczny styl to nie tylko motyw czy kształt dodatków, mebli i akcesoriów. To również umiejętne rozmieszczenie ich w pomieszczeniu. Takie działanie nie tylko wprowadzi do wnętrza harmonię i porządek, ale również sprawi, że będzie bardziej funkcjonalne.
Jeśli mamy do dyspozycji niewielki metraż postawmy na meble w minimalistycznych, prostokątnych i kwadratowych kształtach, ustawione przy ścianach. Dzięki temu powiększymy przestrzeń na środku i stworzymy wrażenie większej przestronności. Osiągnięcie takiego efektu ułatwią nam meble uniesione na nierzucających się w oczy metalowych nóżkach, które nadadzą naszej aranżacji lekkości.
W dużych salonach i innych przestronnych pomieszczeniach możemy zaszaleć z meblami w bardziej wymyślnych kształtach i kolorach. Dodatkowo zalecane jest odsunięcie ich od ścian, aby nieco zapełnić dostępną przestrzeń i zniwelować wrażenie pustki.
Aby uzyskać spektakularny efekt z wykorzystaniem wzorów geometrycznych, warto skorzystać z usług doświadczonego architekta. Specjaliści FengshuiHome od lat urządzają wnętrza w całej Polsce i z powodzeniem wprowadzą powiew świeżości również do Twojego domu.