12
sty

Nurt pop-art to styl, który jak sama nazwa wskazuje, swoje inspiracje czerpie z kultury popularnej, czyli tak zwanej kultury masowej. Oprócz tego możemy tutaj zauważyć wiele wpływów ze świata reklamy oraz życia codziennego. Dominują tutaj konsumpcjonizm, a nade wszystko popkultura. Nurt ten skupia się przede wszystkim na kolorach. Żywe mocne barwy są tym, co dominuje przestrzeń w tym nurcie. Również przedmioty codziennego użytku znalazły tutaj swoje zastosowanie. Ten prąd artystyczny, to przede wszystkim żywe mocne i odważne barwy. Z jednej strony możemy powiedzieć, że wnętrze to jest surrealistyczne, natomiast z drugiej strony bliskie jest naturalizmowi. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób posłużymy się narzędziami, które daje nam ten styl. Zastosowanie znajduje tutaj również sztuka, która niegdyś dostępna była tylko w galeriach, natomiast dzisiaj dostępna jest praktycznie na każdym kroku, a więc możemy przekształcić swoje wnętrze, za jej pomocą, w niepowtarzalny wyraz artystycznej wizji.  

Główne cechy stylu pop art 

  • Kolory – to one sprawiają, że te wnętrza są tak wyjątkowe. Można powiedzieć, że występuje tutaj prawdziwe szaleństwo. Mamy właściwie dowolność wyboru – to my decydujemy o tym, w jaki sposób i jakie barwy ze sobą połączymy, tak aby uzyskać nietypowy i zaskakujący efekt. Zazwyczaj dominują takie kolory jak czerwienie, żółcie czy intensywne fiolety oraz zielenie. Ważne, aby te kolory były przede wszystkim intensywne, ale należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić. Pamiętajmy, aby barwy te nie były zbyt przytłaczające – ma to być optymistyczne wnętrze, w którym będziemy czuć się dobrze. 
  • Materiały – we wnętrzach pop-art korzystamy z materiałów ogólnodostępnych. Nie musimy się martwić, że nie stać nas na takie wnętrze, gdyż ma być ono proste oraz tanie. Skupmy się na tym, aby wnętrze to było przede wszystkim funkcjonalne i zachowane w luźnej atmosferze. Postawmy na pomysłowość – wykorzystujemy tutaj wszelkiego rodzaju plastiki czy szkło akrylowe. Nie chodzi o to, aby przedmioty były eksponowane, tylko o to, aby przede wszystkim były wykorzystywane. 
  • Dodatki – czyli wszystko to, co kojarzy nam się z kulturą popularną, z kulturą masową. Świetnie współgrają z kolorami fototapety inspirowane kulturą superbohaterów, komiksami, plakaty z wizerunkami gwiazd, jak słynny plakat z Marilyn Monroe. Tak naprawdę wszystko możemy tutaj wykorzystać ważne, aby zachować umiar! 
  • Kontrasty – bardzo często do  wyrazistych kolorów używana jest w kontraście biel, która przełamuje, a zarazem wydobywa głębię barw. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z żadnym z tych kolorów, ponieważ nasze pomieszczenie, zamiast zachwycać, zacznie odstraszać. Wnętrze to ma wzbudzać przede wszystkim pozytywne uczucia. 

Ten styl aranżacji wnętrz to przede wszystkim dominacja kolorów oraz mocnych wzorów. Pop-art nie każdemu przypadnie do gustu, niektórzy twierdzą, że wnętrza te są kiczowate. Jednak wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykorzystamy materiały nam dostępne. Styl ten wykorzystuje bardzo dużą ilość nowoczesnych tworzyw sztucznych, dzięki temu nie wymaga od nas poświęcenia dużych środków finansowych. Praktycznie rzecz ujmując, jest to styl, na który każdy sobie może pozwolić, gdyż wykorzystuje przedmioty codziennego użytku, które są szeroko dostępne na rynku. Na nurt pop-art największy wpływ miały komiksy, reklamy czy tabloidy – możemy odwzorowywać pewnego rodzaju style wykorzystywane w reklamach czy kultowych obrazach. Mowa tutaj o dekoracjach ściennych typu fototapety, czy wszelkiego rodzaju plakaty z filmów, czy reklam. Świetnym wyborem będą wielkoformatowe grafiki. Tego typu obrazy czy grafiki można również używać do dekoracji jako naklejki na fronty mebli. Świetnym dodatkiem będą wszelkiego rodzaju poduszki z nadrukowanymi ikonami popkultury.  

Wyposażenie wnętrz

Jak już wspomnieliśmy, wnętrza w stylu pop-art to kolory, styl ten pozwala nam bawić się nie tylko tymi wyrazistymi barwami, ale również formą. Wyposażenie takiego wnętrza to przede wszystkim nieprzeciętne, stworzone z niebanalnych form przedmioty takie jak meble w nietypowych kształtach czy formach geometrycznych, które inspirowane są dziełami sztuki z lat 60. W takim pomieszczeniu panuje z pozoru nieprzewidywalny chaos, jednak jest on głęboko przemyślany. Częstym dodatkiem są krzesła wykonane z plastiku czy futrzane pufy. Nawet w kuchni możemy dać ponieść się fantazji i na przykład całą lodówkę okleić folią, na której nadrukujemy grafiki inspirowane popkulturą. Dotyczy to również innych przedmiotów w mieszkaniu, frontów szafek czy nawet stolika kawowego. W salonie nie może zabraknąć kanapy, warto kupić taką w nietypowym kształcie, jak na przykład kultowa już kanapa w kształcie ust. 

Dodatki 

Andy Warhol i jego plakaty to chyba najbardziej rozpoznawalny element wnętrza w stylu pop-art. Kultowa już twarz Merlin Monroe, czy puszka coca coli, znajdują się praktycznie w każdym wnętrzu inspirowanym tym stylem. Postawmy na takie dodatki, które wprowadzą trochę szaleństwa do naszego wnętrza, na przykład mogą być to figurki inspirowane kulturą popularną, fantazyjne lampy o nietypowej kolorystyce, czy wszelkiego rodzaju ramki. 

Oświetlenie  

Jak już wyżej wspomniano, świetnym dodatkiem będą wszelkiego rodzaju lampy, abażury czy świece. Ważne, aby pamiętać, żeby nie były one zwyczajne. Warto postawić na takie, które mają nasycone kolory – czerwień czy żółć będą świetnym wyborem. Możemy również pokusić się o jakieś fantazyjne instalacje świetlne o nietypowych formach, na przykład geometrycznych. Tak naprawdę styl ten dopuszcza bardzo dużą dowolność przy wyborze oświetlenia. 

Wydaje się, że ten styl dopuszcza dużą dowolność, dzięki której każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jeżeli nie czujecie się pewni w tego typu estetyce, warto zasięgnąć porady profesjonalnego dekoratora wnętrz, na przykład z FengshuiHome, który będzie wiedział, w jaki sposób Wasze wnętrze może stać się prawdziwym popkulturowym rajem. Nasi doradcy z przyjemnością stworzą dla Ciebie projekt odpowiadający Twoim potrzebom.