asymetria wykorzystywana w stylu
22
maj

Sentymentalna podróż w czasie 

Kiedy wspominamy złote lata dwudziestych i trzydziestych XX wieku, często naszym umysłom ukazuje się obraz dekadenckich przyjęć, luksusowych samochodów i dekadenckiego stylu życia. To właśnie w tym okresie narodził się jeden z najbardziej charakterystycznych stylów w projektowaniu wnętrz – art deco. Odzwierciedlający ducha ery, styl art deco wciąż pozostaje jednym z najbardziej wpływowych trendów w dziedzinie wystroju wnętrz. 

Historia w pigułce  

Art deco to styl, który powstał w latach 20. i 30. XX wieku i był popularny na całym świecie. Jego nazwa pochodzi od Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes, międzynarodowej wystawy sztuki dekoracyjnej i przemysłowej, która odbyła się w Paryżu w 1925 roku. Art deco jest charakterystyczny ze względu na swoją wyjątkową estetykę, która łączy w sobie elementy luksusu, elegancji, geometrii i ruchu. 

pomieszczenie w stylu art deco

Charakterystyka stylu 

Jednym z najbardziej znanych aspektów stylu art deco jest jego bogata paleta kolorów. Często występują tu odcienie złota, srebra, czerni, białego i kremowego, które dodają wnętrzom luksusowego i ekskluzywnego wyglądu. Niektóre z charakterystycznych motywów to geometryczne wzory, takie jak kształty trapezów, prostokątów i trójkątów, które są często stosowane na tapetach, dywanach i meblach. Styl art deco jest również rozpoznawalny dzięki zastosowaniu innych materiałów, takich jak lakierowane drewno, chrom, szkło, marmur i welwet, które nadają wnętrzom wyjątkowej faktury i głębi. 

Diabeł tkwi w szczegółach  

W stylu art deco uwaga skupia się na detalach i ozdobach. Często stosowane są metalowe zdobienia, jak na przykład mosiądzowe okucia na meblach, które dodają wnętrzom elegancji i wyrafinowania. Motywy roślinne, takie jak palmy, liście paproci czy motyle, również są popularne w stylu art deco, dodając wnętrzom naturalnego piękna. 

Nawet drobne dodatki w stylu art deco, takie jak lampy, wazony czy ramy do obrazów, mogą dodać wnętrzom niesamowitego uroku. Lampy w stylu art deco często mają geometryczne kształty, ozdobione chromem, szkłem kryształowym czy kolorowymi kloszami, tworząc efektowne oświetlenie. Wazy w stylu art deco są zazwyczaj masywne, z geometrycznymi wzorami czy reliefami, które dodają im elegancji i prestiżu. Ramy do obrazów często są ozdobione chromem, lakierem lub kryształami, co nadaje im luksusowego wyglądu. 

Jednak to oświetlenie jest jednym z najważniejszych aspektów stylu art deco. Klosze lamp, kinkiety i żyrandole często są ozdobione zdobieniami z metalu lub szkła, tworząc wyjątkowe kształty i wzory. Szklane klosze w kształcie kuli lub walca często zdobione są rzeźbionymi wzorami, które tworzą fascynujący efekt świetlny, dodając wnętrzom tajemniczości i elegancji. 

Meble w stylu art deco są zazwyczaj solidne, geometryczne i luksusowe. Często wykonane są z egzotycznego drewna, takich jak palisander, heban czy orzech amerykański, które dodają wnętrzom ciepła i charakteru. Meble te często mają prostą, geometryczną formę, z zaokrąglonymi rogami i zaokrąglonymi liniami, nadającymi im elegancji. Często są ozdobione zdobieniami z chromu, lakierem lub inkrustacjami z kości słoniowej czy perłami, dodającymi im wyjątkowego uroku. Kanapy, fotele i stoły z charakterystycznymi kształtami, takimi jak litery „U” czy „V”, są często spotykane w stylu art deco. 

przedstawienie kolorów stylu 

Sztuka na wyciągnięcie ręki 

W stylu art deco ważną rolę odgrywa również sztuka. Obrazy, rzeźby i plakaty często przedstawiają abstrakcyjne lub geometryczne wzory, nawiązujące do kształtów i motywów charakterystycznych dla tego stylu. Wnętrza w stylu art deco są często ozdabiane sztukateriami, mozaikami czy freskami, które dodają im unikalnego charakteru. 

