fotele z różnych epok
30
sie

Eklektyzm we wnętrzach – czyli jak połączyć różne style

Styl eklektyczny, chyba jako jedyny przedstawiciel wnętrzarskich trendów, nie będzie miał tutaj swojego dokładnego opisu i charakterystyki. Dlaczego? Bo właśnie to jest w nim najpiękniejsze! Eklektyzm wymyka się spod utartych schematów, nie sposób zamknąć go w konkretnych ramach i założeniach. To styl, który polega na łączeniu, zestawianiu ze sobą tego, co na pierwszy rzut oka jest zupełnie od siebie odległe – elementów dekoracyjnych z różnych epok, kontrastowych kolorów, wzorów czy materiałów. To, co zachwyca w eklektyzmie to, że efektem tych połączeń jest odważna, ale spójna i uporządkowana całość. Często dobranie tych oryginalnych pomysłów i uniknięcie niechcianego wrażenia chaosu wymaga pomocy architekta, dekoratora wnętrz lub konkretnych wskazówek i inspiracji.

meblościanka w sypialni

Eklektyczne połączenie różnych stylów wnętrz

Eklektyzm to zestawianie różnych stylów wnętrz z różnych epok w jednym pomieszczeniu. Aby osiągnąć harmonię, należy wyważać proporcje i znaleźć balans między nimi. Ważne jest wybranie przewodniego stylu wnętrz, np. nowoczesnego i dopełnienie go oryginalnymi dodatkami inspirowanymi np. stylem glamour lub klasycznym. Ozdoby, stylizowane ramy na zdjęcia, lustra, zdobione żyrandole czy elementy wyposażenia, takie jak sztukaterie czy barokowe tapety, mogą wzbogacić wnętrze. Osiągnięcie spójności to klucz do udanego eklektyzmu.

Tworzenie spójnej całości z różnymi kolorami

Kontrastowe połączenia kolorów są popularne we wnętrzach, ale jak osiągnąć stylową i elegancką harmonię? Kluczowe to zachowanie umiaru, wybór konkretnego koloru lub gamy jako podstawy. Jasne barwy mogą być zrównoważone przez nasycone kolory lub odważne akcenty. Ciemniejsze, stonowane kolory mogą być rozjaśnione poprzez delikatne detale, np. jasne kolory na ścianach. To podejście idealne dla eklektycznego stylu, zwłaszcza jeśli silne przełamanie koloru wzbogaci się o błyszczące, srebrne lub złote ozdoby, dodając nutkę glamour.

staromodne radio w pokoju

Łączenie kolorów w zgrany duet

Jeśli chodzi o łączenie kolorów w mieszkaniu, istnieją pewne kombinacje, które zawsze wyglądają harmonijnie. Przykłady to połączenia beżu z brązem, bieli z szarością oraz klasyczne zestawienia bieli i czerni. Łączenie kolorów ścian to tylko początek, jeśli dążysz do eklektycznego wystroju wnętrza. Styl eklektyczny czerpie z odwagi i kreatywności, więc łącząc kontrastowe, ale sprawdzone barwy, takie jak biały i czarny, warto dodać nieco więcej odważnych elementów. Ciekawym posunięciem jest różnicowanie nie tylko kolorów, lecz także faktur ścian, zestawiając błyszczące ściany z matowymi podłogami. Można także zastosować przeciwstawne kolory, wzbogacając je dodatkowymi fakturami na ścianach, co ożywi kolorystykę. Wprowadzenie różnorodnych faktur i kolorów do wnętrz jest ułatwione dzięki bogatej palecie farb oraz licznych wzorów tapet. Trendem jest również zestawianie płytek o różnych kolorach i wykończeniach. Eklektyzm to styl, który daje wiele swobody, pozwalając tworzyć unikatowe aranżacje oparte na pewnych kontrastach i urozmaiceniach.

Tworzenie spójnej całości z różnymi motywami 

Eklektyzm uwielbia też łączenie mocno zróżnicowanych motywów. Takie style wnętrz nie boją się zestawienia gładkiej, białej powierzchni z wyrazistym rysunkiem marmuru, połączenia delikatnego drewna z motywem ciemnego kamienia czy zdobnej faktury przypominającej skórę węża zastosowanej tuż obok barokowych sztukaterii. Styl eklektyczny to odpowiedź nie tylko na pytanie o to, jak łączyć kolory, ale również jak zespoić zupełnie różne rysunki na powierzchniach. Kluczem do sukcesu jest tu przede wszystkim odpowiednie wyważenie stosowanych motywów i umiar.

eklektyczna kuchnia w nowoczesnym stylu

Mieszanie i dopasowywanie różnych elementów

Mieszanie, łączenie i dopasowywanie do siebie różnych elementów wyposażenia i dekoracyjnych może być naprawdę niezwykłą przygodą i dać naprawdę świetny efekt. Musisz po prostu próbować, kreować i tworzyć – zupełnie bez obaw, bo eklektyzm nie zna połączeń, które do siebie nie pasują! I w tym tkwi jego wyjątkowość i niepowtarzalność. Projektując wnętrze w tym stylu, warto zwrócić się do doświadczonego architekta wnętrz. W Warszawie rozkwita studio FengshuiHome, gdzie projektanci tworzą aranżacje, które emanują harmonią i estetyką, przekształcając przestrzeń w pasję i piękno. Ożyw wnętrza poprzez niezwykłe połączenia kolorów i zdobień, korzystając z usług ekspertów od aranżacji wnętrz.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny we wnętrzach?

Styl eklektyczny we wnętrzach polega na łączeniu i zestawianiu elementów dekoracyjnych z różnych epok, kontrastowych kolorów, wzorów i materiałów, tworząc odważne, spójne i uporządkowane kompozycje.

Dlaczego styl eklektyczny jest trudny do opisania w konkretnych ramach?

Eklektyzm jest trudny do opisania, ponieważ unika utartych schematów i ram, opierając się na łączeniu elementów, które na pierwszy rzut oka są odległe od siebie. To właśnie ta swoboda zestawiania różnych stylów i elementów stanowi jego największe piękno.

Jakie są kluczowe cechy stylu eklektycznego we wnętrzach?

Kluczowe cechy stylu eklektycznego we wnętrzach to: łączenie różnych stylów dekoracyjnych, używanie kontrastowych kolorów, połączenie różnorodnych motywów, mieszanie różnych faktur, znajdowanie balansu między różnymi stylami, współistnienie elementów klasycznych i nowoczesnych, eksperymentowanie i tworzenie unikatowych połączeń.

Jakie jest zalecenie dotyczące łączenia kolorów w stylu eklektycznym wnętrz?

W stylu eklektycznym umiar jest kluczowy przy łączeniu kolorów. Wybierając konkretne kolory lub ich gamy jako bazę, osiągniesz spójność. Dla kontrastu użyj mocno nasyconych kolorów lub wzorów. Możesz także zestawiać ciemniejsze tony z jasnymi akcentami lub efektownymi ozdobami, dodając akcenty glamour.