pomarańczowo-granatowa ściana w salonie Memphis
11
sty

Trendy zarówno w modzie, jak i w aranżacji wnętrz, zmieniają się co kilkanaście, czasem kilkadziesiąt lat. W latach 80. odpowiedzią na minimalizm był stworzony przez włoskich projektantów buntowników styl Memphis, który powraca dziś ze zdwojoną siłą. Docenią go zwłaszcza osoby odważne, które lubią intensywne kolory oraz interesujący design. Podpowiadamy, jak wprowadzić styl Memphis do swojego mieszkania. 

kontrastowe kolory w pokoju grupa Memphis

Skąd wziął się styl Memphis? 

Powodem stworzenia koncepcji Memphis przez grupę projektantów wnętrz, była chęć zwrócenia uwagi na rolę formy oraz koloru w całym wnętrzu. Ten sposób aranżacji został zaprezentowany podczas międzynarodowych targów Salone del Mobile w Mediolanie w 1981 roku. Wyróżniają go intensywne barwy, nieoczywiste połączenia, geometryczne wzory – jest więc połączeniem szalonych lat 50., symetrii art déco oraz kolorystyki zaczerpniętej z prac Andy’ego Warhola. 

Cechy aranżacji w stylu Memphis 

Inspirując się tym stylem w czasie urządzanie mieszkania, zwróćmy uwagę na zaokrąglone i pogięte kształty. Wzory pełne abstrakcyjnych połączeń kwadratów, trójkątów i kół oraz inspirowane komiksem, neonowe kolory charakterystyczne dla pop-artu. Nie bójmy się odrobiny kiczu, ponieważ koncepcja takiego projektu wnętrza czerpie pełnymi garściami z lat 50., kiedy był on popularny. 

fototapeta pop art w salonie

Ulubione surowce awangardowej grupy Memphis 

Twórcy tej aranżacji sięgali głównie po tworzywa sztuczne, na przykład laminat czy lastryko, które pokrywało każdą przestrzeń – nie tylko ściany i podłogi, ale również fragmenty mebli i blaty. Najważniejszym materiałem był jednak plastik, z którego wykonane były stoły i stoliki, krzesła, dodatki, a nawet zastawa stołowa. 

Jak urządzić mieszkanie w stylu Memphis? 

W dzisiejszych czasach warto nieco stonować aranżację według założeń tej koncepcji z lat 80. Aby nie przesadzić, określ paletę wykorzystanych barw, ustal główny punkt całego projektu, może nim być ściana w tapecie pop art, wypoczynek obity krzykliwym materiałem lub ekstrawagancka szafa w przedpokoju. Bazą aranżacji niech będzie minimalistyczna jasna podłoga. 

Wzory i dodatki będą stanowiły o charakterze całego mieszkania, dlatego część ścian pomaluj na neutralne kolory, będzie to idealne tło dla reszty wyposażenia. Nie musisz się jednak hamować przy wyborze tkanin – idealnie sprawdzą się ozdobne geometryczne wzory lub printy zaczerpnięte z komiksu. 

Maksymalizm w meblach i barwnych dodatkach 

Przy wyborze stołów, krzeseł lub kanapy pamiętaj, że styl Memphis miał swoje początki we Włoszech lat 80., dlatego spróbuj odtworzyć klimat tamtych czasów w swoim mieszkaniu, wybierając awangardowe krzesła w metalowych ramach, modułową kanapę lub plastikowy stolik.  

Tekstylia niech będą pełne neonowych kolorów i krzykliwych wzorów. Daj upust swojej wyobraźni, niech abstrakcyjne szlaczki pojawią się na dywanach oraz tapetach, a pod sufitem zagoszczą jaskrawe ceramiczne lampy. Urządzenia codziennego użytku też niech będą w stylu vintage, w ten sposób dopełnisz aranżację. 

fototapeta pop art w salonie

Niebanalne kompozycje, bogata paleta barw i wyjątkowy charakter – to elementy, które mogą wyróżniać także i Twoje wnętrz! Skontaktuj się z zespołem projektantów wnętrz FengshuiHome i przekonaj się, jak przy pomocy wiedzy, doświadczenia i pasji do wnętrz, można wypracować niebanalne wnętrza.