betonowa ściana za kanapą
26
wrz

Surowa elegancja i minimalizm

Styl industrialny, zwany również pofabrycznym, jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. To odpowiedź na potrzeby tych, którzy cenią sobie minimalizm, surowość, oraz niechęć do tradycyjnych, mocno zdobionych elementów wystroju. Chociaż nie każdy może zamienić swoje mieszkanie w autentyczną pofabryczną przestrzeń, dekoracyjny styl industrialny można wprowadzić nawet do niewielkiego mieszkania.

przemysłowe lampy nad stołem

Charakterystyka stylu industrialnego

Styl industrialny wywodzi się z okresu kryzysu gospodarczego lat 50. w Stanach Zjednoczonych. Wówczas to, na skutek recesji, opuszczone fabryki i warsztaty stawały się dostępnymi do wynajęcia przestrzeniami o ogromnych rozmiarach. Jednak to lata 60. i 70. przyniosły temu stylowi prawdziwą popularność, gdy artystyczna śmietanka Nowego Jorku przejęła opuszczone pofabryczne pomieszczenia, nazywane loftami, tworząc w nich nie tylko miejsce pracy, ale także życia i ekspozycji artystycznych. W Polsce styl industrialny pojawił się nieco później, głównie w latach 90. Moda na styl industrialny szybko się rozprzestrzeniła, a obecnie przeżywa swoją złotą erę. Charakterystyczne cechy tego stylu:

  • surowe materiały wykończeniowe,
  • przestronne wnętrza,
  • wysokie sufity,
  • duże przeszklenia,
  • chłodne kolory,
  • proste formy mebli,
  • minimalizm w dekoracjach.

Zalety stylu industrialnego

Styl ten zdobywa coraz większą popularność ze względu na wiele zalet, które przyciągają do niego wielu entuzjastów. Jedną z głównych przyczyn jest jego surowy, skromny charakter, który sprawia, że jest on ponadczasowy i odporny na zmienne trendy aranżacyjne. Minimalistyczne wnętrza industrialne przyciągają osoby, które preferują otaczać się niewielką ilością przedmiotów na co dzień.

minimalistyczne meble w salonie

Duża przestrzeń

Wnętrza industrialne charakteryzują się przede wszystkim ogromną przestrzenią, często otwartą i pozbawioną ścianek działowych. Nietypowe, duże okna stanowią źródło naturalnego światła i są kluczowym elementem wystroju. Ściany, często wykonane z cegły lub surowego betonu, pozostawiają widoczne materiały i nie tworzą wyraźnych podziałów, co w efekcie zwiększa wrażenie przestrzenności.

Minimalizm i praktyczność

Styl industrialny stanowi kontrast wobec tradycyjnych, bogato zdobionych wnętrz, takich jak styl boho czy glamour. Jest skromny, nieskomplikowany, a czasem wręcz surowy i chłodny. Jego minimalizm sprawia, że trudniej jest popełnić aranżacyjne błędy przy dekorowaniu wnętrz czy wprowadzaniu sezonowych zmian.

Meble i wyposażenie z duszą

Wnętrza industrialne zachęcają do wyboru mebli i wyposażenia z duszą. Można sięgnąć po meble z targów staroci lub postawić na ekologiczny recykling, wykorzystując drewniane palety lub ponownie przetwarzane plastikowe elementy. Prostota formy jest tu kluczowa, a meble powinny oddać ducha stylu industrialnego.

Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie jest istotną cechą stylu industrialnego. Oprócz naturalnego światła dziennego warto zadbać o solidne lampy stalowe lub aluminiowe, które przypominają produkty prosto z fabryki. Lampy wiszące lub mobilne pozwalają na elastyczne aranżacje przestrzeni. Tradycyjne dodatki okienne, takie jak zasłony czy firanki, nie pasują do tego stylu, dlatego lepszym rozwiązaniem są surowe rolety lub żaluzje. 

Kolorystyka i dodatki

W stylu industrialnym dominują surowe odcienie szarości, czerni oraz różne odcienie bieli. Te kolory idealnie współgrają z naturalnymi materiałami, takimi jak cegła czy beton. Ożywienie przestrzeni można osiągnąć poprzez kolorowe dodatki, takie jak elementy wyposażenia w wyrazistych odcieniach, np. czerwieni, turkusu, seledynie lub żółci. Dodatkowym atutem są eksponowane fragmenty oryginalnego wyposażenia budynku, takie jak rury, przewody elektryczne czy stalowe szyny.

Ocieplenie industrialnego wnętrza

Styl loftowy to wariant industrialnego stylu, który przynosi ciepło i przytulność do surowych przestrzeni. Warto pamiętać, że to dodatki ożywiają wnętrza w stylu loftowym. Barwy, które pasują do stylu to błękit, ciemna zieleń lub turkus. Drewniane meble i dodatki doskonale kontrastują z surowym betonem. Pożądany jest wybór mebli w odcieniach naturalnego drewna z akcentami w kolorze czarnym lub białym. Duża ilość punktów świetlnych i listew LED doda ciepła do przestrzeni. Dywany z długim włosem czy grube pledy, nadają wnętrzu miękkości i przytulności. Doskonałym sposobem na dodanie życia do industrialnych wnętrz są rośliny. Zielone liście świetnie komponują się z surowym tłem. Styl loftowy jest nieco bardziej urozmaicony kolorystycznie, dekoracyjny i przytulniejszy niż styl industrialny. Jednak warto zachować umiar i nie przesadzać z dodatkami, aby nie stracić minimalistycznego charakteru stylu.

szare wnętrze łazienki

Tworzymy wnętrza w stylu industrialnym

Wnętrza w stylu industrialnym przyciągają tych, którzy cenią surowość, minimalizm i prostotę. Ten styl wnętrzarski jest nie tylko nowoczesny, ale także ponadczasowy, co sprawia, że jest coraz bardziej popularny. Dla tych, którzy chcą nieco ocieplić surowość industrialnego wnętrza, styl loftowy stanowi doskonałe rozwiązanie. Urządzając mieszkanie w tym stylu, warto skorzystać z usług doświadczonego projektanta. Nasz architekt wnętrz z FengshuiHome zapewni profesjonalną aranżację wnętrz, dostosowaną do Twoich potrzeb. Zyskasz nie tylko unikalne wnętrze, ale także harmonię i równowagę. Odkryj potencjał stylu industrialnego z naszymi projektantami, którzy pracują w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie są główne cechy charakteryzujące styl industrialny w aranżacji wnętrz?

Styl industrialny wyróżniają surowe materiały, przestronność, wysokie sufity, duże przeszklenia, chłodne kolory, proste formy mebli oraz minimalizm w dekoracjach.

Jakie są zalety stylu industrialnego w aranżacji wnętrz?

Zalety stylu industrialnego to surowy, ponadczasowy charakter, minimalizm, przestrzeń, łatwość w utrzymaniu porządku oraz możliwość dostosowania go do różnych rozmiarów mieszkań.

Jak można ocieplić surowość industrialnego wnętrza?

Aby ocieplić industrialne wnętrze, można zastosować styl loftowy, używając barw takich jak błękit, zieleń czy turkus, drewnianych mebli, dodatków w odcieniach naturalnego drewna, roślin, dywanów i pledów oraz odpowiedniego oświetlenia.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz przy aranżacji mieszkania w stylu industrialnym?

Projektant wnętrz może zapewnić profesjonalne projektowanie i aranżację wnętrz dostosowaną do indywidualnych potrzeb, pomagając zachować równowagę między surowością a przytulnością.