gabinet, utrzymany w stonowanej kolorystyce
13
sty

Miejsce pracy czy domowe biuro, to przestrzeń, w której z założenia powinna dominować funkcjonalność, praktyczność oraz dobra organizacja. Nie oznacza to jednak, że nasza aranżacja musi być nudna czy pozbawiona stylu. Aby pogodzić klasykę i użyteczny charakter naszej przestrzeni biurowej, a także dodać odrobinę nowoczesności, możemy sięgnąć po styl modern classic, który pozwoli nam na odświeżenie wnętrza a dodatkowo będzie sprzyjał poprawie komfortu pracy, koncentracji, a co za tym idzie efektywności wykonywanych zadań. 

gabinet, utrzymany w stonowanej kolorystyce

Modern classic 

W najprostszym tłumaczeniu, styl modern classic to nowoczesna klasyka. Na pozór oksymoron, określenia wzajemnie wykluczające się, jednak w aranżacji wnętrz idealnie się uzupełnią. Klasyka to przestrzeń lubiąca symetrię i porządek, ponadczasowa i niepodążająca ślepo za trendami. Nowoczesność, która czerpie z nowości oraz technologicznych ciekawostek, może wnieść do klasycznych przestrzeni świeżość, współczesne materiały i nowe rozwiązania. Styl modern classic w założeniu ma stworzyć wnętrze eleganckie i komfortowe na wzór klasyki, jednocześnie spełniające nowoczesne standardy. Istotne jest wówczas wyczucie i umiejętne połączenie tych dwóch przeciwstawnych tendencji tak, aby zachować funkcjonalność pomieszczenia i dodać wrażenia estetyczne. 

Styl modern classic posiada kilka cech charakterystycznych: 

  • wykorzystanie jasnej, stonowanej kolorystyki, gdzie dominują odcienie bieli, beże, szarości, często dopełnione srebrem i złotem. Kolory te są neutralne i świetnie sprawdzą się jako tło dla akcentów czarnych, granatowych czy w odcieniu burgundu; 
  • wykorzystanie wysokiej jakości tkanin obiciowych, takich jak aksamit, jedwab czy welur, miękkich w dotyku i z delikatnym połyskiem; 
  • wykorzystanie elementów błyszczących i odbijających światło, nawiązujących do estetyki pałacowych wnętrz, na przykład niklowanych, złotych, chromowanych, a także luster i szkła; 
  • spójność i równowaga stylistyczna, które sprawią, że wnętrze będzie optycznie uporządkowane i przemyślane; 
  • umiejętne zestawianie kontrastów; 
  • stylowe, klasyczne wykończenia
gabinet, utrzymany w stonowanej kolorystyce

Twoje domowe biuro 

Wiele osób w ostatnim czasie zostało niejako zmuszonych do pracy z domu lub nauki w pełni zdalnej. Odpowiednio przygotowane i zaaranżowane stanowisko pracy w naszej domowej przestrzeni, to klucz do sukcesu, aby koncentracja pozostała na wysokim poziomie a jakość wykonywanych zadań mogła się stale poprawiać. Warto w tym miejscu zastanowić się, co oprócz niezbędnych elementów biurowych, takich jak biurko lub stół, krzesło czy komputer, sprawi, że efektywność naszej pracy wzrośnie. 

Wykorzystanie kolorów tworzących spójną i harmonijną całość wyciszy nas i będzie sprzyjało skupieniu. Oprócz wspomnianych wyżej bieli czy szarości, możemy wykorzystać na przykład pastelowe odcienie różu i błękitu, które nie wprowadzając chaosu, dodadzą naszej przestrzeni energii. Złote i srebrne akcenty, a także ciemniejsze dodatki doskonale będą się komponować z drewnianymi, prostymi meblami oraz szkłem a brak intensywnych barw, które odciągałyby nasz wzrok, pomoże koncentrować się na pracy. 

salon ze stanowiskiem pracy

Meble i oświetlenie 

Istotną kwestią jest także wygoda, poprawiająca komfort pracy. W przypadku przestrzeni biurowej warto ustawić tam jedynie niezbędne meble, które nie będą utrudniały wykonywania obowiązków zawodowych. W stylu modern classic najlepiej sprawdzą się: 

  • minimalistyczne, proste biurko z półką, najlepiej drewniane lub łączące drewno z metalem, 
  • wygodny, wykończony wysokiej jakości miękkimi materiałami fotel biurowy, w stonowanym kolorze, 
  • półki, szafki czy regał, służące do przechowywania akcesoriów biurowych. 

Nie możemy także zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Przestrzeń przeznaczona do pracy powinna być oświetlana światłem naturalnym, dzięki któremu nasz wzrok będzie się mniej męczyć. Warto wówczas zamontować lampę sufitową oraz oświetlenie dodatkowe, na przykład lampkę stołową. Dobrymi dodatkami będą proste ramy i podstawy wykonane z metalu, a także minimalistyczne klosze, które dobrze rozpraszać będą światło. 

gabinet, utrzymany w stonowanej kolorystycegabinet, utrzymany w stonowanej kolorystyce

Funkcjonalne dodatki 

Wnętrze przeznaczone do pracy czy nauki, powinno cechować się funkcjonalnym minimalizmem. Dodatki w stylu modern classic warto wówczas dobrać oszczędnie i refleksyjnie. Nadmiar ozdób i przedmiotów, które byłyby sprzeczne z syntezą klasyki i nowoczesności, mogą powodować zbyt dużą ilość bodźców, odwracających uwagę od wykonywanej pracy. Ustawione wszędzie drobiazgi dodatkowo zabiorą cenną przestrzeń i w codziennych warunkach biurowych będą najzwyczajniej przeszkadzać. Dobrymi propozycjami do naszego obszaru pracy będą dyskretne dekoracje ścienne oraz praktyczne przedmioty ułatwiające organizację zadań — organizer i kalendarz, korkowa tablica czy prosty nowoczesny pojemnik na przybory. Oprócz poprawy wydajności i kontroli otoczenia, takie dodatki nadadzą wnętrzu estetyczny wygląd. 

Spójne, dobrze przemyślane wnętrze, subtelnie udekorowane klasycznymi dodatkami, będzie sprzyjało poprawie skupienia podczas pracy. Wykorzystanie praktycznych rozwiązań w minimalistycznym stylu sprawi zaś, że wykonywanie obowiązków będzie przyjemniejsze a czas spędzony w takim otoczeniu będzie płynął szybciej. Projektanci wnętrz z FengshuiHome chętnie pomogą Ci stworzyć przestrzeń, w której połączenie klasyki i nowoczesności przyniesie jedynie korzyści i stanie się eleganckim miejscem pracy w Twoim domu.