Ważnym elementem stylu art deco jest również zastosowanie asymetrii. Wnętrza w tym stylu często są zaaranżowane w sposób asymetryczny, z nietypowym ustawieniem mebli czy innych elementów dekoracyjnych. Ta niekonwencjonalna kompozycja wnętrz dodaje im dynamiki i ruchu, co jest charakterystyczne dla tego stylu. 

Styl art deco jest również często kojarzony z luksusowymi detalami, takimi jak zegary, lustra czy kryształowe wazy. Te dodatki są często ozdobione bogatymi zdobieniami, jak rzeźbione wzory, kamienie szlachetne czy perły, które nadają wnętrzom blasku i prestiżu. 

Wnętrza w stylu art deco są zazwyczaj przestronne i eleganckie. Duże okna, wysokie sufity oraz kolumny czy łuki są często spotykane w tego rodzaju aranżacjach. Często również występują przeszklone drzwi, które pozwalają na swobodny przepływ światła i powietrza, co tworzy efekt przestronności i otwartości. 

Wszechstronne wykorzystanie 

Styl art deco jest uniwersalny i można go dostosować do różnych typów wnętrz, od mieszkań po restauracje, hotele czy biura. Może być stosowany zarówno w nowoczesnych, jak i w bardziej tradycyjnych przestrzeniach, dodając im unikalnego charakteru i wyjątkowej elegancji. 

Podsumowując, styl art deco to wyjątkowy i luksusowy styl wystroju wnętrz, charakteryzujący się geometrycznymi formami, luksusowymi materiałami, bogatymi zdobieniami i odważnymi kolorami. Wnętrza w tym stylu emanują elegancją, prestiżem i nowoczesnością, dodając przestrzeni unikalnego charakteru i niezapomnianego wyglądu. Często jest stosowany w reprezentacyjnych przestrzeniach, takich jak teatry czy budynki użyteczności publicznej, gdzie jego wyjątkowy styl przyciąga uwagę i tworzy niepowtarzalną atmosferę. 

luksusowe detale

Profesjonalne projekty wnętrz na każdą kieszeń

Dla tych, którzy chcieliby stworzyć wnętrza w stylu art deco, ale potrzebują profesjonalnej pomocy w procesie projektowania, istnieje opcja skorzystania z usług doświadczonych projektantów z FengshuiHome. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Warszawie, czy w innych częściach Polski, możesz skorzystać z usług projektowania online, które pozwoli Ci na otrzymanie kompleksowej i spersonalizowanej pomocy w urządzeniu wnętrza w stylu art deco. 

FAQ – najpopularniejsze pytania 

Z czym łączyć art deco?

Art deco często jest łączone z przepychowymi elementami, takimi jak złote zdobienia, lustra, kryształy, marmur czy drewno egzotyczne. 

Co to znaczy art deco?

Art deco to styl wystroju wnętrz, który powstał w latach 20. i 30. XX wieku, charakteryzujący się bogatymi detalami, geometrycznymi wzorami, zastosowaniem luksusowych materiałów oraz eleganckimi kształtami. 

Czym charakteryzuje się art deco we wnętrzach?

Art deco we wnętrzach charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, takimi jak trójkąty, romby, okręgi czy linie proste, zastosowaniem luksusowych materiałów, przepychowymi elementami, takimi jak złote zdobienia, lustra czy kryształy oraz kontrastami w kształtach, kolorach i materiałach.