biała ściana z dodatkiem cegły
27
gru

W Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku na rynku nieruchomości pełno było opustoszałych lokali przemysłowych. Próby ich zagospodarowania sprawiły, że narodził się nowy styl aranżowania wnętrz. Wyznaczały go elementy, które pozostały w pofabrycznych pomieszczeniach. Pierwotnie styl industrialny kształtowany był przez poszukiwanie oszczędności oraz konieczności dostosowania się do niełatwej nowej rzeczywistości. Z czasem zaczęto odnajdywać w nim coś więcej niż surowe, łatwo dostępne pofabryczne elementy oraz duże, zimne przestrzenie.  

Tego typu przestrzenie łączyły mieszkanie, pracownię oraz salę wystawową. Jednym z tych najbardziej legendarnych było nowojorskie atelier Andy’ego Warhola. Znajdowało się ono w Silver Fcatory, gdzie dawniej mieściła się wytwórnia kapeluszy. W pomalowanej na srebrno przestrzeni odbywały się spotkania nowojorskich artystów.  

Moda na industrialne wnętrza w Polsce pojawiła się w latach 90. Fabryki, które zamknięto na skutek przekształceń gospodarczych zaczęto przekształcać w powierzchnie mieszkalne. Eksponowano zachowane w nich elementy surowego wyposażenia. Dzięki temu wykorzystywano nietypową przestrzeń do stworzenia oryginalnych wnętrz. Moda na aranżację wnętrz w stylu industrialnym rozpowszechniła się bardzo szybko i na szeroką skalę.  

Przestrzeń 

wnętrza w stylu industrialnym

W autentycznych loftach, które powstały w wyniku przerobienia pomieszczeń fabrycznych czy też wzorowanych na nich soft loftach w nowych budynkach od razu rzuca się w oczy jedna rzecz. Mianowicie przestrzeń, najczęściej otwarta, bez ścian między kuchnią, a innymi pomieszczeniami. Ważnym elementem wystroju wnętrz industrialnych oraz źródłem światła są duże okna. Industrialne mieszkania nie mają wyraźnego podziału na strefy, dzięki czemu wnętrza są bardziej przestrzenne. W mniejszych mieszkaniach, aby optycznie powiększyć przestrzeń można umiejętnie wykorzystać lustra np. wykładając nimi jedną ze ścian.  

Jakie kolory lubi styl industrialny 

Klasyczna odmiana stylu industrialnego, czyli ta najbardziej radykalna i surowa, ogranicza się do kilku neutralnych kolorów. W takich wnętrzach dobrze sprawdzą się szarości, beże, biele, czernie z dodatkiem cegły. Obok kolorów ważne są również tekstury oraz materiały. Sprawdzą się szkło, drewno w wydaniu retro bądź vintage oraz połyskujące metale.  

W bardziej nowoczesnym wydaniu stylu nowoczesnego mieszkanie może być jednocześnie surowe, przytulne oraz posiadać swojski klimat. W takich wnętrzach mamy rozszerzoną paletę barw oraz faktur. Dodatkami, dzięki którym ocieplimy wnętrze mogą być np. welurowa kanapa w kontrastującym odcieniu jak np. granat czy burgund, puszysty dywan w kolorowy wzór oraz barwne poduszki na fotelach. 

Jakie kolory lubi styl industrialny 

W stylu industrialnym ważną rolę odgrywają dodatki. Są one inne jak w większości stylów wnętrzarskich. Można powiedzieć, że są one specyficzne. Kwintesencją stylu industrialnego są: 

  • metalowe półki na książki wyglądające jak ze starego magazynu, 
  • gołe żarówki zastępujące żyrandole i lampy,  
  • wyeksponowane miedziane rury. 

Im bardziej surowo, tym lepiej. We wnętrzach industrialnych nie sprawdzą się dekoracje typu pamiątki z podróży,

Oświetlenie  

Za pomocą oświetlenia łatwo można wprowadzić charakter loftowy do wnętrza. Najprostszym sposobem na rozjaśnienie takiego wnętrza są wspomniane już gołe żarówki. Zawieszone na kablach, staną się modnym gadżetem. Jeśli nie chcemy iść na łatwiznę, powinniśmy poszukać dużych lamp w metalowych obudowach. Tutaj możemy poszaleć z ilością. Najlepiej sprawdzą się oprawy czarne, grafitowe lub te wykonane z betonu.  

