pokój przyozdobiony w masywne dodatki
10
sty

Naturalne materiały oraz żywe kolory idealnie oddają cechy stylu hiszpańskiego. Interesuje Cię taki klimat? Zastanawiasz się, jak udekorować swoje lokum? W tym artykule dowiesz się najpotrzebniejszych rzeczy na temat wystroju wnętrz w stylu hiszpańskim. Może się zainspirujesz? Jesteśmy pewni, że znajdziesz tu coś dla siebie! 

Charakterystyka stylu hiszpańskiego 

Hiszpańskie wnętrza wyróżniają się kolorowymi wzorami, motywami oraz deseniami. Styl ten jest wielostronny oraz niejednakowy, co ma uwarunkowania historyczne – od czasów średniowiecznych w Hiszpanii swoje piętro odcisnęły różne odłamy kulturowe, w tym islamski i mauretański. 

Elementy marokańskie to często spotykane elementy, będące uzupełnieniem detali hiszpańskich – na przykład arabeski, geometryczne wzory lub płytki azulejos. Odłamy te odgrywają dużą rolę dla folkloru tego regionu.  

Kafelki ścienne, mozaika znajdująca się na podłodze, czy chociażby witraże w oknach stanowią standardową, hiszpańską aranżację.  

Styl hiszpański bije ciepłem, przytulnością oraz przynosi pozytywną energię, którą można odczuć na własnej skórze. Takie pomieszczenia sprawiają, że czujesz się w nich przytulnie, jak u siebie. 

Kolorystyka domu w stylu hiszpańskim 

Wyraziste, żywe i liczne barwy są typowe dla hiszpańskich domów. Różnorodna paleta barw zawiera w sobie kolory żywiołów, takich jak: woda, ziemia, słońce oraz ogień. Ściany najczęściej są koloru białego, lecz istotne są ich kolorowe ornamenty. Możemy zastać przeróżne dodatki oraz akcesoria, chociażby w postaci ceramicznych kafelków lub płytek.  

Gorące czerwienie i pomarańcze, odcienie żółci, fioletu oraz turkusu – barwy te ożywiają hiszpańskie domy oraz wnoszą intrygujący klimat, typowy dla Półwyspu Iberyjskiego

Materiały i ornamenty 

Naturalność zawarta w materiałach dla stylu hiszpańskiego, jest niewątpliwie zauważalna. Dzięki temu Twoje wnętrze będzie sprawiało wrażenie rustykalnego klimatu. Sztuczne surowce są tu absolutnie zbędne. Drewno, kamień, glina i kute żelazo – tworzywa te dostrzec możemy w meblach, detalach oraz innych akcesoriach.  

A może kolorowe, zdobione kafelki lub płytki w nieoczywistych, tradycyjnych wzorach? Warto pomyśleć o ich zastosowaniu z myślą o dekoracji podłóg, blatów lub klasycznie – ścian. 

Roślinność i detale 

Przedstawiamy Ci kilka propozycji odnośnie doboru akcesoriów: 

  • Gliniane donice i wazony jako dodatek na stół lub regały. 
  • Obrazy na płótnie lub zdjęcia w ozdobnych ramkach powieszone na ścianach. 
  • Świeczniki, wachlarze lub figurki byków z corridy – jest to ciekawe dopełnienie wyposażenia. 
  • Kolorowe koce i poduszki nadadzą jeszcze większej przytulności pomieszczeniom 

Drewno – ciekawy sposób na dekoracje 

Drewno odgrywa dużą rolę w hiszpańskich wnętrzach. Możemy różnorodnie je umieścić, tak aby uzyskać satysfakcjonujący nas efekt. Dobrze dobrane drewniane elementy sprawiają, że wnętrze wygląda obłędnie. Nieodłącznym detalem dla stylu hiszpańskiego są również belki sufitowe, oczywiście drewniane, w zbliżonym odcieniu do umeblowania. Trompe l’oleil – namalowane belki na suficie – będą idealnym pomysłem na udekorowanie mniejszych pomieszczeń. Pomyśl o pomalowaniu całego sufitu –  w ten sposób uzyskasz jeszcze lepszy, bardziej wyrazisty efekt! 

