jasne ściany w salonie
03
sty

Jednym z najtrudniejszych zadań w przypadku aranżacji wnętrz jest urządzenie mieszkania, gdzie jeden pokój pełni wiele ról. Nie znaczy jednak, że jest to niemożliwe. Mowa oczywiście o kawalerce, której urządzenie jest trudnym egzaminem z planowania. Niewielki metraż – zazwyczaj między 20 a 30 m2 sprawia, że aby urządzić ją efektownie i wygodnie, należy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.  

Jakie meble wybrać do kawalerki? 

Należy pamiętać, że w przypadku kawalerki salon będzie pełnił jednocześnie funkcję sypialni, biura, pokoju dziennego, czasem nawet jadalni. Aby taka przestrzeń była nowoczesna oraz funkcjonalna, duże meble trzeba ograniczyć do minimum. Wybierz te kompaktowe oraz wielofunkcyjne, dopasowane do wymiarów wnętrza.  

Dobrze jest, gdy meble w kawalerce spełniają kilka funkcji naraz. Stolik kawowy może posiadać schowki na drobiazgi bądź podnoszony blat, na którym nie tylko zjemy obiad, ale również postawimy laptopa dzięki czemu nasz salon zmieni się w biuro. Warto też zdecydować się na meble, które można składać.  
Niewątpliwie najważniejszym wielofunkcyjnym meblem w kawalerce jest sofa lub narożnik z funkcją spania. W ciągu dnia oraz wieczorem posłuży jako wygodny mebel wypoczynkowy, w nocy zaś zmieni się w wygodne łóżko do spania. Większość takich mebli wyposażona jest w pojemnik na przechowywanie pościeli. Jest to szczególnie ważne w przypadku kawalerki, gdzie każda dodatkowa przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota.  

Wybierając sofę z funkcją spania zwróć uwagę nie tylko na jej wymiary czy kolor tapicerki, pamiętaj również o jej wadzę oraz sposobie w jaki się rozkłada. Powinna być ona na tyle lekka i łatwa w rozkładaniu, i składaniu, aby z łatwością poradziła sobie z tym jedna osoba.  

W kawalerce, w której nie ma wystarczająco miejsca na osobne łóżko można postawić na meble modułowe. Jest to doskonałe rozwiązanie, które da Ci swobodę oraz mobilność ułożenia. Możesz je łączyć i rozłączać w zależności od potrzeb. Mogą one tworzyć osobne fotele, pufy czy duże sofy.  

Warto pamiętać, też o gościach. Powinniśmy zapewnić im lekkie, przenośne siedziska, które łatwo będzie można schować po ich wizycie.  

W miejscach, gdzie jest to możliwe, warto powiesić na ścianie np. półkę na książki czy dekoracje. Pozwoli nam to zaoszczędzić kolejne miejsce.  

Podział na strefy  

duża łazienka w kawalerce

W kawalerce, jak w każdym mieszkaniu powinno znaleźć się 5 podstawowych stref: 

  • łazienka, 
  • kuchnia, 
  • jadalnia, 
  • część wypoczynkowa, 
  • przedpokój.  

Mała przestrzeń kawalerki musi spełniać jednocześnie wiele funkcji, nie można pozwolić jednak na wyraźne oddzielenie każdej ze stref od siebie.  

Podstawową zasadą jaką powinniśmy się kierować przy aranżacji kawalerki jest unikanie ścian. Jeśli zrezygnujesz z podziałów za pomocą ścian czy ścianek wnętrze będzie wydawało się większe.  

Przedpokój  

W małej przestrzeni kawalerki funkcję przedpokoju spełnia niewielka przestrzeń obok drzwi wejściowych. Dobrym wyborem będzie stojący wieszak na ubrania oraz komoda na buty. Optycznie powiększysz wnętrze dodając duże lustro. Zresztą lustra zawsze są dobrym wyborem. 

Kuchnia  

W kawalerce kuchnia zazwyczaj jest aneksem kuchennym, który spełnia również funkcję jadalni. Szafki wiszące powinny sięgać do samego sufitu – przyda się każda dodatkowa przestrzeń do przechowywania.  

Kuchnia otwarta na salon powinna być spójna z salonem. Jest kilka sposobów, aby oddzielić aneks kuchenny od salonu. Najprościej jest postawić mały stół z krzesłami na granicy tych stref. Dzięki temu zyskamy dodatkową strefę jaką będzie jadalnia. Warto wybrać jednak stół rozkładany – będzie przydatny, kiedy będziemy mieli gości.  

Dobrym pomysłem na oddzielenie od siebie tych dwóch stref jest wyspa kuchenna ze stolikami barowymi. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania oraz funkcjonalny blat do przygotowywania posiłków.  

