lustro w złotej ramie
06
paź

Wnętrze w królewskich barwach

Złoto to kolor, który kojarzy nam się przede wszystkim z luksusem i bogactwem. Choć dawniej jego obecność we wnętrzach była niemal obowiązkowa na wszelkich ścianach, meblach i dodatkach, dzisiaj podejście do złota uległo zmianie. Już nie chcemy, aby nasze mieszkania przypominały pałace i zamki, a raczej stawiamy na nowoczesny, elegancki design, w którym doszukać można się kunsztu z dawnych lat. Złoto nadal jednak pozostaje popularnym elementem dekoracyjnym, subtelne dodatki bowiem wprowadzą do wnętrza szyk oraz klasę, która przykuje uwagę każdego.
 
Obecnie w aranżacjach skupia się na tym, aby przedstawić złoto w drobnych detalach i dodatkach. Gra rolę akcentu, a nie głównego koloru w pomieszczeniu. Najlepszym wyborem będzie pozostawić ją w szczegółach, w wykończeniach czy wzorach. Wtedy nasze mieszkanie zyska na świeżości i jasności, a nie zostanie przytłoczone.

biel i złoto w salonie

Jak wprowadzić złoto do wystroju?

Plany złotych aranżacji wnętrz powinny zakładać, że kolor ten jest dopełnieniem lub podkreśleniem kompozycji jako całości. Nie gra on głównej roli w urządzaniu danego miejsca, ponieważ przesyt ścianami, dywanami, lampami o tym kolorycie powoduje poczucie kiczu oraz dużej przesady. Złoty powinien zostać podkreśleniem danej wizji lub stylu, dlatego warto skupić się na użyciu jego potencjału w konkretnych elementach.
 
Idealnymi złotymi komponentami wystroju mogą być między innymi: ramy obrazów i luster, wykończenia mebli, klamki, lampy, armatura łazienkowa. Szczególnie dobrze akcent koloru złotego wygląda przy meblach, jednak należy pamiętać, by wybierać takie o prostych formach, by nie wprowadzać za wiele chaosu. Można też wykorzystać jednolite złote poszewki na poduszki, firany lub dywany.
 

Złoto w dobrym stylu

Złoto znajduje swoje zastosowanie w wielu różnych stylach aranżacji. W zależności od koncepcji może się prezentować bardzo różnie. To kolor luksusu, elegancji i blasku.
 
W aranżacjach glamour złoto powinno być obecne w większej ilości. Można zastosować oprawy oświetleniowe, wykończenie mebli oraz dekoracje w tej barwie. Dodatki świetnie komponują się z aksamitnymi obiciami mebli, szkłem oraz kryształowymi elementami. Mocniejsze kolory, takie jak fiolet, róż czy zieleń, również idealnie pasują do tego stylu. W przypadku wnętrz orientalnych złote akcenty dodadzą imponujący blask i wytworność. Można je wykorzystać do dekoracji, takich jak świeczniki, poduszki, pudełka czy szkatułki.
 
W stylu scandi chic, który charakteryzuje się minimalizmem i prostotą, złote dodatki powinny być wykorzystane z umiarem. Kilka elementów, jak wisząca lampa czy stelaż stolika kawowego, w wystarczający sposób podkreśli elegancję wnętrza. W aranżacjach klasycznych złote dekoracje świetnie współgrają z drewnem, a w nowoczesnych z białymi powierzchniami i geometrycznymi formami. Dodatki w takich wnętrzach powinny być wykorzystane w subtelny sposób, aby nie przytłoczyć minimalistycznego stylu.

Połączenia kolorystyczne

Złoto, mimo że w nadmiarze odpycha, tworzy wiele bardzo korzystnych i pięknych kompozycji z innymi kolorami. Szczególnie warte uwagi są na pewno połączenia z klasyczną bielą, czernią oraz wszelkimi ciemnymi szarościami. Jednak drzwi są otwarte dla wielu ciekawych i nieoczywistych rozwiązań. Sprawdzą się tutaj butelkowa zieleń, granat i granit. Nie da się też ukryć, że bardzo dobrze wygląda w towarzystwie naturalnych kamieni, przykładowo marmuru. Każde połączenie kolorystyczne ma swój indywidualny czar i w bardzo, niekiedy różnorodny sposób, wykorzystuje akcenty złota.

  • Złoto i biel – jest to jednym z klasycznych rozwiązań, może pasować do każdego wnętrza, gdyż jest bardzo uniwersalne. Rozjaśnia i ociepla, a w takim zestawieniu obecność drewna daje klimat przytulności. Sprawdzi się tutaj wykorzystanie złotych lamp, uchwytów mebli, świeczników, ram, obrazów, rzeźb.
  • Złoto, czerń i szarość – takie zestawienie na pewno odnajdzie się w nowoczesnej kuchni, a już szczególnie w łazience. Złote zdobienia, wzory i armatura łazienkowa nadadzą kontrast dla ciemnych ścian i płytek.
  • Złoto w artystycznej palecie – brązy, beże czy biele to nie jest jedyne świetne rozwiązanie dla zastosowania złota w naszym wnętrzu. Oczywiście są to bardziej klasyczne i zarazem eleganckie połączenia, jednak istnieją też te bardziej artystyczne. Barwa złota w połączeniu z kolorami ciemnymi, ale intensywnymi, jak na przykład butelkowa zieleń, granat, głęboka czerwień to klasa sama w sobie. Do gamy propozycji można też dołączyć bordo lub pomarańcz.
kanapa, okno ze złoto-czarnymi firanami

Salon jak z pałacu

Salon to pomieszczenie, które pełni funkcję reprezentacyjną i często jest najczęściej odwiedzanym miejscem w domu. Złote elementy z pewnością dodadzą mu blasku i elegancji. Mogą to być ramki do zdjęć, lustra, świeczniki, doniczki czy nawet dekoracyjne oprawy oświetleniowe. Warto jednak pamiętać, że złote dodatki powinny być dobierane z uwzględnieniem pozostałych elementów wystroju, takich jak kolor ścian, meble czy tekstylia. W zależności od dobranych barw lub stylów zupełnie inne użycie złota będzie stosowne.