Ściany oraz podłoga – kluczowe elementy wystroju 

Kamień oraz ceramika w postaci gipsu, ozdobnego tynku lub stiuku, są dobrym tworzywem na sfinalizowanie efektu w wyglądzie ścian. Ciekawą alternatywą jest dobór różnych tekstur dla uzyskania lepszych rezultatów.  

Słynne, ozdobne kafle wywodzące się z Hiszpanii, to kolejny sposób na ciekawe przystrojenie lokum. Elementy te możemy zastać w postaci połączenia motywów błyszczącego z matowym. Wystrój ten idealnie sprawdzi się wewnątrz domu, jak i również, na przykład w ogrodzie. 

Jeżeli chodzi o podłogę, możesz postawić na terakotę lub motyw kamienny. Warto zwrócić uwagę na rustykalny chodnik, ponieważ dopełni on wyglądu parkietu. Pomyśl też o barwach zawartych w Twoim wnętrzu i na podstawie tego wybierz idealny dla siebie dywan w zbliżonych, pasujących barwach. 

Umeblowanie 

Wyposażenie odgrywa dużą rolę w stylu hiszpańskim. Meble wahają się między stylem rustykalnym a nowoczesnością. Przy wyborze mebli zwróć uwagę na ich wielkość i celuj w te bardziej pokaźne, lecz nie przesadzaj z ich ilością. Te wykonane z drewna dębowego, o nietuzinkowych rzeźbieniach, będą idealnym rozwiązaniem.  

Drewniana szafa, toaletka lub kanapa wyposażona w kolorowy koc – meble te okazują się standardem, jaki możemy zauważyć w tymże stylu. Pojemny kredens umieszczony w kuchni również okazuje się świetnym rozwiązaniem! Możesz także spróbować połączyć ze sobą zarówno umeblowanie z dodatkami nowoczesnych tworzyw, jak i masywne, wykonane z w pełni naturalnego surowca – drewna.  

Dodatki – styl hiszpański 

Wnęki oraz łuki w ścianach cieszące się popularnością, nie dość, że wyglądają stylowo, to w dodatku są wyjątkowo praktyczne! Idealnie prezentują się na półkach lub siedzeniach. Pomyśl na przykład o ceramicznych wazonach, które możesz umieścić na regale. Czyż nie wyglądają one pięknie?  

Kolorowe nakrycia, dywany czy gliniane naczynia idealnie wpasują się w ten klimat. Aby jeszcze bardziej podrasować wygląd wystroju wnętrza, warto postawić na bogato zdobioną ceramikę w różnych kolorach oraz wzorach. 

Zasłony oraz firanki zdecydowanie nie są znakiem rozpoznawczym Hiszpanii – w kraju tym bardziej upodobano sobie drewniane żaluzje. Jeśli chcesz uzyskać rustykalny efekt pomieszczenia, powieś luksusowe, designerskie oraz wzorzyste tkaniny. 

Kute żelazo w hiszpańskich aranżacjach cieszy się popularnością. Aby nadać Twemu mieszkaniu śródziemnomorskiego klimatu, warto postawić na żelazne lampy, kute klamki, uchwyty lub poręcze. Z tymi designerskimi zdobieniami Twój dom będzie wyglądać jak zaprojektowany w Hiszpanii! 

Zainteresował Cię ten blog i chciałbyś poszerzyć wiedzę odnośnie wystroju Twojego mieszkania? By uzyskać więcej inspiracji oraz kompleksową pomoc w aranżacji Twojego wnętrza, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą FengshuiHome oraz odsyłamy do przeczytania innych naszych artykułów.