Słońce, morze i wolność
Wpływy śródziemnomorskie możemy zauważyć w architekturze, sztuce czy kuchni. Obecne są również w aranżacji wnętrz. Styl prowansalski, orientalny czy marokański – co je ze sobą wiąże? Poznaj sekrety stylu kojarzącego się z słońcem, morzem, wakacjami oraz wolnością. Wnętrza w stylu śródziemnomorskim charakteryzują się ciepłą oraz przyjazną atmosferą. W takich pomieszczeniach każdy będzie czuł się dobrze. We wnętrzach przeważają neutralne barwy. Są one jasne, świeże oraz delikatne. Aranżacja mieszkania w tym stylu to bardzo szerokie pojęcie. Zawiera prowansalskie klimaty z motywem lawendy, biało – niebieskie wnętrza rodem z Grecji oraz wzory z Maroka. Nie dziwi więc, że styl ten ma wielu sympatyków.
Jak wprowadzić styl śródziemnomorski do wnętrz?
Jeżeli chcemy wprowadzić nieco śródziemnomorskiego klimatu nie konieczne jest skuwanie ścian czy wymienianie mebli. Mniejsze zmiany również pozwolą nam na wprowadzenie odrobiny klimatu południa do wnętrz. Pomieszczenia w stylu śródziemnomorskim wydają się mniej formalne, sprawia to, że osoby w nich przebywające czują się spokojnie i dobrze. Styl ten jest wybierany coraz częściej nie tylko do domów czy mieszkań. Chętnie wybierają go również właściciele restauracji czy kawiarni.
Dom w stylu śródziemnomorskim
Tradycyjne wnętrza basenu Morza Śródziemnego wykorzystują różnorodne tekstury oraz wzory. Ściany zazwyczaj malowane są na jeden, jasny kolor. Praktycznie zawsze dopełnia je ciekawa struktura bądź sztukateria. Podstawowym kolorem, jaki wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz w śródziemnomorskim stylu jest biel. Jest ona bazą, do której dodaje się bardziej żywe kolory w zależności od regionu, w którym położony jest dom. W stylu prowansalskim dodatkowymi barwami będą róże oraz fiolety, natomiast w stylu greckim niebieski. We wnętrzach z Maroka będzie to granat oraz zieleń.
Światło
Pomieszczenia urządzone w stylu śródziemnomorskim pełne są promieni słonecznych. To za sprawą dużych okien, które są cechą charakterystyczną dla tego stylu. Ten element warto uwzględnić już w początkowej fazie projektowania wnętrz. Projekty mieszkań czy domów w stylu śródziemnomorskim mają dużo większe okna niż te powszechnie obecne. Dobrze jest również zaplanować miejsce na klimatyczne, drewniane okiennice. Jeżeli mieszkasz w bloku, w którym nie ma możliwości wstawienia większych okien, a decydujesz się na jego aranżację właśnie w stylu śródziemnomorskim, postaw na długie, gładkie firany oraz zasłony. Powieszone szerzej niż rama okienna optycznie powiększą wnętrze. Wnętrza w tym stylu powinny posiadać kilka źródeł światła. Pozwoli nam to na cieszenie się rozświetlonymi wnętrzami niezależnie od pogody!
Drewno a może płytki podłogowe?
Jeśli chodzi o podłogę, to we wnętrzach skandynawskich częściej stawia się na płytki podłogowe. Wynika to z tego, że płytki chłodzą stopy – co jest niezwykle cenne w upalne dni, których i w Polsce z roku na rok jest coraz więcej. Coraz częściej stosowane jest też ogrzewanie podłogowe – dużo lepsze są do tego płytki niż panele czy drewno. Płytki są także łatwe do utrzymania w czystości. Można z nich ułożyć jednolitą podłogę w salonie, wychodząc identycznymi płytkami na balkon czy taras. Dzięki temu optycznie powiększymy wnętrze i unikniemy bałaganu w nadmiarze wzorów.
Co w takim razie na ściany?
Można przełamać jednolitą powierzchnię ścian płytkami, które można ułożyć jak lamperię. Jest to tradycyjny zabieg, który wykorzystywany jest w mieszkaniach, dziedzińcach oraz klatach schodowych np. w Maroko. Warto postawić na płytki z ciekawym wzorem patchwork, dzięki któremu nasze wnętrze zyska śródziemnomorskiego charakteru. Ciekawym wyborem będą również płytki, które imitują majolikę oraz hiszpańskie płytki inspirowane kulturą orientu. Można zastosować je w łazience, jadalni czy nawet w kuchni pomiędzy blatem a szafkami. Nieoczywisty efekt można uzyskać dzięki połączeniu dużych płytek w barwach klinkieru z małymi dekorami w marokańskim stylu. Jak już wiemy – styl śródziemnomorski ma wiele twarzy. Od greckich klimatów po hiszpańskie czy toskańskie. Pomimo, że styl śródziemnomorski obejmuje całe południe Europy, to w poszczególnych krajach można odnaleźć cechy wyróżniające dany region. Poniżej krótki przewodnik stylów, które wchodzą w skład stylu śródziemnomorskiego.
