kominek w salonie
07
wrz

Charakterystyczne cechy stylu chalet

Styl chalet to wyjątkowy sposób na stworzenie atmosfery górskiego kurortu, niezależnie od lokalizacji. Jest on oparty na prostocie i naturalności, co osiągamy poprzez użycie drewna, skóry oraz miękkich tkanin. Początkowo ten styl reprezentował życie alpejskich pasterzy i wystrój schronisk narciarskich. Jednak z czasem ewoluował w kierunku bardziej luksusowych aranżacji inspirowanych górską naturą. Przyjrzyjmy się teraz charakterystycznym cechom stylu chalet.

zwierzęce motywy na ścianach

Materiały w stylu chalet

Podstawowym materiałem w stylu chalet jest drewno i kamień. Beton i nowoczesne materiały są odrzucane na rzecz przytulności i komfortu. Drewno o ciepłej barwie i widocznych słojach dominuje w ścianach, podłogach, meblach i dodatkach. Płytki imitujące drewnianą strukturę są często wybierane do kuchni i łazienek. Kamień, szczególnie ten o nieregularnych krawędziach jest wykorzystywany na podłogach i ścianach oraz jako obudowa kominka. Metal w kolorze czarnym lub chromowanej stali stanowi kontrast, równoważąc ciepło drewna. Może być wykorzystywany przy balustradach, blatach stołów i przeszklonych kabinach prysznicowych.

Podstawy aranżacji w stylu alpejskim

  • Drewno, drewno, drewno! Podstawą aranżacji w stylu chalet jest szlachetne drewno. Pożądane jest drewno o naturalnym wyglądzie, gdzie widoczne są słoje. Drewno może znaleźć się na ścianach, suficie lub w postaci drewnianego stropu. Warto także wykorzystać drewno do urządzenia przytulnej kuchni. Im jaśniejsze drewno wykorzystamy, tym bardziej styl będzie przypominał skandynawski, a mniej góralski. Aby dodać elegancji, można połączyć naturalne drewno z ciemniejszymi, zdobionymi meblami.
  • Tekstylia o różnych fakturach i barwach – wprowadźmy do aranżacji puszyste skóry, flanelowe pościele w kratę, grube wełniane pledy oraz bawełnianą lub lnianą tapicerkę mebli. Te materiały ocieplą wnętrza i nadadzą im szyku. Dominują odcienie ziemi, takie jak beże, brązy i różne odcienie drewna. Można również użyć kontrastujących, ale nadal ciepłych kolorów, takich jak biele, szarości i zielenie, aby dodać urozmaicenia. Warto eksperymentować z kolorami, takimi jak wrzosowy czy lawendowy, w dodatkach, takich jak narzuty, pościele, zasłony i rośliny. Ważne jest, aby używane kolory były ciepłe i nasycone. Podczas okresu świątecznego można dodać czerwone i zielone akcenty.
  • Klasyczna elegancja – meble w stylu chalet są duże, masywne i wykonane z drewna. W salonie znajdziemy komplet wypoczynkowy obity miękkim, naturalnym materiałem w ciepłych kolorach, uzupełniony stolikiem kawowym wykonanym z pnia lub z korzeni drzewa. Ciężkie stoły, krzesła, szafy z rzeźbionymi ozdobami – to typowe elementy wystroju w stylu chalet.
  • Motywy zwierzęce i roślinne – dekorując dom w stylu chalet, postawmy na motywy zwierzęce, które przeniosą dzikość górskiej natury do wnętrz. To nie musi oznaczać zawieszania trofeum na ścianie; wystarczy piękna fotografia dzikich zwierząt na tle ośnieżonej polany, poduszka czy kubek z motywem zwierzęcia, a nawet owcza skóra na podłodze. Motywy roślinne, takie jak górskie fotografie lub gałązki drzew, także wprowadzą górski klimat.
  • Kominek i świece – wnętrza chalet uzyskują swój wyjątkowy klimat dzięki punktowemu oświetleniu, które daje miękkie przytulne światło. W każdym domu w tym stylu powinien znaleźć się salon z kominkiem, który tworzy atmosferę przytulnego zimowego azylu. Jeśli nie mamy kominka, atrapa kominka i duże świeczki o zapachu sosny mogą stworzyć podobny efekt. Żyrandole i lampy o rustykalnym charakterze świetnie pasują do tego stylu.
skórzany komplet wypoczynkowy

