art deco we wnętrzu
10
sty

Na pewno nie raz zastanawiałeś się, jak na przestrzeni lat zmieniły się wystroje wnętrz. Dziś rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości. Ciągle zastanawiasz się, jak udekorować własne mieszkanie? A może interesuje Cię tematyka designerska? W tym artykule dowiesz się więcej o popularnych niegdyś stylach, a także, jakie są na topie w obecnych czasach. Jednym słowem – każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Aranżacja mieszkania lub domu to temat, do którego można podejść na wiele różnych sposobów. Style dominujące we wnętrzach zmieniały się z biegiem lat, dlatego warto wcześniej poznać aktualne i odpowiadające nam trendy wnętrzarskie. Spośród wiodących stylów warto wyróżnić m.in.: 

Co więcej, tworząc projekty wnętrz, nie musisz koniecznie ograniczać się tylko do jednego stylu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć charakterystyczne elementy z różnych epok, jak hebanowe stoły rodem z lat 20. XX wieku oraz nowatorskie lampy.  

Charakterystyczny styl dla lat 20. – 30. XX wieku

Od lat 20. poprzedniego wieku dominował styl art deco, gdzie aranżacje były ekskluzywne oraz bardzo szykowne. Był to wyraz sprzeciwu wobec tanich i zagraconych dodatkami pomieszczeń, które dominowały w czasie secesji. Mnóstwo dodatków, pozłacane elementy – tak właśnie wyglądał początek mody w dekorowaniu wnętrz. Istotnym trendem, aktualnym do dziś, jest dopasowywanie do siebie elementów pokoju tak, by były wykonane z tego samego materiału i w tym samym kolorze. Taka dbałość o szczegóły oraz inwestycja w kosztowne elementy dekoracji była możliwa tylko dla nielicznych. Meble w art deco często wykonywane były z drogich tworzyw, takich jak drewno hebanowe oraz kość słoniowa. 

W latach 30. obok art deco popularność zaczęły zyskiwać nowe, znacznie różniące się od siebie szkoły dekoracji. Jedna z nich stawiała na odwołania do polskiej kultury i folkloru, inna zaś stawiała na nowoczesność bez tego typu nawiązań. Wizytówką stylu folklor z tamtego okresu jest aktywność Spółdzielni Artystycznej Ład, która cieszyła się dużym poważaniem z racji na wyznaczanie najwyższych standardów w projektach stylizacji. Wszystkie meble, a także  inne elementy pomieszczenia były produkowane w zakładach rzemieślniczych, cechowały się dbałością o detal a ponadto ozdobione były polskimi motywami ludowymi. 

Styl w po wybuchu II Wojny Światowej 

Niestety, po wybuchu wojny myśli o dekorowaniu swoich czterech ścian zapadły w niepamięć, przez co lata te można określić jako okres zastoju dla środowiska projektowo-dekoracyjnego. Potrzeba dalszego rozwoju pojawiła się po II Wojnie Światowej nadszedł czas, by odbudować i na nowo urządzić zdewastowane lub zbombardowane przestrzenie mieszkalne. Co prawda, zmiany w trendach nie pojawiły się od razu, ponieważ jako priorytet stawiano odbudowę straconych domów, by dopiero potem móc skupić się na tym, by były one stylowo zaprojektowane. Niewiele później pojawiły się pomysły odnośnie nowych rozwiązań w kwestii designu, który powoli wchodził na rynek. Na popularności zaczęły zyskiwać materiały sztuczne. 

Razem z nadejściem lat 60. pojawiły się nowe zmiany w aranżacji. Duża część z nich była uwarunkowana potrzebą dostosowania się do nowych realiów – w tym okresie duża część ludności zaczęła przenosić się do ciasnych mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Dlatego też zaczęto stawiać na jak najbardziej efektywne zagospodarowanie przestrzeni. W domach zaczęły królować praktyczne meble pozwalające zaoszczędzić miejsce lub mogące pełnić więcej niż jedną funkcję, takie jak tapczan czy rozsuwany stół. W tym okresie projektanci skupili się także na chromowych, metalowych elementach.  

słynny fotel – RM58

Nieco inaczej było już na przestrzeni lat 70-tych, kiedy to dominowała bogata kolorystyka. We wzornictwie popularne były kolory pastelowe oraz biel, a dodatki coraz częściej wykonane były z plastiku. Czasy PRL-owskie również przepełnione były niezwykłą ilością malowniczych, pstrokatych tapet. Częstym wyborem w salonie stawały się duże kanapy, mogące pomieścić całą rodzinę. Wizytówką szkoły polskiego designu w tamtym czasie jest działalność Romana Modzalewskiego i jego flagowe dzieło: fotel RM58. 

Lata 80. i 90.  

Styl skandynawski pojawił się już na początku lat 80-tych. Neony, przeróżne wzory oraz mnóstwo dodatków – to z tego stylu możemy zaczerpnąć mnóstwo inspiracji. Takie wyszukane dodatki wyglądają dobrze w pomieszczeniu, ponieważ kontrastują z jasnymi, jednolitymi ścianami i podłogami. Warto zaznaczyć, że właśnie ten wystrój jest teraz trendy! 

Mieszkania z lat 90. XX wieku charakteryzowały się obecnością boazerii oraz wzorzystych tapet. Prawdziwym must have tamtych czasów okazała się meblościanka. Stała się ona na tyle popularna, że w tamtym okresie mogliśmy zastać ją w większości polskich domów, a w wielu z nich jest ona obecna do dziś. Kolejnym flagowym elementem tego okresu są drewniane meble oraz dodatki. Aktualne trendy w projektach również uwzględniają drewno, bardzo często połączone z metalem. Istotne w latach 90. były też dodatki, takie jak wazony wykonane z kryształu oraz serwety umieszczane na stołach oraz komodach. 

Modne wnętrze – XXI wiek 

Każdy z nas jest inny, posiadamy odmienne gusta, dlatego też nie bez powodu mamy aż tyle stylów i kolorów do wyboru. W XXI wieku styl minimalistyczny jest kluczowym trendem w projektowaniu wnętrz. Styl ten został zapoczątkowany już w końcówce XX wieku. Jego charakterystycznymi cechami są prostota, ład, harmonia, a także wysoka jakość materiałów. Najczęściej używane kolory w tym stylu, to biel i odcienie szarości. 

Aktualnie, w 2022 roku dominujące kolory to odcienie błękitu, żółci oraz zieleni. Trudniejsze czasy na świecie spowodowały, że projektanci zaczęli stawiać na żywe barwy. 

Moda ciągle powraca, jedynie musimy zastanowić się, co najbardziej trafia w nasze upodobania. Wybór wzornictwa jest przeogromny: od stylu skandynawskiego, po boho, czy też minimalistyczny lub nowoczesny i wiele, wiele innych. Każdy sam musi zdecydować, jaki wystrój jest dla niego niepowtarzalny i wyjątkowy. 

By uzyskać więcej inspiracji oraz kompleksową pomoc w aranżacji Twojego wnętrza, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą FengshuiHome oraz odsyłamy do przeczytania innych naszych artykułów.