Shabby chic, czyli urokliwy i czarujący sposób aranżacji wnętrz, został wymyślony przez projektantkę Rachel Ashwell, która w latach osiemdziesiątych spostrzegła potencjał drzemiący w nadgryzionych zębem czasu meblach. Nawiązanie do sielskiego klimatu małej wioski odpowiada romantycznym duszom, zwłaszcza kobietom. Bielone meble z przetarciami, sentymentalne ramki z poprzedniej epoki, dekoracje i bibeloty wyciągnięte z babcinego strychu wyjątkowo urzekają osoby o wyobraźni podobnej do Ani z Zielonego Wzgórza.
Zastanawiasz się, co oznacza shabby chic i czym się charakteryzuje? W dosłownym tłumaczeniu możemy go określić jako sfatygowany szyk. Założeniem tego sposobu aranżacji jest wnętrze, w którym czas się zatrzymał.
W dzisiejszych czasach shabby chic nabrał nowego oblicza – wprowadzony w mieszkaniu naśladuje angielskie wiejskie posiadłości zamożnych Anglików, stare francuskie rezydencje, a nawet komnaty rodem z pałacu. Dziś omawiamy, jak urządzić swoje mieszkanie w stylu shabby chic, by było przytulne i urocze, ale nie kiczowate.
Charakterystyczne cechy shabby chic
Pokoje urządzone w tym stylu wyglądają tak, jakby ich mieszkańcy nagle zniknęli na wiele lat. Na szczęście to tylko pozory, gdyż shabby chic zakłada wykorzystanie elementów nadgryzionych zębem czasu, a stworzona w ten sposób przytulna i czarująca przestrzeń jest od początku do końca zaplanowana. Jak urządzić wnętrze według zasad shabby chic?
Ciepła kolorystyka
Stawiamy przede wszystkim na biel, pudrowy róż, delikatne akwarelowe błękity, rozbielone żółcienie, paletę szarości oraz wypłowiały brąz. Na próżno szukać tam intensywnych i ciemnych kolorów, czerń pojawia się tylko w pojedynczych dodatkach, na przykład klamkach, ramach obrazów, uchwytach i gałkach.
Materiały
Styl shabby chic upodobał sobie zwłaszcza drewno, lecz nie w naturalnym odcieniu. Szafy, stoły, komody pomalowane są jasną farbą, która następnie celowo jest przecierana, żeby uzyskać efekt postarzenia.
Meble
Skupiamy się na kredensach, komodach, starych stołach. Do wnętrza w stylu shabby chic możemy również wstawić odnowiony kufer dziadka czy babciną etażerkę. Dobrze odnajdą się tutaj także rustykalne meble, powinny być jednak pomalowane na biało i przetarte papierem ściernym, aby uzyskać charakterystyczny efekt upływającego czasu. We współczesnych aranżacjach w stylu shabby chic używa się nowych mebli, które postarzane są już na etapie produkcji, by wpisać się w klimat wnętrza urządzonego starej konwencji.
Dodatki i dekoracje
W mieszkaniu urządzonym według zasad shabby chic dominują romantyczne wzory kwiatowe, subtelne paski w pastelowych kolorach, gdzieniegdzie pojawia się również delikatna kratka. Do kwiatów nawiązują szydełkowane obrusy i dziergane poszewki. Urządzając mieszkanie w tym stylu, śmiało możemy wyciągnąć z szafy i zaprezentować koronki i hafty robione przez nasze babcie. Na ścianach rządzą lustra w starych ramach, zegary retro czy obrazki w ramkach vintage.
Jako ozdoby świetnie sprawdzą się zabytkowe świeczniki I porcelanowe filiżanki. W tej estetyce szczególnie odnajdą się osoby uzdolnione plastycznie, zwłaszcza te zajmujące się dekorowaniem przedmiotów metodą decoupage – w shabby chic z dumą będą mogły prezentować swoje dzieła. Urocze drobiazgi i ozdóbki nie mogą jednak opanować mieszkania, dlatego zalecamy ograniczenie ich do kilku sztuk.
Tekstylia
W aranżacji shabby chic również okno odgrywa rolę dekoracyjną, dlatego powinny w nich zawisnąć zwiewne firanki lub zapomniane już koronkowe zazdrostki. Na pościeli i poduszkach mogą pojawić się różane motywy i kwiatowe ornamenty. W projekcie pomysłu Rachel Ashwell goszczą przede wszystkim materiały naturalne, dlatego korzystamy z lnu, bawełny, jedwabiu, satyny, batystu, natomiast unikamy tkanin syntetycznych.
Dekoracje handmade
Przy urządzaniu tego typu wnętrza idealnie sprawdzają się meble używane, odnowione przez nas samych, gdyż shabby chic uwielbia kreatywność. Pomalowane na biało i przetarte papierem ściernym stolik kawowy po babci lub kredens od sąsiadów, to świetny początek na wprowadzenie w stylu shabby chic do swojego mieszkania oraz sposób na artystyczne spełnienie przy samodzielnej i kreatywnej pracy przy postarzaniu mebli.
Nie wiesz, jak poradzić sobie z urządzeniem wnętrza w określonym stylu? FengshuiHome to zespół projektantów wnętrz, których połączyła wspólna pasja do aranżacji przestrzeni. Pragniemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem, aby razem tworzyć wymarzone wnętrza!