Styl rustykalny

Najbardziej charakterystycznym stylem związanym z chalet jest rustykalny, który idealnie nadaje się do stworzenia kuchni. Warto skupić się na meblach z drewna sosnowego lub dębowego, belkach stropowych i drewnianych ścianach, które dodają ciepła i przytulności.

Styl nowoczesny chalet

Nowoczesny chalet to połączenie naturalnych materiałów z nowoczesnymi trendami. Warto stworzyć przytulny kącik do czytania, używając futerka i miękkiej poduszki na fotelu. Jasne kolory, takie jak szałwia, sprawią, że sypialnia stanie się przytulnym miejscem sprzyjającym odpoczynkowi. W łazience można wprowadzić atmosferę skandynawskiej sauny dzięki panelom z drewna i nastrojowemu oświetleniu.

stolik z pnia przy kanapie

Tworzenie górskiego klimatu w domu

Styl chalet to połączenie naturalnych materiałów, przytulnych wnętrz i charakterystycznych dodatków, które tworzą górski klimat w domu. Drewno, skóra, miękkie tkaniny, neutralne kolory i dodatki nawiązujące do natury to kluczowe elementy tego stylu. Dodając do tego punktowe oświetlenie i kominek, można stworzyć wnętrze pełne ciepła i uroku, idealne do relaksu. Nasz doświadczony projektant wnętrz z FengshuiHome zapewni kompleksową aranżację wnętrza, wykorzystując naturalne materiały i tradycyjne elementy. Dzięki naszemu architektowi wnętrz, mieszkanie w stylu chalet będzie emanować ciepłem i elegancją, tworząc idealne miejsce do relaksu. Pracujemy w Warszawie i okolicach, oraz zdalnie.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie są główne materiały wykorzystywane w stylu chalet?

Głównymi materiałami wykorzystywanymi w stylu chalet są drewno i kamień. Drewno dominuje na ścianach, podłogach, meblach i dodatkach, podczas gdy kamień może być używany na podłogach, ścianach oraz jako obudowa kominka.

Jakie są charakterystyczne cechy mebli w stylu chalet?

Meble w stylu chalet są duże, masywne i wykonane z drewna. W salonie można znaleźć komplet wypoczynkowy obity miękkim, naturalnym materiałem w ciepłych kolorach, uzupełniony stolikiem kawowym wykonanym z pnia lub z korzeni drzewa. Ciężkie stoły, krzesła i szafy z rzeźbionymi ozdobami to typowe elementy wystroju w stylu chalet.

Jakie kolory dominują w stylu chalet?

W stylu chalet dominują odcienie ziemi, takie jak beże, brązy i różne odcienie drewna. Można również użyć kontrastujących, ale nadal ciepłych kolorów, takich jak biele, szarości i zielenie, aby dodać urozmaicenia. W dodatkach można eksperymentować z kolorami, takimi jak wrzosowy czy lawendowy, podczas okresu świątecznego można dodać czerwone i zielone akcenty.

Jakie są typowe elementy dekoracyjne w stylu chalet?

Typowe elementy dekoracyjne w stylu chalet to motywy zwierzęce, takie jak zdjęcia dzikich zwierząt, poduszki z motywem zwierzęcia lub owcza skóra na podłodze. Ponadto, motywy roślinne, takie jak górskie fotografie lub gałązki drzew, także wprowadzają górski klimat. Kominek lub atrapa kominka, duże świeczki o zapachu sosny oraz żyrandole i lampy o rustykalnym charakterze stanowią ważne elementy dekoracyjne w tym stylu.