mieszkanie w stylu klasycznym
09
lis

Fenomen stylu klasycznego

Trendy dotyczące wystroju wnętrz zmieniają się co jakiś czas – dawniej popularny styl skandynawski został zepchnięty na dalszy plan przez industrialne aranżacje, a niedawno wróciły do łask wnętrza utrzymane w stylu retro i PRL. Jednak istnieje jeden styl, który niezmiennie wzbudza zachwyt pomimo upływu lat. Mowa oczywiście o klasycznym stylu.  Styl klasyczny to wieczne, praktyczne i eleganckie wnętrza. Jego historia jest niezwykle bogata. Klasyczne aranżacje były znane już w starożytności, szczególnie w Grecji i Rzymie (niektóre charakterystyczne ornamenty i wzory są używane do dziś). Na jego rozwój miały również wpływ kultura i moda francuska, angielska, a w Polsce – styl dworski. Minęły wieki, ale moda na uniwersalność trwa nadal.  Czym więc wyróżnia się mieszkanie urządzone w klasycznym stylu? Przede wszystkim jest to eleganckie i wyrafinowane wnętrze. Aranżacje są harmonijne, proporcjonalne, często minimalistyczne i stonowane. Jednocześnie są niezwykle przytulne i praktyczne, dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów i neutralnych kolorów. Styl klasyczny jest idealnym wyborem dla osób ceniących symetrię, umiar i porządek w swoim wnętrzu.  Ale czy klasyczne oznacza nudne? Oczywiście, że nie! Tradycyjne wnętrza mogą być zarówno gustowne, jak i oryginalne. Można wpleść akcenty glamour, retro czy boho do klasycznych mebli i dodatków. Klasyka stanowi doskonałe tło dla nieco bardziej nowoczesnych rozwiązań, które nadadzą wnętrzom charakteru. 

Harmonia barw 

Rozpocznijmy od omówienia ulubionych kolorów stylu klasycznego. Wnętrza, które mają zachować modny wygląd przez wiele lat, zwykle utrzymuje się w neutralnej palecie barw. Najczęściej spotykane są odcienie brązu, beżu, szarości, bieli i oczywiście czerni. Jednak można wprowadzić nieco bardziej charakterystyczne kolory, takie jak granat, butelkowa zieleń, bordo, stonowany pastelowy róż, oliwkowa zieleń czy antracyt. Dodatkowo delikatne akcenty złota lub srebra nadadzą wnętrzu jeszcze więcej finezji. Najlepiej jednak wybrać jedną dominującą barwę i uzupełnić ją akcentami w innym kolorze.  Jeśli chodzi o wzory, zdecydowanie polecamy minimalistyczne i eleganckie motywy. Styl klasyczny upodobał sobie szachownicę, pepitkę, imitację cegły, marmur, delikatny wzór „granny chic” oraz subtelne printy nawiązujące do geometrii i natury. 

Ponadczasowa elegancja 

Styl klasyczny kojarzy się przede wszystkim z pewnym materiałem – drewnem. Wnętrza urządzone w tym stylu często są identyfikowane właśnie z jego obecnością. I słusznie – drewno jest ekologiczne, trwałe i przede wszystkim ponadczasowe, nabierając jeszcze większego uroku wraz z upływem lat. Nic więc dziwnego, że w aranżacjach klasycznych niezbędne są meble drewniane. Doskonale sprawdzą się modele wykonane z dębu, klonu, orzecha, mahoniu, a także bambusa czy innych egzotycznych gatunków. Drewno można też uzupełnić bardziej nowoczesnymi materiałami. Ciekawą opcją będzie na przykład szklany stolik, marmurowy blat w kuchni, wiklinowy fotel czy krzesła obite materiałem z ekoskóry. Dzięki takim dodatkom można wprowadzić pewne akcenty, które ożywią i nadadzą wnętrzu unikalnego charakteru, jednocześnie zachowując elegancję i ducha klasycznego stylu. 

beżowe duże łóżko w sypialni

Dodatki w stylu klasycznym

 Sercem każdej aranżacji są dodatki. Zaczynając od oświetlenia – styl klasyczny we wnętrzach nie może obejść się bez eleganckiej lampy wiszącej, a nawet żyrandolu. Dobrym wyborem będą również punktowe kinkiety, a w gabinecie minimalistyczna lampa wisząca. Podczas wyboru dodatków do klasycznej aranżacji, warto postawić na takie, które dodadzą pomieszczeniu przytulnego klimatu. W tym celu doskonale sprawdzą się lniane obrusy, firany i zasłony – nie tylko stylowe, ale także praktyczne, ponieważ nie przyciągają kurzu, nie elektryzują się i są łatwe do utrzymania w czystości. Klasyczny nastrój podkreślą bawełniane pledy i poduszki, miękki dywan z juty, lustra w ozdobnych ramach, świeczniki, wazony z kwiatami oraz żywe rośliny w ceramicznych donicach. Jednak pamiętaj, że styl klasyczny we wnętrzach ceni umiar, dlatego nie należy przesadzać z ilością dodatków. W przeciwnym razie, zamiast osiągnąć efekt minimalistyczny stworzysz wrażenie zatłoczenia i chaosu. Ważne jest zachowanie harmonii w doborze detali, aby stworzyć spójną i elegancką aranżację. 

