12
sty

Drewno to jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy. Niesie ze sobą szereg zalet, a mianowicie jest to surowiec, który świetnie zachowuje izolację cieplną, co za tym idzie, latem we wnętrzu utrzymuje się niska temperatura, natomiast zimą świetnie izoluje dom. Drewniany domy są nie tylko trwałe, ale również bardzo wytrzymałe. Kolejną zaletą będzie ich cena, ponieważ drewno jest jednym z tańszych surowców, przy czym nie traci na jakości. Coraz chętniej ludzie wybierają drewniane domy, ponieważ nie tylko świetnie wyglądają, ale również są ekonomiczne, szybkie w budowie oraz pozytywnie wpływają na domowników, dzięki panującemu w nich mikroklimacie. Podsumowując, drewniany dom to przede wszystkim: 

  • trwałość i wytrzymałość – dzięki odpowiedniej obróbce drewna możemy mieć pewność, że nasz dom będzie odporny na wszelkiego rodzaju zmiany pogody. Nie straszne mu będą wszelkie czynniki zewnętrzne, takie jak silny wiatr czy słońce, natomiast odpowiednio zadbany, będzie cieszył nasze oko przez długie lata; 
  • długość budowy – niewątpliwym plusem jest to, że postawienie takiego domu jest o wiele szybszym wyjściem niż tych murowanych; 
  • mikroklimat – panujący w takich domach mikroklimat jest niezwykle sprzyjający dla zdrowia jego domowników. Niezwykłą umiejętnością tego surowca jest samoregulacja wilgoci, co sprzyja osobom zmagających się z alergiami bądź chorobami oddechowymi; 
  • Zapach – tym, co kojarzy się z drewnem, jest przede wszystkim jego specyficzny zapach, który kojarzy nam się z poczuciem ciepła i odprężenia. Dom wykonany z drewna będzie przesycony tym zapachem. 

Aranżacja wnętrza drewnianego domku

Dekoracja wnętrza domu drewnianego niczym nie różni się od dekoracji domów murowanych. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że sposób, w jaki udekorujemy nasz dom, musi być adekwatny do warunków i specyficznego klimatu, jaki panuje w takim pomieszczeniu. Nie zapominajmy przy tym o indywidualnych preferencjach. Drewniana przestrzeń nie musi nam się kojarzyć tylko z klimatem starej chaty. Jeżeli podejdziemy do tematu we właściwy sposób, jesteśmy w stanie uzyskać efekty praktycznie  w każdym wybranym przez nas stylu aranżacji. 

Aranżacja w stylu zakopiańskim 

To, co najbardziej kojarzy nam się z domami wykonanymi z drewna, to góry, zatem wnętrza takie będą idealnym wyborem dla miłośników gór. Decydując się na ten sposób aranżacji, podstawowym materiałem powinno być oczywiście drewno, które będzie wyeksponowane na ścianach, sufitach i podłogach. Pięknym dopełnieniem będą drewniane belki podsufitowe czy ramy okienne. Tym, czego nie może zabraknąć w przestrzeni jadalnej, jest solidny stół. Dzięki niemuzyskamy przestrzeń do tradycyjnego spożywania posiłków. Natomiast w salonie podstawą będzie murowany kominek, który zimą będzie dawał przyjemne ciepło i niesamowitą atmosferę. Tym, co nada charakteru takiemu wnętrzu, będą wszelkiego rodzaju regionalne motywy. Świetnie sprawdzą się tutaj ludowe róże wyrzeźbione na belkach bądź namalowane na doniczkach. Idealnym dodatkiem będą również podhalańskie rozety czy parzenice. 

Wystrój w stylu prowansalskim 

Kolejnym bardzo często wykorzystywanym motywem w drewnianych domach jest styl prowansalski, ponieważ wprowadza we wnętrzu prawdziwie sielski klimat. Podstawą będą tutaj jasne kolory i wykorzystanie wszelkiego rodzaju naturalnych materiałów. Postawmy na naturalność. Styl prowansalski idealnie komponuje się z wysokiej jakości drewnem, które specjalnie stylizowane, poprzez podkreślenie naturalnych sęków, wydobywa piękno pomieszczenia. Z drewnem idealnie współgrać będzie kamień, który wprowadzić możemy jako element zdobiący ścianę bądź w postaci kamiennej podłogi. Styl prowansalski kojarzy się z pobielanymi ścianami, jeżeli nie jesteśmy zwolennikiem tego typu rozwiązań, wnętrze może nabrać klimatu poprzez dobranie odpowiednie stylizowanych mebli oraz odpowiednich dodatków. Podobnie jak w stylu zakopiańskim nie może zabraknąć kominka w centralnym punkcie w salonie oraz solidnego stołu, który pomieści całą rodzinę. 

