łazienka z nierównym blatem
06
paź

Zwycięstwo niedoskonałości

Gdy rozważamy kwestię urządzenia własnego domu lub mieszkania, zazwyczaj kierujemy się poszukiwaniem idealnego dopasowania kolorów, form oraz chęcią podążania za najnowszymi trendami. Jednakże istnieje filozofia, która stoi w opozycji do tych schematycznych koncepcji – mowa tutaj o wabi – sabi.

Ta filozofia gloryfikuje piękno niedoskonałości, prostoty oraz autentyczności. Uczy nas, że warto doceniać piękno rzeczy ulotnych i nietrwałych, takich jak przemijający czas, a także przeciwności, jakie pojawiają się na naszej drodze.

Według tej filozofii prawdziwe piękno tkwi w niepowtarzalnym charakterze każdej rzeczy, w jej indywidualności i oryginalności. Zamiast dążyć do idealnego wyglądu czy perfekcyjnego dopasowania, warto cieszyć się nieoczekiwanymi, naturalnymi urokami, jakie przynosi życie.

Wabi – sabi to przede wszystkim droga do zrozumienia, jak niewiele potrzeba, aby czuć się szczęśliwym i zadowolonym ze swojego życia. Jest to filozofia, która zachęca do cieszenia się pięknem życia w jego naturalnej, autentycznej formie. To swego rodzaju przypomnienie o tym, że warto doceniać piękno w tym, co nietrwałe, nietypowe i nieidealne, ponieważ to one stanowią prawdziwe piękno życia.

salon w stylu wabi-sabi

Wabi – sabi we wnętrzach

We wnętrzach inspirowanych tą filozofią, bardzo ważne jest stosowanie stonowanych barw, takich jak beże, wyważone oranże, zgaszone zielenie czy odcienie budyniowe. Biel, kość słoniową oraz cała gama szarości również są mile widziane. Hołduje ona przedmiotom, które opowiadają jakąś historię i nadgryzione są zębem czasu. Pęknięte wazony, obtłuczone talerze czy niepełne komplety to elementy, które warto eksponować, by pokazać, że dom żyje, a my codziennie piszemy dla niego nowy rozdział. Estetyka ta ceni również asymetrię i swobodne stylizacje.

Naturalne drewno oraz chłodny, surowy kamień są idealnymi materiałami wykończeniowymi we wnętrzach inspirowanych tą filozofią. Kamienne posadzki, okładziny ścienne czy oryginalna, kamienna armatura to doskonałe rozwiązania, które wpisują się w ten trend. Ważne są również naturalne tkaniny, takie jak len, juta, wełna czy bawełna organiczna, które można wykorzystać do wyplatanych narzut czy miękkich poduszek.

Ceramika jest również elementem wabi – sabi, najlepiej leciwą i robioną ręcznie. W japońskiej sztuce funkcjonuje bowiem kintsukuroi, czyli stara sztuka naprawiania potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych. Nawet przedmioty wyszczerbione, pęknięte czy rozbite i sklejone na nowo są mile widziane. To filozofia, która kładzie nacisk na prostotę, naturalność oraz urok niedoskonałości, a każdy element, którym ozdabiamy swoje wnętrze, powinien w niej odzwierciedlać tę subtelność i delikatność.

Główne założenia filozofii w projektowaniu wnętrz:

  • prostota,
  • naturalne materiały,
  • jasna kolorystyka,
  • piękno w niedoskonałości,
  • subtelne oświetlenie,
  • przestrzeń i swoboda.
salon o charakterze wabi-sabi

Meble – mniej znaczy więcej

Meble wabi – sabi są zwykle wykonane z drewna i charakteryzują się prostymi, geometrycznymi kształtami oraz funkcjonalnością.

Najbardziej cenione są meble, które nabawiły się już pewnych zniszczeń i oznak upływu czasu lub celowo są postarzane. Nierówna faktura, poszarzała lub pociemniała powierzchnia, czy nieregularna sylwetka są tu pożądane i cenione za swoją oryginalność.

Jeśli chcesz wprowadzić do swojego wnętrza nutę japońskiej filozofii, nie musisz rezygnować z nowych mebli. Możesz zdecydować się na drewniane stoły i krzesła o uproszczonej formie, które będą doskonale się prezentować w każdym pomieszczeniu. Warto także postawić na meble o jasnych, szarawych lub słomkowych barwach.

Warto zaznaczyć, że wabi – sabi to nie tylko meble, ale również tkaniny i tekstylia. Dlatego, jeśli chcesz wprowadzić tę estetykę do swojego salonu, postaw na kanapy i sofy w geometrycznych kształtach, pokryte szarymi, beżowymi lub kremowymi tkaninami. Pamiętaj, że najlepiej wybierać naturalne tkaniny o wysokiej jakości, które pozwolą Ci cieszyć się swoimi meblami przez długi czas.

W sypialni natomiast warto zdecydować się na minimalistyczne rozwiązania. Idealnym wyborem będzie tutaj japoński futon, czyli materac do spania wykonany z naturalnych materiałów i pozbawiony sprężyn. Taki materac będzie gwarancją zdrowego snu, a jednocześnie wpisze się w ducha wabi – sabi.

sypialnia wabi-sabi

Harmonia i piękno w twoim mieszkaniu

Zalety urządzenia mieszkania w stylu wabi-sabi są niezaprzeczalne. To harmonijne połączenie prostoty i natury tworzy spokojne i relaksujące wnętrze. Nasz doświadczony projektant wnętrz z FengshuiHome, specjalizujący się w projektowaniu wabi-sabi, pomoże Ci stworzyć idealną aranżację. Skorzystaj z jego wiedzy i doświadczenia, by przekształcić swoje wnętrza w miejsce pełne spokoju i piękna. Wspólnie stworzymy projekt, który odzwierciedli esencję wabi-sabi i przyniesie harmonię do Twojego domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania:

Jakie są cechy charakterystyczne dla wnętrza Wabi–Sabi?

Urządzenie wnętrza zgodnie z tą filozofią, polega na uwzględnieniu piękna w niedoskonałości, prostocie i funkcjonalności. Cechy te wyrażają się poprzez wykorzystanie naturalnych materiałów, prostych kształtów, spokojnych kolorów oraz przedmiotów z historią i emocjonalnym znaczeniem. 

Jakie rodzaje mebli i dodatków pasują do wnętrza w stylu Wabi–Sabi?

Do takiego wnętrza pasują meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy bambus. Wyróżniają się one prostotą formy, niskim poziomem ozdobności i stonowanymi kolorami. Warto także wykorzystać przedmioty z historią i emocjonalnym znaczeniem, takie jak pamiątki rodzinne czy rękodzieła wykonane przez lokalnych rzemieślników. 

Jakie kroki należy podjąć, aby urządzić wnętrze zgodnie z Wabi–Sabi?

Projektowanie warto zacząć od ograniczenia ilości przedmiotów i zachowania minimalizmu. Należy wybrać naturalne materiały i kolorystykę, takie jak brązy, beże, szarości i zielenie. Warto także pamiętać o zasadzie „mniej znaczy więcej” i wykorzystać tylko te przedmioty, które są nam naprawdę niezbędne.