Salon w stylu klasycznym

Naszą pierwszą inspiracją jest pokój dzienny. Równie dobrze będzie wyglądał zarówno duży, jak i mały salon w stylu klasycznym – istotne jest odpowiednie dobrane barwy i materiały. Rozpocznijmy aranżację od stworzenia odpowiedniego tła. Na podłodze umieść drewniany parkiet, a ściany pomaluj na kolor biały. Wybierz jedną ze ścian do wyłożenia drewnem i na jej tle umieść szafkę z telewizorem, wysoką roślinę w jutowej donicy oraz regał z książkami. Naprzeciwko niech znajdzie się sofa – idealnie w brązowym odcieniu, tapicerowana lub pokryta ekoskórą. Należy zachować umiar w liczbie mebli – postaw na jedną większą komodę i mniejsze, minimalistyczne regały wykonane z drewna. Na ścianach umieść pasujące półki oraz duże lustro w drewnianej ramie. W oknach zawieś beżowe, lniane firany, które dodadzą lekkości aranżacji. Ważne jest, aby nie przesadzać z dodatkami, zachowując harmonię i elegancję stylu klasycznego. 

Klasyczna sypialnia 

Styl klasyczny jest doskonałym wyborem do urządzenia sypialni. Minimalizm i harmonia pomagają uspokoić zmysły i zrelaksować się po ciężkim dniu. W takim wnętrzu warto postawić na jasne barwy – biały drewniany parkiet i ściany w tym samym odcieniu. Na środku umieść klasyczne łóżko z białą drewnianą ramą, na którym pościelisz elegancki, kwiatowy wzór i pasujące poduszki. Nad łóżkiem stwórz niewielką galerię, powieś 2 lub 3 minimalistyczne obrazy z motywem natury, lub kosmosu, najlepiej w ramkach o różnych rozmiarach. Zamiast tradycyjnych szafek nocnych, zdecyduj się na małe drewniane stoliczki, na których umieścisz retro budzik, ulubione książki lub wazon z kwiatami. W pobliżu łóżka umieść elegancką toaletkę, a przed nią postaw tapicerowane krzesło w delikatnym pastelowym kolorze, które doda romantycznego charakteru aranżacji. Całość uzupełnij żywymi roślinami w białych donicach, bambusowym dywanem i oczywiście oświetleniem – najlepiej subtelne i skoncentrowane na punktowym oświetleniu. 

Harmonia drewna i marmuru 

Przedstawiamy aranżację kuchni w stylu klasycznym, która opiera się na połączeniu dwóch wyjątkowych materiałów – drewna i marmuru. Drewno będzie dominować na podłodze oraz frontach mebli, natomiast marmur zostanie wykorzystany jako elegancki blat. Ściany pomaluj na klasyczne białe, a na jednym fragmencie możesz umieścić cegłę w tym samym kolorze. Zamiast tradycyjnego stołu, zdecyduj się na wyspę, przy której postawisz czarne hokery to dodatek, który doda niebanalnego, nowoczesnego akcentu. W Twojej kuchni w stylu klasycznym zadbaj o minimalizm i porządek, jednocześnie dodając subtelne akcenty – kamienną misę na owoce, lniane podkładki pod talerze, ozdobne gałki na szafkach, świeże kwiaty na parapecie czy drewniane półki z ozdobnymi słoikami na przyprawy. 

Ponadczasowe wnętrza pełne naturalnych materiałów 

Projektowanie mieszkania w stylu klasycznym to doskonały sposób na stworzenie eleganckiego i ponadczasowego wnętrza. Nasz doświadczony projektant wnętrz z FengshuiHome, specjalizujący się w aranżacji wnętrz w stylu klasycznym, pomoże Ci w pełni wykorzystać potencjał Twojego domu. Dzięki naszemu projektowi wnętrza zyskasz harmonię, komfort i funkcjonalność w klasycznym stylu, co przekłada się na spokój i równowagę Twojego otoczenia. Zaufaj profesjonalistom z FengshuiHome i przekształć swoje mieszkanie w idealne miejsce do życia. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Czym wyróżniają się wnętrza w stylu klasycznym?

Aranżacje są harmonijne, proporcjonalne, często minimalistyczne i stonowane. Jednocześnie są niezwykle przytulne i praktyczne, dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów i neutralnych kolorów. Styl klasyczny jest idealnym wyborem dla osób ceniących symetrię, umiar i porządek w swoim wnętrzu.

Jakie dodatki wprowadzić do klasycznego wnętrza?

Klasycznego charakteru nadadzą eleganckie wiszące lampy, lniane obrusy, bawełniane poduszki jak i wazony z kwiatami oraz ceramiczne osłonki na donice. 

Jakie kolory są charakterystyczne dla wnętrza klasycznego?

Główne kolory w stylu klasycznym to: odcienie beżu, szarości, bieli oraz czerni. Jednakże dodatkowo możemy wzbogacić wnętrze o kolor: granatowy, butelkową zieleń, bordo czy oliwkową zieleń.