przykładowy salon z obrazem wiszącym nad kanapą
13
sty

Projekt aranżacyjny wnętrz opiera się na wizji zaadaptowania konkretnego stylu oraz kompozycji. Dobierając odpowiednie akcesoria i dekoracje, możemy nadać naszym pomieszczeniom wyrafinowania oraz spójności. Obrazy, jako ozdoba ścienna, są odzwierciedleniem naszych upodobań artystycznych, tworząc jedyną w swoim rodzaju atmosferę intymności i ciepła. W przypadku aranżacji wnętrz, wybór odpowiedniego dzieła warto oprzeć na wiedzy, która pomoże stworzyć jedną spójną całość w naszych pomieszczeniach a wybrany obraz stanie się naturalnym elementem ich wystroju. 

Wybór obrazu 

Odpowiednie dopasowanie dekoracji ściennych opiera się na kilku prostych zasadach. W przypadku obrazów warto wybrać dzieło, które wzbudzi w nas pozytywne skojarzenia oraz poprawi nasze samopoczucie. Ze względu na ogromną indywidualność w pojmowaniu i odbieraniu sztuki, powinniśmy stawiać na elementy podkreślające naszą osobowość i zainteresowania. Tego typu dekoracje mogą się wówczas stać bardzo dobrym punktem rozmowy, a nie jedynie ciekawym dopełnieniem naszych wnętrz. Obraz na ścianę, niezależnie czy chcemy go zawiesić na przykład w salonie czy sypialni, musi być dostosowany nie tylko pod względem koloru czy rozmiaru, lecz także do stylu pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Pod uwagę należy także wziąć aspekt, by wybrane dzieło nie zlewało się z tłem ani nie było zbyt kontrastujące. Wybór propozycji udekorowania naszych ścian jest bardzo duży. Mogą to być zarówno oryginalne obrazy na zamówienie, jak i wysokojakościowe wydruki, z których ogromną popularnością cieszą się obecnie między innymi: 

  • reprodukcje znanych obrazów zachowane w różnych stylach malarskich, 
  • fototapety, 
  • freski, 
  • obrazy abstrakcyjne, 
  • obrazy modułowe, 
  • obrazy 3D, 
  • obrazy monochromatyczne. 

W zależności od dominującego w naszych wnętrzach stylu aranżacyjnego, możemy dobrać obrazy pod kątem stylów epok, z których pochodzą. W pomieszczeniach utrzymanych w stylu klasycznym postawmy na dzieła epoki renesansu. Idealnie sprawdzą się wówczas płótna w ciężkich drewnianych ramach. Charakterystyczne dla impresjonizmu barwne plamy będą natomiast dobrym wyborem w przypadku wnętrz naturalnych, podkreślając wrażenia i odczucia zarówno twórcy obrazu, jak i właściciela. Dla miłośników stylu minimalistycznego ciekawym rozwiązaniem będzie postawienie na wyrazistą abstrakcję, na przykład obrazy ekspresjonistyczne, grafiki, obrazy 3D lub czarno-białe wielkoformatowe zdjęcia. W przypadku takich wnętrz dzieła te zaprezentują się naturalnie i z zachowaniem ogólnej harmonii. Obrazy monochromatyczne sprawdzą się we wnętrzach w stylu retro — można je także sztucznie postarzyć dobierając ramkę w stylu vintage. Obrazy utrzymane w jasnych, pastelowych barwach, ze zdobieniami ze srebrnych lub złotych płatków stanowić będą piękny dodatek do wnętrz zaaranżowanych na styl nowojorski czy glamour, natomiast zastosowanie błękitu czy granatu, pasować będzie do stylu hampton oraz modern glamour. 

Wśród bardziej uniwersalnych propozycji znajdują się obecnie obrazy z motywami natury, takimi jak zwierzęta (głównie ptaki) czy kwiaty i liście. Trafią w gusta niejednego odbiorcy i wprowadzą do wnętrz lekkość. 