Piękna, bogata kuchnia

Złote dodatki w kuchni z pewnością ożywią jej wystrój i sprawią, że będzie prezentować się elegancko i stylowo. Świetnie pasują do ciemnych kuchni, zwłaszcza tych z czarnymi lub granatowymi szafkami. Złoto może pojawić się na baterii, uchwytach, oprawach oświetleniowych czy akcesoriach kuchennych. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić z jej ilością, aby nie doprowadzić do przesytu. Jeśli jednak zależy nam na jasnej kuchni, która jest optycznie większa i nadaje świeżości całemu mieszkaniu, można spokojnie połączyć, przykładowo popiel, szarość czy beż ze wspomnianą złotą barwą.

Złota sypialnia

Sypialnia jest o wiele bardziej prywatną strefą w całym mieszkaniu, więc tutaj można puścić wodze fantazji. Urządzający posiada szersze pole do popisu w kwestii doboru kolorystyki, ozdób i wzorów oraz ich ilości. Złote dodatki na ścianę, takie jak ramki do zdjęć, lustra, będą idealnie prezentować się na ciemnym tle. Złota rama łóżka lub złota strefa za nim również wprowadzi do sypialni blask. Najlepsze złote ozdoby do sypialni:

  • duże obrazy z ramami, 
  • złoto na materiałach np. pościel i dywan, 
  • lampy i donice.

Łazienka pełna klasy

W łazience złote dodatki również mogą być świetnym pomysłem. Złota armatura łazienkowa będzie idealnie pasować do wnętrz w stylu retro lub glamour. Dodatki do łazienki w tej barwie w postaci akcesoriów łazienkowych, takich jak pojemniki na kosmetyki czy uchwyty na ręczniki, również wprowadzą do pomieszczenia elegancki charakter. Złote płytki lub mozaika wyróżniająca strefę pielęgnacji z umywalką bądź wanną będą świetnym wyborem dla odważnych, którzy chcą nadać swojej łazience wyjątkowy klimat. W łazience tak naprawdę można spokojnie postawić nawet na najdrobniejsze ozdoby, bo każda nada jej unikatowości.

złote szafki nocne

Mieszkanie przepełnione złotem


Złoty kolor to symbol luksusu i elegancji. Nasze urządzenia mieszkań w złotym odcieniu oferują nie tylko estetyczny blask, ale także wiele korzyści. Z naszą pomocą doświadczonego projektanta wnętrz z FengshuiHome, twój dom zostanie stworzony z myślą o równowadze i harmonii. Nasz projektant to prawdziwy architekt wnętrz, specjalizujący się w projektowaniu i aranżacji wnętrz z użyciem złotego koloru. Pozwól nam uczynić twój dom miejscem pełnym blasku i harmonii dzięki profesjonalnemu projektowaniu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Z jakimi kolorami łączyć złoto?

Złoto, mimo że w nadmiarze odpycha, tworzy wiele bardzo korzystnych i pięknych kompozycji z innymi kolorami. Szczególnie warte uwagi są na pewno połączenia z klasyczną bielą, czernią oraz wszelkimi ciemnymi szarościami. Jednak drzwi są otwarte dla wielu ciekawych i nieoczywistych rozwiązań. Sprawdzą się tutaj butelkowa zieleń, granat i granit. Nie da się też ukryć, że bardzo dobrze wygląda w towarzystwie naturalnych kamieni, przykładowo marmuru.

Jakie złote dodatki wybrać do łazienki?

Złota armatura łazienkowa będzie idealnie pasować do wnętrz w stylu retro lub glamour. Dodatki do łazienki w postaci akcesoriów łazienkowych, takich jak pojemniki na kosmetyki czy uchwyty na ręczniki, również wprowadzą do pomieszczenia elegancki charakter. Złote płytki lub mozaika wyróżniająca strefę pielęgnacji z umywalką bądź wanną to wybór dla odważniejszych osób.

Jakie złote dodatki wybrać do salonu?

Mogą to być złote ramki do zdjęć, lustra, świeczniki, doniczki czy nawet dekoracyjne oprawy oświetleniowe. Warto jednak pamiętać, że pozłacane dodatki powinny być dobierane z uwzględnieniem pozostałych elementów wystroju, takich jak kolor ścian, meble czy tekstylia.

Jak wkomponować złoty kolor do wnętrza?

Plany złotych aranżacji wnętrz powinny zakładać, że kolor ten jest dopełnieniem lub podkreśleniem kompozycji jako całości. Nie gra on głównej roli w urządzaniu danego miejsca, ponieważ przesyt ścianami, dywanami, lampami o tym kolorycie powoduje poczucie kiczu oraz dużej przesady. Złoty kolor powinien zostać podkreśleniem danej wizji lub stylu, dlatego warto skupić się na użyciu jego potencjału w konkretnych elementach.