Aranżacja w stylu rustykalnym 

Innym świetnym wyborem do wystroju naszego drewnianego domu będzie sugerowanie się stylem rustykalnym. Jest on idealnym sposobem na to, aby wydobyć wiejski klimat naszego domu oraz podkreślić rodzinną i przytulną atmosferę. Podstawowym budulcem jest drewno. Ważne jest, aby zachować je w jak najbardziej naturalnej formie, co za tym idzie, warto zostawić wszelkiego rodzaju sęki, popękania czy podkreślić słoje. Tym, co podbija klimat w tym stylu, są elementy wykonane z kamienia bądź czerwonej cegły. Wybierając kolorystykę warto sugerować się naturą, co za tym idzie, pójdźmy w zieleń, biel oraz wszelkie odcienie brązu. Szukając mebli do takiego domu, należy pamiętać o tym, aby unikać wszelkiego rodzaju połyskujących i lakierowanych powierzchni. Najlepszym wyborem będzie tutaj prosta forma i surowość. Tak jak w stylu prowansalskim czy zakopiańskim, tutaj również nie może zabraknąć kominka w centralnej części salonu. Warto zdecydować się na kominek wykonany z kamienia z dodatkiem akcentów drewnianych. 

Dodatki 

 W każdym rodzaju aranżacji wnętrz, tym czego nie może zabraknąć, to idealnie dobrane dodatki.  To właśnie one nadają charakteru pomieszczeniu oraz ostatecznie kształtują przestrzeń. Ważne jest, aby ozdoby dobierać tak, by podkreślały styl panujący w domu. Jeżeli zdecydujemy się na aranżację domu drewnianego w stylu rustykalnym, musimy pamiętać o tym, aby przede wszystkim skupić się na wydobyciu ciepła i dobrej atmosfery. Podstawą w takim wnętrzu będą zatem tekstylia w postaci dywanów, wszelkiego rodzaju narzut czy zasłon. Należy pamiętać o tym, aby były one wykonane z wysokiej jakości naturalnych materiałów. Tym, co nada charakteru takiemu pomieszczeniu, będą ludowe motywy, najlepiej takie, które wprowadzą klimat polskiej wsi. W takim wnętrzu świetnie sprawdzą się dodatki wykonane z drewna, takie jak wiklinowe kosze czy lustra wykończone drewnianą ramą. Jeżeli zaś zdecydujemy się na aranżację drewnianego domu w stylu prowansalskim, będziemy potrzebować nieco innych dodatków. Postawmy przede wszystkim na naturalne materiały, a więc wybierzmy wszelkiego rodzaju ceramiczne doniczki czy dodatki wykonane z porcelany. Tutaj również świetnie sprawdzą się naturalne tekstylia, najlepiej wykonane z lnu czy bawełny. Idealnym wyborem będą lampy ozdobione abażurami z motywem kwiatów. W pomieszczeniu w stylu prowansalskim nie może zabraknąć motywu łąki i kwiatów, a więc możemy wyposażyć nasze wnętrze w elementy z motywem lawendy, warto zaopatrzyć się w świeżą lawendę w doniczkach bądź w romantycznym wazonie postawić polne kwiaty.  

Jak widać, drewniane domy dają niesamowite możliwości aranżacyjne. Tylko od nas zależy, na jaki styl się zdecydujemy i pozostaje nam jedynie konsekwentnie się tego trzymać, a nasze wnętrze przemieni się w wymarzone przez nas miejsce. Jeżeli nie czujemy się na siłach sami zaplanować wystrój naszego wnętrza, FengshuiHome służy pomocą.  Realizujemy projekty na terenie Warszawy i okolic, a zdalnie pracujemy w całej Polsce.