Ekspozycja 

Nie tylko sam wybór obrazu, którym chcemy udekorować naszą przestrzeń, jest kluczowy dla całej aranżacji. Bardzo istotne jest także odpowiednie umiejscowienie oraz dopasowanie do dostępnego otoczenia. Zarówno obraz na płótnie, jak i ten ozdobiony ramą powinien mieć odpowiednio wybrane miejsce. Należy zwrócić uwagę na to, aby pozostałe dekoracje nie tłamsiły jego wartości wizualnej i estetycznej. Ponadto warto pamiętać, aby obraz nie był przysłonięty przez mebel czy firanę. Najchętniej wybieranymi pomieszczeniami do ekspozycji tego typu ozdób ściennych są salon, sypialnia czy korytarz. Odpowiednie oświetlenie dodatkowo podniesie ich walory wizualne. Jeśli zdecydujemy się na prezentowanie obrazów w salonie, najlepszym miejscem będzie przestrzeń nad komodą lub kanapą. W sypialni warto udekorować obszar nad łóżkiem lub bezpośrednio naprzeciwko niego.  

Istotną kwestią jest także odpowiednia wysokość zawieszenia obrazu. Jeśli niewielkich rozmiarów dzieło powieszone zostanie za nisko lub za wysoko często może pozostać niezauważane. Najlepszym wyjściem będzie umieszczenie dekoracji na wysokości oczu lub nieznacznie wyżej, w odpowiedniej odległości od innych przedmiotów. 

przykładowy salon z obrazem wiszącym nad kanapą

Znaczenie rozmiaru i kształtu 

Odpowiedni dobór rozmiaru i kształtu obrazu, ma kluczowe znaczenie przy aranżacji wnętrza. Małe obrazy, na których znajdzie się wiele szczegółów, nie sprawdzą się zarówno na dużej, jak i na zbyt małej ścianie. Niewielką przestrzeń warto udekorować dziełem prostym i jasnym. Posiadacze dużych wolnych powierzchni ściennych mogą śmiało postawić na wielkoformatowe obrazy lub zbiór mniejszych, które skomponują spójną kolekcję. Warto także dłużej zastanowić się nad kwestią samego kształtu. Na wąskiej pionowej powierzchni dobrze sprawdzi się obraz pionowy lub obrazy modułowe, powieszone jeden pod drugim. Obraz kwadratowy lub mniejszy komplet ułożonych mniej więcej w kształt kwadratu obrazków ciekawie udekorują ścianę kwadratową. Z kolei długą przestrzeń nad kanapą warto upiększyć za pomocą szerokiej panoramy.  

Rama, płótno lub stylowa galeria 

W zależności od ilości przestrzeni, którą chcemy udekorować, możemy zdecydować się między innymi na obraz pojedynczy, tryptyk lub na przykład serię kilku mniejszych obrazów utrzymanych w tej samej tematyce czy kolorystyce. Elegancji i niepowtarzalnego charakteru naszemu wnętrzu może dodać obraz zabezpieczony przez ramę. Jest to element dzielący ścianę od samego dzieła, który możemy dopasować kolorystycznie zarówno do wnętrza pomieszczenia, jak i wzoru. Najbardziej uniwersalnym kolorem oprawy jest czarny, jednak duża część obrazów będzie się dobrze prezentować także w ramach o innych odcieniach. Jednocześnie jest to dodatek, który może rozwiązać problem niezupełnie dobrze dopasowanego tematu obrazu do reszty wystroju. Wówczas stanie się łącznikiem między stylem pomieszczenia i samym obrazem – rama może nawiązywać na przykład kolorem do mebli lub pozostałych dodatków. Jeśli chcemy dodać naszym wnętrzom delikatności, warto rozważyć powieszenie obrazu na płótnie. Takie rozwiązanie wprowadzi do aranżacji świeżość, nie zabierając jednak elegancji. 

Mając do dyspozycji dużą przestrzeń, warto zastanowić się nad umieszczeniem serii mniejszych obrazów. Wówczas zasadą będzie wieszanie ich zgodnie z rozmiarem — mały obraz w pobliżu innego małego, a duży obok dużego. Jeśli stawiamy na dzieła różnej wielkości dobrze byłoby wyrównać w linii ich środki — unikniemy wtedy wrażenia chaosu. Możemy powiesić także mniejsze obrazy wokół większego. 

Pamiętając o powyższych zasadach, znacznie łatwiej będzie nam odpowiednio dobrać obraz zarówno do wybranej ściany, jak i całego wnętrza. Projektanci wnętrz z FengshuiHome z przyjemnością pomogą stworzyć przemyślaną i dopasowaną indywidualnie aranżację, w efekcie czego wybrane dekoracje będą cieszyć przez lata, a Wasza przestrzeń nabierze oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru.