Kuchnia w stylu lat 70.
12
sty

Style retro niewątpliwie wracają do Łask. Lata 50., 60. czy 70. stają się inspiracją do aranżacji współczesnych wnętrz. Chodzi tutaj przede wszystkim o ponadczasowość tego stylu. Charakterystyczne są meble, które wracają do łask, wszelkiego rodzaju lampy dekoracyjne czy tkaniny w jasnych odcieniach, we wszelkiego rodzaju wzory. Te elementy decydują o tym, że tego typu wnętrza są tak klimatyczne. Aranżacje te są nieoczywiste, ciekawe i są świetnym kontrastem do stylów skandynawskich, które zdominowały nasze mieszkania.  

Podstawowe cechy stylu lat 70. 

Lata 70. to przede wszystkim barwy, postawmy na ciepłe kolory i odcienie, przede wszystkim będą to zgaszone żółcienie, wszelkiego rodzaju ciepłe brązy, czy stonowane zielenie. Tym, co wyróżniało te wnętrza, były przede wszystkim wszelkiego rodzaju wzory, bardzo odważne i oryginalne. Szczególną uwagę przyciągały tapety w psychodeliczne wzory, niewątpliwie inspiracją do tego był ruch hipisowski, który czerpał natchnienie z natury, był niezwykle kolorowy i bawił się wzorami typu kwadraty, trójkąty, okręgi i wszelkiego rodzaju strukturami. Charakterystyczne również były geometryczne formy nie tyle dodatków, ile mebli. Pamiętamy kultowe już prostokątne meblościanki czy kanciaste kanapy, które świetnie odnajdują się w tym stylu. Nurt ten inspirował się również kulturą disco, znajdziemy tutaj wiele dodatków połyskujących lub chromowanych. We wnętrzach tych możemy znaleźć wiele nietypowych połączeń, dzięki czemu nurt ten był tak oryginalny. 

Meble 

Najbardziej charakterystyczne w stylu lat 70. są meble. Zwykle nie skupiano się na jednym rodzaju, lecz korzystano z wielu możliwości tamtych lat. Charakterystyczne dla domowych sprzętów były przede wszystkim: 

  • Połysk – meble na wysoki połysk to to, co wyróżniało lata 70. Są to słynne meble z lat PRL-u, duże, kanciaste meblościanki zajmujące większość pomieszczenia, ciężkie ławy, również w połysku, czy szerokie i nieforemne kredensy, w których stały szklanki i innego rodzaju zastawa. 
  • Forma – meble te, to przede wszystkim regularne kształty, co za tym idzie, większość z nich miała kanciaste kształty i geometryczne formy. Nie dotyczyło to tylko szaf czy komód, ale i wszelkiego rodzaju stolików, kanap, foteli oraz innych użytkowych przedmiotów. 
  • Materiał – było to ciemne drewno typu mahoń czy orzech. Oprócz mebli wykonanych z drewna, używano również tworzyw syntetycznych, dzięki czemu można było uzyskać praktyczne i lekkie sprzęty o nietuzinkowych kształtach. 
  • Kolory – tutaj również spotykamy bardzo wyraziste barwy. Najczęściej dotyczy to mebli tapicerowanych, których materiałowe obicie pozwalało zaszaleć. Dominował pomarańcz, czerwień, zgaszona żółć oraz inne intensywne odcienie. 

Meble w stylu lat 70. są kultowe i szeroko dostępne. Na pewno każdy kojarzy krzesła typu grzybek, które były tapicerowane, miały oryginalny intensywny kolor i wąskie oparcie. Zaletą takiej aranżacji jest to, że wiele z tych mebli dostępnych jest na wszelkiego rodzaju targach staroci, nie musimy inwestować w nowości. Wiele osób pozbywa się starych mebli z mieszkań swoich dziadków, co daje nam idealną sposobność do nabycia prawdziwych perełek. Kanapy w tym stylu były bardzo proste i wygodne, wykończone ze szczególną starannością. Dziś są idealnym dopełnieniem naszego wnętrza i wprowadzają pierwiastek vintage.  

Komoda z gładkiego drewna

Kuchnia inspirowana latami 70. 

Kuchnia lat 70. to przede wszystkim jasne barwy. Postawmy na białe bądź drewniane fronty szafek.  Możemy również wybrać meble typowo z lat 70., które mogą być minimalistyczne lub ozdobne w zależności od tego, jak chcemy urządzić to pomieszczenie. Centrum kuchni to przede wszystkim stół, stylowy duży i masywny, wykonany z litego drewna, do którego świetnym dodatkiem będą krzesła w stylu retro. Cechą lat 70. są również kolorowe płytki we wszelkiego rodzaju wzory, również idealnie sprawdzą się tutaj wiklinowe kosze. 

Salon inspirowany latami 70. 

Najlepszye w tym stylu jest to, że mamy dowolność wyboru tego jak nasze mieszkanie będzie wyglądało. Możemy zdecydować się na klimatyczne wnętrze, które będzie wyrażać nasz charakter lub inspirowane klasyką vintage, bądź dać się ponieść fantazji i stworzyć szaloną aranżację. Wnętrza takie to przede wszystkim kolory, wszelkie czerwienie, żółcie czy granaty, powinny być intensywne lub jeżeli wolimy coś bardziej stonowanego, należy pamiętać, żeby w dalszym ciągu nie traciły na nasyceniu. Salon to przede wszystkim meble, warto postawić na te w połysku, nie może tutaj zabraknąć również stolika kawowego lub masywnej ławy. Klasycznym elementem będzie sofa o geometrycznych kształtach, często z drewnianymi podłokietnikami. 

Sypialnia inspirowana latami 70. 

Jeżeli chodzi o sypialnię, to jest to pomieszczenie, w którym możemy dać się ponieść fantazji. Zazwyczaj nie wpuszczamy do niej innych osób, a więc świetnym wyborem będą intensywne kolory i wszelkiego rodzaju wzory inspirowane kulturą hipisowską, czy wzory zwierzęce, takie jak panterka bądź zebra. Nie może tutaj zabraknąć klasycznej szafy, bardzo masywnej, zajmującej praktycznie całą ścianę, wykonanej z litego drewna czy wykończonej na połysk. W sypialni również niezbędnym elementem będzie stylowa komoda, wykonana z ciemnego drewna bądź lustra w grubej, drewnianej ramie. 

Oświetlenie 

W każdym stylu charakterystycznym elementem jest oświetlenie. Są to przede wszystkim lampy z ciężkimi abażurami w krzykliwych kolorach. Charakterystyczne są te na wysokich stojakach ustawione gdzieś w głębi pokoju, które dają ciepłe i stonowane światło. Niewątpliwym symbolem tamtej epoki są kultowe lampy lawy, które do dzisiaj przykuwają uwagę. 

Mieszkanie w stylu lat 70. to przede wszystkim czerpanie inspiracji z kultury hipisowskiej i kultury  PRL-u. Wnętrza nawiązujące stylistyką do tamtych czasów niewątpliwie mają niepowtarzalny klimat. Ich dodatkowym atutem jest to, że meble w tym stylu są szeroko dostępne. Zawsze warto zasięgnąć porady profesjonalnego dekoratora wnętrz, który zna ten styl i będzie w stanie Wam pomóc w doborze nie tylko kolorystyki, ale również wszelkiego rodzaju dodatków, tak aby Wasze mieszkanie było niepowtarzalne. Zapraszamy do kontaktu z FengshuiHome, razem stworzymy wnętrze na miarę Twoich możliwości.