Styl prowansalski
Piękne krajobrazy i wolniejszy tryb życia w południowej Francji od lat przyciągają miłośników natury i spokoju. Prowansja zyskała na popularności dzięki artystom i malarzom. Odzwierciedlają to wnętrza charakterystyczne w tym regionie. Jeśli chodzi o kolory, które wykorzystywane są we wnętrzach w stylu prowansalskim to królują delikatne fiolety, błękit nieba czy jasna lawenda. Zdecydowanie w takich wnętrzach nie znajdziesz intensywnych kolorów. Płytki upodabniające stare deski, bielone drewno i wolnostojąca wanna – to powinno znaleźć się w Twoim mieszkaniu, jeśli zdecydujesz się urządzić je w stylu prowansalskim. Idealnym dodatkiem do łazienki będą jasne ręczniki, lustro w postarzonej ramie oraz elementy z wikliny. Do salonu doskonale sprawdzi się przeszklony kredens czy miękkie meble wypoczynkowe w jasnych barwach.
Styl grecki
Grecja zazwyczaj kojarzy nam się ze starożytnymi świątyniami Akropolu. Warto jednak pamiętać, że styl grecki w aranżacji wnętrz ma więcej wspólnego z pocztówkami z Santorini w biało-niebieskich barwach niż z Antykiem. Grecki dom słynie z otwartości na niespodziewane wizyty gości oraz spędzanie czasu z najbliższymi. Wnętrza urządzone w tym stylu są proste oraz przestrzenne. Łączy się w nich kobalt z bielą. Jeśli chodzi o meble wypoczynkowe są to zwykle miękkie i funkcjonalne sofy z możliwością spania. Dominujące są miękkie kształty oraz surowce pochodzenia naturalnego jak kamień, drewno czy marmur. Ze względu na swoją dostępność, marmur w Grecji wykorzystywano niemal do wszystkiego od posadzki po zlewy. W swoim wnętrzu nie musisz używać marmuru, wystarczy jego gresowy odpowiednik – czyli płytki, które go imitują. Posiadają piękny wzór kamienia, do tego są trwałe i łatwe w utrzymaniu ich w czystości. W Greckich wnętrzach ogromną rolę odgrywa światło oraz kolory. Dominującymi są biel oraz kobaltowy błękit. Dzięki takiemu połączeniu mamy poczucie czystości oraz przejrzystości. Rzadziej spotykane są ciepłe kolory. Zieleń do wnętrza wprowadzają rośliny takie jak oliwki czy cytrusy.
Styl hiszpański
Styl hiszpański jest bardzo różnorodny. Wynika to z wpływów od gotyckich po islamskie. Bez względu na korzenie styl ten wyróżniają żywe kolory. Są to turkus, żółć czy pomarańcz. W aranżacji wnętrz w tym stylu granica między domem a tarasem się zaciera. Na zewnątrz podkreślana jest część wypoczynkowa. Królują w niej meble ogrodowe. Taras natomiast płynnie przechodzi w podłogę w salonie – łatwo można to uzyskać, układając takie same płytki podłogowe w mieszkaniu jak i na tarasie. Hiszpania słynie z produkcji wyjątkowych kafelków. Ich przepiękne wzory to łatwy sposób na wprowadzenie iście hiszpańskiego akcentu do domu oraz na zewnątrz. W wielu hiszpańskich domach można zobaczyć na podłodze kamień bądź terakotę. W celu podkreślenia swojego wnętrza dobrze jest wprowadzić płytki, które będą imitowały naturalny kamień. Jeśli nie każda ze ścian w Twoim pomieszczeniu będzie przyozdobiona płytkami, zadbaj o ich ciekawą strukturę. W nowoczesnym wydaniu stylu hiszpańskiego niezbędne będą łuki oraz wnęki. Mogą być one zarówno dekoracją jak i pełnić rolę funkcjonalną. Wnękę możesz użyć np. do zamontowania lustra, półki czy siedziska.
Styl orientalny
Wnętrza w stylu orientalnym są mieszanką kolorów oraz wzorów. W skrócie polega to na tym, aby do wnętrza w tym stylu przenieść atmosferę muzułmańskiego targu z jego kolorami, barwną ceramiką i aromatami. Idealne odwzorowanie wnętrz orientalnych w naszych warunkach jest dość trudne. Można się nimi zainspirować wprowadzając do swojego wnętrza odrobinę tej barwnej kultury. Głównym motywem pojawiającym się na ceramice oraz płytkach orientalnych, jest marokańska koniczyna, która zwana jest również marokańską różą. Doskonale odnajduje się nawet w nowoczesnych wnętrzach. Na rynku królują tapety, płytki podłogowe oraz ścienne z tym właśnie motywem. Styl marokański we wnętrzach jest nie tylko połączeniem fantazyjnych wzorów, ale również wyrazistych i kontrastujących zestawień kolorystycznych. Możesz łączyć ze sobą np. żółć, czerwień z turkusem czy kobaltem. Styl orientalny jest również królestwem miękkości. Urządzając wnętrze postaw na:
- tkaniny,
- dywany,
- zasłony,
- obrusy.
Najlepiej sprawdzą się te marokańskiego pochodzenia.
Wymarzone śródziemnomorskie mieszkanie
Odkryj magię śródziemnomorskiego stylu życia dzięki projektowi wnętrz od FengshuiHome. Nasz doświadczony architekt wnętrz oferuje projektowanie i aranżację wnętrz w stylu śródziemnomorskim. Zalety mieszkania w tym stylu to harmonia, spokój i funkcjonalność. Skorzystaj z naszych usług, by stworzyć wymarzone, śródziemnomorskie mieszkanie. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.