Meble  

Decydując się na aranżację mieszkania w stylu industrialnym, powinniśmy postawić na meble z duszą. Można je znaleźć nie tylko na pchlim targu czy aukcjach internetowych. Czasem znajdziemy takie meble również na strychu w domu dziadków. Doskonale sprawdzą się metalowe regały, drewniane szafki, skórzane fotele i kanapy oraz drewniany stół. Najlepszym wyborem będą meble posiadające proste, geometryczne formy.  

Firanki i zasłonki 

W teorii styl industrialny lubi gołe okna, dla których ozdobą jest celowo wystająca spod tynku cegła na ścianie czy też metalowa rama. Trudno sobie wyobrazić fabryczne okno z firanką czy zasłonką. Dodatek w postaci firanek czy zasłonek oprócz swojego praktycznego wymiaru ma wymiar praktyczny. Dzięki temu sprawimy, że wnętrze nabierze odrobinę przytulności, której nieco brakuje dla stylu industrialnego. Decydując się na zasłony, na pewno nie możemy zaszaleć, jeśli chodzi o kolory. Wchodzą w grę jedynie szarości, beże czy brązy. Większym wyzwaniem jest dobór firanek. Powinniśmy wybrać firanki proste, skromne bez zbędnych ozdób. Będą one klasycznym dodatkiem w surowym industrialnym wnętrzu.  

Obrazy

Aby nadać industrialnym wnętrzom przyjaźniejszego charakteru, dobrym wyborem będzie sztuka. Obrazy w stylu industrialnym to popularne w ostatnich latach abstrakcje, które wykorzystują elementy rdzy. Dobrze sprawdzą się również czarno-białe fotografie oraz grafiki. Oczywiście nie jest konieczne wybieranie tego typu obrazów. Dobrym wyborem będą również takie obrazy, które będą kontrastowały z wnętrzem. Warto zwrócić uwagę na malarstwo w stylu pop-art. Sprawdzą się także krajobrazy. Dzięki obrazom wnętrze industrialne zyska duszę.  

Tapety  

Na ścianach w stylu industrialnym najbardziej naturalnie wygląda beton, cegła bądź nietynkowana powierzchnia. Można jednak postawić na jedną ścianę, na którą położymy modną tapetę. Ciekawą opcją  w klasycznym wnętrzu będzie tapeta industrialna, która stanie się ciekawym punktem zaczepienia dla oka. Tego typu tapety są przede wszystkim stylizowane na stare wzory, takie które wykorzystują barwy stali, rdzy czy strukturę betonu. Dzięki temu wnętrze stanie się bardziej żywe.  

Kto dobrze odnajdzie się w industrialnych wnętrzach? 

Zwykle styl industrialny kojarzy się z młodymi, odważnymi miłośnikami designu. Może się wydawać, że to skojarzenie już dawno nie jest trafne. Wyjątkowe, autentyczne, pełne historii ozdoby w stylu industrialnym są w stanie skraść serce niemal każdego. Czerwona cegła oraz beton to materiały służące do wykończenia, bez których współczesna branża wnętrzarska praktycznie nie istnieje. Wykorzystanie takich elementów nie jest jednoznaczne z dążeniem do aranżacji wnętrza w stylu industrialnym. Są to dodatki niezwykle uniwersalne. Mogą stać się doskonałym uzupełnieniem innych stylów. Mogą trafić zarówno do młodszych jak i starszych.  

Dzięki dużym przestrzeniom, surowym materiałom czy szarości, wnętrza industrialne są raczej chłodne i mało przytulne. Nie każdemu więc uda się takie pomieszczenia oswoić. W pomieszczeniu ze szklanymi ściankami działowymi, metalowymi barierkami na klatce schodowej oraz oświetleniu w metalowych obudowach, ciężko czuć się zrelaksowanym. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom czy meblom poczujemy się we wnętrzu bardziej komfortowo oraz unikniemy aranżacyjnego banału.  

Jeżeli jesteś fanem dużych, otwartych przestrzeni i nie do końca wiesz, jak zaaranżować takie wnętrza, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci urządzić Twoje wymarzone wnętrza! 

Pytanie i odpowiedzi

pytanie

Odpowiedz

Pytanie

Odpowiedz