Shabby chic we wnętrzach
29
gru

Shabby chic jest stylem sięgającym do przeszłości. We wnętrzach w tym stylu spotkamy wiekowe meble, koronkowe serwety, dekoracyjne ozdoby oraz delikatne, kwiatowe wzory. Umiejętne wykorzystanie tego stylu pozwoli na stworzenie wnętrz z duszą. Jakie oblicza ma styl shabby chic, z czym go łączyć i w jakich wnętrzach sprawdza się najlepiej?  

Co oznacza shabby chic?

Zacznijmy jednak od konkretów. Dosłownie tłumacząc shabby chic oznacza sfatygowany szyk. Pomieszczenia zaaranżowane w tym stylu wyglądają jakby zastygły w czasie. Wypełniają je stare meble bądź te posiadające wyraźne ślady użytkowania. Wnętrza mogą sprawiać wrażenie, że właściciele nie dbają o nie.  Nic bardziej mylnego! Mimo, że meble mają swoje lata, potrafią zachwycić swoją szlachetnością.  

Krótka historia stylu shabby chic. 

aranżacja ogrodu w stylu shabby chic

Początek shabby chic sięga słynącej z przepięknych wiejskich posiadłości Anglii. W XX wieku wiele budowli zostało opuszczonych i uległy one zniszczeniu. Potencjał wiekowych mebli zauważyła Rachel Ashwell. Projektantka w latach 80. wymyśliła właśnie styl shabby chic. Opierał się on na wykorzystywaniu starych, posiadających duszę przedmiotów w nowych i modnych wnętrzach. Pomysł ten przypadł do gustu milionom kobiet poszukujących nowych, oryginalnych pomysłów na aranżację wnętrz. 

Brytyjka była również założycielką cieszącego się ogromną popularnością sklepu z meblami w stylu shabby chic. Postarzane szafki, stoliki czy stoły szybko podbiły serca Amerykanów. Rachel Ashwell jest także autorką kilku poradników o wnętrzach właśnie w stylu shabby chic, które szybko stały się bestsellerami.  Współcześnie styl ten ma różne oblicza. Pomieszczenia w nim urządzone mogą naśladować wystrój wiejskich posiadłości w Anglii czy komnat pałacowych pochodzących z epoki gustawiańskiej.   

Czym charakteryzuje się shabby chic?

Na pierwszy rzut oka pomieszczenia urządzone w stylu shabby chic wyglądają na zaniedbane. To tylko pozory – postarzane elementy oraz stare meble tworzą przemyślaną, przytulną oraz czarującą przestrzeń. Jak je dobrze zaaranżować?  

Kolory 

We wnętrzach w stylu shabby chic nie znajdziemy ciemnych, nasyconych barw. Jasne kolory są jednym z wyznaczników tego stylu. Na ścianach, szafach, łóżkach czy innych elementach dominującym kolorem jest biel. Przełamana jest zwykle delikatnymi pastelami. Najczęściej jest to pudrowy róż, wyblakłe żółcie oraz jasny błękit. We wnętrzach shabby chic sprawdzą się również szarości czy rozbielone brązy. Możemy wykorzystać też czerń, ale raczej w formie dodatków. Czarne mogą być elementy dekoracyjne takie jak np. ramy obrazów bądź uchwyty w drzwiach.  

Styl shabby chic lubi drewno. Jego naturalny kolor pojawia się jednak we wnętrzach dość rzadko. Drewniane szafy bądź komody najczęściej pokrywa się jasnymi farbami. Dodatkowo w celu uzyskania efektu postarzenia są one specjalnie przecierane.  

Wzory  

Jeśli chodzi o wzory, jakie królują w pomieszczeniach w stylu shabby chic – są to romantyczne kwiaty, które obecne są przede wszystkim w dekoracjach. Popularnymi wzorami są również delikatne kraty i paski. Oczywiście wszystkie wzory są utrzymane w pastelowych, rozbielonych kolorach.  

Jakie dodatki wybrać do wnętrz w stylu shabby chic? 

Wnętrza shabby chic są pełne pamiątek i ozdób przywołujących klimat dawnych lat. Jako dekoracje świetnie sprawdzą się: 

  • naczynia z porcelany, 
  • zabytkowe świeczniki,  
  • klatki dla ptaków, 
  • latarenki z metalu.  

Dopełnieniem pustych ścian mogą być retro zegary bądź ramki. Dobrym sposobem na ozdobienie ściany i jej wizualne powiększenie są lustra w rokokowej oprawie bądź wieńce zrobione z gałązek.  

Popularnymi dodatkami w stylu shabby chic są ozdoby w kształcie serc, motywy kwiatowe, wstążki czy kokardki. Styl ten lubi też dodatki wykonane metodą decoupage. Dobrze jest jednak ograniczyć ich ilość do minimum. Przesada w ilości dekoracji może spowodować, że pomieszczenie będzie wyglądać jak różowy domek dla lalek.  

Firanki i zasłonki  

We wnętrzach shabby chic warto zwrócić uwagę na tekstylia. Jeśli chcemy odtworzyć klimat starej wiejskiej chaty, wystarczy jedynie skorzystać z cieszących się dawniej wielką sławą serwetek czy obrusów. W oknach powinny znaleźć się zwiewne firanki i zasłonki najlepiej wykonane z lnu. Poduszki, obicia mebli czy pościel mogą mieć kwiatowe wzory. Należy pamiętać o zachowaniu w tym wszystkim umiaru.  

Lampy  

Do wnętrz w tym stylu sprawdzą się lampy w stylu retro. W przypadku przestronnego i wysokiego pomieszczenia warto wybrać kryształowe żyrandole. Dzięki nim wnętrze zyska blasku. Niewielkie wnętrze doskonale uzupełni biała o wygiętych ramionach w kolorze białym. Miejscowe oświetlenie zapewnią eleganckie lampy stołowe, kinkiety w kształcie świeczników bądź wiszące latarnie.  

Jak wprowadzić styl shabby chic do ogrodu? 

Ogród w stylu shabby chic będzie doskonałym miejscem do wieczornego odpoczynku. Taka przestrzeń idealnie sprawdzi się również na letnie popołudnia w gronie przyjaciół czy rodziny. W ogrodzie w stylu shabby chic nie możemy zapomnieć o kwiatach. Dobrym wyborem będą lawenda, róże oraz wrzosy. Jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, ale posiadasz balkon bądź taras, rośliny umieść w doniczkach nawiązujących do stylu. Możesz do tego wykorzystać pomalowane na biało drewniane skrzynki czy metalowe wiaderka, które nie są już pierwszej nowości.  

W ogrodzie nie może zabraknąć lampionów. Dodaj do nich klimatyczne świece o kwiatowym zapachu i ciesz się spokojnym wieczorem.   

Czym różni się styl shabby chic od stylu prowansalskiego?

Często styl shabby chic jest mylony ze stylem prowansalskim. Oba ze stylów czerpią inspiracje z sielskiego, wiejskiego klimatu oraz lubią romantyczne elementy. Styl shabby chic wyróżniają postarzane meble. W stylu prowansalskim podobnie jak w shabby chic jest dużo pasteli, ale postarzane meble to rzadkość.  

Jeśli uważasz, że styl shabby chic jest odpowiedni dla Ciebie, jednak nie do końca wiesz, jak zaaranżować w nim wnętrza, służymy pomocą. Skontaktuj się z nami a stworzymy dla Ciebie idealne wnętrze!