Część wypoczynkowa  

Jest to niewątpliwie najbardziej reprezentacyjna przestrzeń kawalerki, dlatego warto szczególnie o nią zadbać. Dobrze jest wybrać na sofę czy inny wybrany przez nas mebel tapicerkę, która będzie odporna na plamy oraz łatwa w czyszczeniu. Na ścianie można położyć tapetę, a w oknie zawiesić półprzezroczyste bądź przezroczyste zasłony. Należy pamiętać, że światło, które odbijane jest przez lustra sprawi, że ściany zyskają głębie, a pomieszczenie będzie wydawało się na większe. 

Oddzielając od siebie strefy, zadbaj o dostęp do światła. Jest ono twoim sprzymierzeńcem, dzięki któremu wnętrze jest optycznie większe. Nie stawiaj ścianek do sufitu, nie wstawiaj meblościanek. Mimo, że pomieszczą bardzo dużo, to do kawalerki mogą okazać się zbyt przytłaczające. Dodatkowo zmniejszą optycznie wnętrze, a tego nie chcemy. Dobrym wyborem będą szklane ściany, zwłaszcza kiedy decydujemy się na aranżację kawalerki w stylu industrialnym. Sprawdzi się również ażurowy regał, który oddzieli strefy, a jednocześnie będzie miejscem na kwiaty czy książki. Sam w sobie będzie również dekoracją. 

Łazienka 

Łazienka w kawalerce praktycznie niczym nie różni się od łazienki w większym mieszkaniu, no może jedynie jej wielkością. Zasady dotyczące jej urządzania pozostają takie same. Zazwyczaj jest to niewielka przestrzeń, w której trzeba zmieścić prysznic bądź wannę, toaletę, umywalkę i czasami pralkę. Dobór sprzętów oraz ich ustawienie muszą być bardzo dobrze zaplanowane. Dobrze jest wybrać kompaktową ceramikę sanitarną. Rynek oferuje serie umywalek i muszli mniejszych rozmiarów, co pozwoli na zaoszczędzenie odrobiny cennego miejsca. 

Można też zwrócić uwagę na toaletę bądź umywalkę podwieszaną. Dzięki temu będzie łatwiej zachować porządek i co ważne łazienka będzie wydawała się większa.  

Warto pomyśleć o zastosowaniu kabiny prysznicowej bez drzwi bądź z przesuwanymi drzwiami. Unikniesz wtedy kolizji drzwi prysznicowych z innymi urządzeniami w łazience.  

Gabinet 

W niektórych kawalerkach warto pomyśleć o wydzieleniu miejsca do pracy. Powinno znaleźć się w niej biurko oraz krzesło. Wstawienie tych elementów nie wymaga dużo miejsca, można je umieścić np. we wnęce, którą uzyskamy po ustawieniu dużych mebli. Dobrze, aby na biurku znalazła się lampka, dzięki której będziemy mieli komfortowe warunki do pracy.  

Antresola 

Antresola to jedno z ciekawszych rozwiązań w nowoczesnych kawalerkach. Jest to element, który przyciąga wzrok, dominuje nad wnętrzem oraz dla wielu jest bardzo atrakcyjny.  

Łóżko na antresoli to dobry sposób na wykorzystanie niewielkiego metrażu kawalerki, aby jednak było to możliwe, musi mieć ona odpowiednią wysokość. Antresolę w kawalerce najczęściej spotkamy w starym budownictwie. Stare kamienice są na tyle wysokie, aby taką antresolę w nich zastosować.  

 Kolory 

Wybierając kolory do ścian warto pamiętać o tym, że ciemne zmniejsza, jasne powiększa. Małe przestrzenie lubią konsekwencję. Rozplanowana na niewielkim metrażu kawalerka nie wybaczy niezdecydowania oraz niekonsekwencji stylistycznej. Sprawdzi się więc zasada mniej znaczy więcej.  

Spójne wnętrze uzyskasz malując ściany na jednolity oraz jasny kolor. Jedna ściana pomalowana na ciemno może wyglądać efektownie. Sprawdzi się ona jednak jedynie w bardzo dobrze doświetlonych pomieszczeniach. Należy unikać boazerii i innych dodatków, które nie powiększą, a zmniejszą optycznie nasze wnętrze.  

Światło 

Kluczowe jest również odpowiednie światło. Powinno się zastosować więcej niż jedno źródło światła. Lampy sufitowe czy kinkiety – wybieraj te, które zajmą mało miejsca. Postaw na różnorodność, zadbaj o kilka mniejszych punktów świetlnych, które dodatkowo podkreślą odrębność każdej strefy.  

Podłoga 

Najczęstszym wyborem do kawalerek jest podłoga z płytek gresowych, które ułożone są na całej powierzchni mieszkania. To rozwiązanie sprawdza się z kilku powodów.  

Taką podłogę łatwo utrzymać w czystości. Co więcej, jeśli nie ma podziałów, progów, łączenia różnych materiałów – wnętrze jest optycznie większe i ujednolicone. Płytki podłogowe są najtrwalszym materiałem, który można zastosować na podłogę.  

Jak widać, aranżacja kawalerki nie jest prostą sprawą. Warto jej zaprojektowanie zlecić profesjonalistom. Jeśli potrzebujesz takiego projektu, chętnie go dla Ciebie wykonamy!