łóżko, lampy wiszące, kwiaty
22
lut

Geneza i charakterystyka stylu hampton

East Hampton i South Hampton to urokliwe nadmorskie miejscowości we wschodniej części Long Island, które od lat przyciągają zamożnych nowojorczyków w poszukiwaniu relaksu i luksusu. To tutaj, w pięknych rezydencjach nad brzegiem oceanu narodził się styl hampton. Ten wyjątkowy trend w aranżacji wnętrz emanuje elegancją, ale jednocześnie jest nasycony klasycznym urokiem, który zawsze przypomina o wakacjach. To bliskość oceanu stała się naturalnym źródłem inspiracji dla tonacji kolorystycznej, doboru materiałów i motywów dekoracyjnych wykorzystywanych w stylu hampton. Co więcej, klasyczna elegancja, która jest najważniejszą cechą stylu hampton, sprawia, że jest on ceniony przez wielu miłośników piękna.

Eleganckie i harmonijne kolory

W aranżacji wnętrz w stylu hampton wybór kolorów odgrywa ważną rolę. Idealna aranżacja w tym stylu opiera się na spokojnych odcieniach, które emanują elegancją i harmonią. Złamana biel, sprane szarości oraz delikatne błękity są podstawowymi kolorami, które nadają wnętrzom charakterystyczną atmosferę spokoju i luksusu. Dodatkowo naturalne kolory drewna, piasku i kamieni są nieodłącznymi elementami stylu hampton. Czerpie on również inspirację z blasku eleganckich bibelotów – srebra, delikatnego złota i mosiądzu, który dodaje przestrzeni wyjątkowego uroku. Niemniej jednak styl hampton pozwala sobie na pewne eksperymenty. Chcąc dodać trochę ożywienia do wnętrza, można wprowadzić odrobinę czerwieni i koloru koralowego, które nawiązują do estetyki oceanu. Jeśli chodzi o podłogę, to w stylu hampton zaleca się wybór jasnych tonacji drewna lub bielonych podłóg. Natomiast jeśli chodzi o materiały, z których może być wykonana podłoga, najlepiej zastosować naturalne deski lub panele, które podkreślą połączenie elegancji i letniego klimatu.

lustro, biała szafka, umywalka

Klasyczne meble

Styl hampton to znakomity przykład elegancji i klasyki w aranżacji wnętrz. Oprócz nawiązania do piękna oceanu, charakteryzuje się on harmonijnym połączeniem różnych epok, tworząc eklektyczny miks, który zachwyca spokojem i stylem. Meble odgrywają tu bardzo ważną rolę, stanowiąc fundament wyjątkowego wystroju. Możemy zestawiać meble z różnych okresów historycznych, tworząc unikalny kontrast między klasyką a nowoczesnością. To styl, w którym plażowy wyplatany fotel może współgrać z meblem w stylu Ludwika czy vintage , tworząc spójny obraz. Ciemne lub bielone drewno to doskonały wybór, ale warto także zwrócić uwagę na detale, takie jak toczone nóżki czy solidne krzyżaki, które dodają meblom charakteru. Rozłożyste kanapy w pokrowcach z lnu lub grubego płótna to kolejny nieodłączny element stylu hampton. Wnętrza utrzymane w tej estetyce zachęcają do relaksu, dlatego nie brakuje w nich foteli i stolików pod lampy, które tworzą przytulne zakątki do czytania i prowadzenia rozmów.

białe szafki, kwiaty, drewniana podłoga

Morska atmosfera dodatków

Styl hampton to także wyjątkowe dekoracje, które nadają charakterystyczny urok. Aranżacja wnętrz w tym stylu opiera się na subtelnych dodatkach, które tworzą atmosferę wakacyjnego, letniego domu nad brzegiem morza. Czarno – białe zdjęcia to jeden z nieodłącznych elementów dekoracyjnych stylu hampton – eleganckie fotografie często przedstawiają morskie pejzaże, plaże, czy wyłowione z morza skarby. Kamienie, muszle i koralowce to kolejne dekoracje, które przywodzą na myśl atmosferę nadmorskich spacerów. Można je umieścić na półkach, parapetach lub w ozdobnych misach. Motywy marynistyczne to ważny element tego stylu. Możemy je znaleźć na tkaninach, takich jak zasłony czy poduszki, które często ozdobione są wzorami w postaci kotwic, muszelek lub innych morskich motywów. Charakterystyczne dla stylu hampton są również błyszczące dodatki i akcesoria inspirowane stylem glamour.

Królestwo wygody

Salon w stylu hampton to enklawa wygody i elegancji. Jego centralnym punktem powinna być imponująca sofa lub narożnik w takich kolorach, jak biel, krem i beż. Jeśli marzymy o odrobinie świeżości w salonie, możemy sięgnąć po błękit lub granat. Całkowicie granatowe fotele lub te w biało – granatowe pasy marynarskie stanowią doskonałe akcenty, dodające wnętrzu morskiego charakteru. Niezwykle istotnymi elementami są również stoliki. Najlepiej, jeśli są białe lub wykonane z naturalnego drewna, co podkreśla spokojny charakter stylu hampton. W przypadku komód, regałów i szafek zalecana jest przede wszystkim biel, która pasuje do całej palety odcieni stylu hampton. To właśnie wyrafinowane wybory kolorystyczne nadają salonowi w stylu hampton niepowtarzalny urok i sprawiają, że staje się on miejscem pełnym elegancji i harmonii.

biały stolik, niebieskie krzesła

Doskonały projekt wnętrza w stylu hampton

Wprowadź harmonię i elegancję do swojego wnętrza dzięki stylowi hampton. Nasz doświadczony architekt wnętrz z FengshuiHome pomoże Ci stworzyć idealny projekt aranżacji mieszkania w tym stylu. Dzięki naszemu doświadczeniu, będziesz się delektować spokojem i wygodą we wnętrzu dopasowanym do Twoich potrzeb. Zaaranżuj swoje mieszkanie w stylu hampton razem z nami już teraz! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Skąd wywodzi się styl hampton?

Styl hampton wywodzi się z nadmorskich rezydencji na Long Island, w których zamożni nowojorczycy spędzają wakacje.

Jakie są główne cechy stylu hampton?

Styl hampton charakteryzuje się wyrafinowaną prostotą, spokojnymi kolorami, naturalnymi materiałami i inspiracją oceanem.